Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek kaukaski - najważniejsze informacje o rasie

Owczarek kaukaski to pies pasterski, którego wyróżnia odwaga, niezależność i postura przypominająca małego niedźwiedzia. Kaukaz to pies uznawany za bardzo niebezpiecznego, agresywnego i trudnego w wychowaniu – czy słusznie?


Jest wiele prawdy w tym, że owczarek kaukaski nie jest psem dla każdego. Zdecydowanie potrzebuje doświadczonego opiekuna, który będzie w stanie zapanować nad jego niezależnością, która w połączeniu z rozmiarami może być niebezpieczna. Jednak dobrze wychowany kaukaz odwdzięczy się lojalnością i dozgonną przyjaźnią – a w pilnowaniu posesji nie ma sobie równych.

 

Kaukaz jest psem bardzo wytrzymałym i odpornym na niskie temperatury. Uwielbia przestrzeń i duże, górskie tereny.

 

Owczarek kaukaski – historia rasy

Kaukaz to rasa, której początek stanowiły psy z Tybetu. Przodkiem owczarka był mastif tybetański. Owczarki kaukaskie był hodowane tradycyjnie w wioskach na Kaukazie i Uralu, żyły nawet w wysokich partiach gór – jego głównym zadaniem była ochrona stada przed drapieżnikami. Musiał więc być niezależny, odważny, silny i zdrowy. Cechy charakteru zdecydowanie odgrywały najważniejszą rolę – wygląd miał mniejsze znaczenie, co przełożyło się na dość zróżnicowany wygląd przedstawicieli tej rasy. Łatwość przystosowywania się tej rasy do różnych warunków klimatycznych sprawiła, że bardzo szybko owczarek kaukaski rozprzestrzenił się w Azji i Europie.

 

Owczarki kaukaskie należą do sekcji 2 grupy II w FCI - molosów i psów górskich 


Owczarek kaukaski – sylwetka

Chociaż to nie wygląd był kluczową wartością przy początkach hodowli tej rasy, trzeba przyznać, że ogromna, niedźwiedzia postura świetnie współgra z silną osobowością owczarka kaukaskiego. Kaukaz to pies o zwartej i mocnej budowie. Samiec dorasta do około 75 cm w kłębie i waży ponad 50 kilogramów, suki osiągają od 64 do 70 cm, a ich minimalna waga to 45 kilogramów.
Możliwe są prawie wszystkie maści sierści. Niedozwolone są tylko czarna, wątrobiana (brązowa) i niebieska, razem z szarym nosem. Różna może być także długości sierści – krótka, długa z występowaniem kryzy, portek i frędzli, oraz półdługa. Sierść kaukaza jest prosta, bardzo gruba i obfita.

 

Owczarek kaukaski uchodzi za rasę psów niebezpiecznych. Jest to związane m.in. ze zróżnicowaniem w obrębie wyglądu i psychiki psów, która jest bardzo nierówna.


Owczarek kaukaski – zachowanie i charakter

Odwaga i niezależność to dwie cechy, które charakteryzują tą rasę. Kaukaz to bardzo inteligentny pies, który musiał sobie radzić bez człowieka, dlatego teraz niechętnie to przewodnictwo człowiekowi oddaje. Z tego też względu potrzebuje silnego, stanowczego opiekuna i konsekwentnego wychowania już od najmłodszych lat. W rękach niedoświadczonego opiekuna może stać się psem agresywnym i niebezpiecznym. Właściwie prowadzony będzie wspaniałym, wiernym przyjacielem, który za przewodnikiem pójdzie w przysłowiowy ogień. Należy pamiętać, że ze względu na wykształcenie się rasy, jest ona bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu, ale przede wszystkim charakteru. Może się trafić osobnik łagodny i misiowaty, ale takie samo prawdopodobieństwo jest na trafienie psa agresywnego, ostrego i niestabilnego. Przed decyzją o kupnie szczeniaka należy dokładnie sprawdzić hodowlę, a także poprzednie mioty danych rodziców.

Owczarek kaukaski przez swoją wrodzoną niezależność jest psem, który niechętnie poddaje się tresurze. Problem z wpojeniem mu zasad opiekuna nie wynika jednak z małej bystrości, wręcz przeciwnie – kaukaz wie swoje i aby go przekonać do swoich racji trzeba nie lada konsekwencji.

Kaukaz jest psem spokojnym, niemniej jednak potrzebuje ogromnej dawki ruchu – najchętniej ogromnych terenów do pilnowania! Trzeba pamiętać, że w początkach hodowlanych te psy żyły na dużych, niczym nie ograniczonych górskich terenach i tą potrzebę przestrzeni mają we krwi. Wybierając się jednak na spacer należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu psa rasy groźnej – dla własnego spokoju w miejscach publicznych koniecznie trzeba korzystać z mocnej smyczy, a najlepiej także z kagańca.
Nie jest to pies szczekliwy, który będzie reagował na każdą zmianę w otoczeniu. Ale możemy mieć pewność, że w przypadku realnego zagrożenia nie zawaha się ani sekundy by rzucić się do obrony.

Niezależny kaukaz sprawia czasem wrażenie, że nie potrzebuje opiekuna – tak też został ukształtowany przez początki hodowli. Ale to, że dobrze znosi samotność w żadnym wypadku nie oznacza, że powinniśmy go zostawić w kojcu czy odosobnieniu – pies, który nie będzie czuł więzi z rodziną czy opiekunem może stać się niebezpieczny.


Zobacz akcesoria do nauki psa



Owczarek kaukaski – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Siła i dobre zdrowie były kluczowe podczas hodowli tej rasy, dlatego kaukaz rzadko bywa częstym gościem przychodni weterynaryjnych. Jeżeli już owczarek kaukaski się pojawia u weterynarza to najczęściej z dysplazją stawów – co jest nie tyle problemem charakterystycznym dla kaukazów, ale zagrożeniem dla wszystkich dużych ras. Warto jednak dbać o jego stawy stosując odpowiednią dietę oraz suplementując witaminy i minerały w razie niedoboru.

Kaukaz nie wymaga też szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy wyczesać jego sierść szczotką w okresie lnienia – aby pozbyć się jej nadmiaru i oszczędzić sobie częstego odkurzania domu.

Do najważniejszych potrzeb owczarka kaukaskiego należy potrzeba przestrzeni – nie jest to pies polecany do mieszkań czy małych, przydomowych ogródków – a także silny przewodnik, któremu pies zaufa i będzie chciał się podporządkować.

 



Owczarek kaukaski – cena


Decydując się na zakup psa tej rasy, musimy się liczyć z kosztami rzędu 2000 - 4000 złotych - w zależności od hodowli.

Po zakupie owczarka kaukaskiego należy pamiętać o wysokich kosztach utrzymania tego psa. Koszt może wynosić nawet 600 zł na miesiąc.

 

 

Natalia Bąk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość