Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ciąża urojona u psa – co robić?

Ciąże urojone są zaskakująco powszechne u niekastrowanych psów, co powoduje, że zarówno właściciele, jak i ich zwierzaki sądzą, że zbliża się miot szczeniąt. Chociaż fałszywe objawy ciąży powinny ustąpić same, można je łatwo pomylić z objawami kilku poważnych schorzeń, co oznacza, że wizyta u weterynarza w wielu przypadkach może być dobrym pomysłem.

 

Pies z zabawką.

 

Co to jest ciąża urojona u psa?

Ciąża urojona, zwana także ciążą rzekomą lub fałszywą, jest stosunkowo częstym stanem, w którym samice psów zaczynają naśladować fizyczne i behawioralne objawy ciąży.

Chociaż mogą zachowywać się, a nawet wyglądać na ciężarne, w najbliższym czasie nowy miot szczeniąt się nie pojawi. Stan ten zwykle pojawia się cztery do dziewięciu tygodni po tym, jak suka miała cieczkę (zobacz: majtki dla psa na cieczkę). Powinno to naturalnie ustąpić w ciągu jednego do czterech tygodni, pozostawiając zwierzę bez uszczerbku na zdrowiu.
Niektórzy weterynarze uważają, że większość suczek doświadcza pewnych objawów ciąży urojonej po każdym wystąpieniu rui, chociaż są one zwykle zbyt łagodne, aby budzić niepokój.

Uważa się, że około połowa wszystkich samic psów będzie miała w swoim życiu ciążę urojoną, chyba że zostaną poddane kastracji. W przypadku niektórych ras, takich jak charty afgańskiebeagle i jamniki, prawdopodobieństwo wynosi nawet 75%.

 


Przeczytaj również: Jak pomóc suce z cieczką?

 

 

Objawy ciąży urojonej u suki

Psy, u których rozwinęła się ciąża urojona, mogą wykazywać objawy zarówno fizyczne, jak i behawioralne – do złudzenia przypominające te w okresie prawdziwej ciąży.

Zwierzę zaczyna wtedy zachowywać się w charakterystyczny sposób – przygotowując się do macierzyństwa. Może zacząć gniazdować, aby spróbować stworzyć legowisko dla siebie i swojego fantomowego potomstwa. Może też zacząć kopać, starając się stworzyć bezpieczny obszar dla rodzenia swoich nieistniejących szczeniąt.

Pies może również zacząć wykazywać zainteresowanie opiekuńczością, przywiązując się do jednej konkretnej zabawki i zachowując się wokół niej w sposób ochronny. Może to sprawić, że będzie bardziej agresywna niż zwykle, więc uważaj, jeśli jest w pobliżu dzieci lub innych psów.

Mogą występować też objawy fizyczne, takie jak obrzęk brzucha przypominający ciąże. Często dostrzec można również powiększone gruczoły sutkowe, z których w skrajnych przypadkach może nawet wyciekać mleko. Niektóre suki mogą doświadczyć nawet skurczy imitujących rzeczywisty poród.

Inne objawy są trudniejsze do odróżnienia od tych typowych dla innych schorzeń. Jest to chociażby ogólny letarg, depresja czy niepokój. Prawdopodobna jest również utrata apetytu lub wymioty, chociaż pies może w rzeczywistości nie stracić na wadze ani kilograma z powodu zatrzymywania w organizmie wody.

 

Pies pod kocem.

 

Ciąża urojona u suk – dlaczego występuje?

Fałszywe ciąże są niepożądanym efektem ubocznym naturalnego cyklu hormonalnego. Zdrowe zwierzę prawdopodobnie doświadczy swojego pierwszego cyklu rujowego, gdy ma od sześciu miesięcy do roku. Niektóre mniejsze rasy doświadczają tego wcześniej, podczas gdy większe rasy mogą nie mieć rui, dopóki nie osiągną wieku około 18 miesięcy.
Po okresie rui jajniki zaczną wytwarzać hormony, które przygotowują jej organizm do ciąży – niezależnie od tego, czy suka była pokryta czy nie. Jeśli jest w ciąży, jej organizm będzie nadal wytwarzał hormony, aby utrzymać ciążę, co zaowocuje nowym miotem w ciągu około dziewięciu tygodni. Jeśli nie jest w ciąży, hormony te mogą naśladować rzeczywistą ciążę. Powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni, zwykle bez trwałych efektów.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego występują ciąże urojone. Prawdopodobną przyczyną wydaje się brak równowagi hormonów progesteronu i prolaktyny. Uważa się również, że u niektórych psów jest to związane z niedoczynnością tarczycy lub zapaleniem sutka.
Inna teoria opiera się na fakcie, że na wolności psy żyją w stadach, a wszystkie samice pomagają wychowywać mioty szczeniąt urodzonych przez parę „alfa”. Uważa się, że fałszywe ciąże pobudzają instynkty macierzyńskie psa, dzięki czemu pomaga on w opiece nad wszystkimi szczeniętami w stadzie, niezależnie od tego, kim są biologiczni rodzice.

 

 

Ciąża urojona u psa – jak pomóc?

Większość ciąż urojonych ustępuje naturalnie w ciągu kilku tygodni. Jeśli objawy są łagodne i masz absolutną pewność, że suczka ostatnio nie spotkała żadnych psów płci męskiej, nie musisz nic robić, chociaż wizyta u weterynarza może rozwiać wszelkie obawy. Czasami jednak ciąże urojone utrzymują się i niepokoją psa – i Ciebie, jego właściciela. W takim przypadku najlepiej jest poddać zwierzę badaniu przez profesjonalistę.

Gdy lekarz weterynarii będzie przekonany, że pies nie jest w ciąży, może chcieć sprawdzić, co dokładnie powoduje objawy ciąż urojonej. Mogą to być infekcje, choroby tarczycy lub łagodny guz przysadki mózgowej. Poważniejsza choroba, którą można pomylić z urojoną ciążą, zwykle wywoływana przez bakterie E. coli w kale. W takim przypadku zwierzę będzie potrzebowało pilnej operacji usunięcia macicy.

Jednym z głównych objawów, które mogą niepokoić i pobudzać psa, jest produkcja mleka. Jeśli pies zacznie lizać gruczoły sutkowe, będzie to dalej stymulować produkcję. Można temu zapobiec, zakładając psu specjalną obrożę lub samą koszulkę. Uważaj, aby nie pocierać obszaru sutków podczas głaskania. W niektórych przypadkach zwierzę może ukraść należące do właściciela przedmioty, takie jak buty i skarpetki, i traktować je jak swoje „szczenięta”.
Zasadniczo jednak niewiele można zrobić poza czekaniem na ustąpienie objawów. Ile trwa ciąża urojona u psa? Na szczęście objawy te powinny całkowicie ustąpić w ciągu kilku tygodni.

 

Ciąża urojona u labradora.

 

Ciąża urojona u psa – leczenie

Kiedy weterynarz jest pewien, że przyczyną objawów nie jest prawdziwa ciąża, może rozważyć kilka metod leczenia. Jedną z możliwości są leki łagodzące objawy, podobnie jak leki moczopędne zmniejszające produkcję mleka. Niektórzy weterynarze mogą również przepisać terapię hormonalną, czyli tzw. leki na ciążę urojoną u suk, w celu leczenia zaburzeń hormonalnych u zwierzęcia i fałszywych objawów ciąży.

Należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych takich terapii, więc zazwyczaj są one przepisywane tylko wtedy, gdy objawy są długotrwałe lub poważne. Ogólnie rzecz biorąc, weterynarz prawdopodobnie zastosuje podejście obserwacyjne.

Powinien on również udzielić szczegółowych porad, jak dbać o psa, łagodzić objawy i unikać przyszłych ciąż urojonych poprzez sterylizację. Ciąża urojona po sterylizacji – gdy mowa o sterylizacji wykonanej poprawnie – nie powinna wystąpić



Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość