Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Cieczka u psa – jak wygląda i jak radzić sobie z jej objawami

Cieczka u psa to trwający około 3 tygodnie okres w cyklu rozrodczym. W tym czasie suczka jest zdolna do zapłodnienia. Dochodzi do zmian w jej ciele i w zachowaniu. Mając na uwadze zdrowie zwierzęcia oraz świadome planowanie ewentualnych miotów, należy uważnie obserwować pupilkę w czasie cieczki.

Charakterystycznym objawem cieczki u psa (inaczej rui) jest krwawienie z dróg rodnych. Nie jest ono jednak tym samym, co menstruacja u kobiet. Cieczka to jedyny czas, w którym suczka jest zdolna do rozrodu. 

 

Cieczka to jedyny czas, w którym suczka jest zdolna do rozrodu.

 

Kiedy występuje pierwsza cieczka u psa?

Cieczka u psa jest oznaką osiągnięcia dojrzałości płciowej. Pierwsza ruja występuje zwykle pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia suczki. U psów małych ras cieczka pojawia się najwcześniej, a u większych – nawet w 20–24 miesiącu życia. Przyjmuje się, że brak pierwszej cieczki po ukończeniu przez sukę dwóch lat jest oznaką patologii i wymaga konsultacji weterynarza. U zdrowych psów cieczki występują przez całe życie, ale z wiekiem odstępy między rujami mogą stać się dłuższe.

 

 

Ile trwa cieczka u psa i jak często występuje?

Cieczka u psa występuje co 6–7 miesięcy. U większych ras czas ten może wydłużyć się nawet do roku. Z kolei u małych psów cieczka zdarza się nawet 3 razy do roku.

 

Ruja trwa 3–4 tygodnie. Przypadki, w których się przedłuża albo występuje zbyt rzadko, są wskazaniem do wizyty u weterynarza. Warto wiedzieć, że suczki przechodzą niekiedy tzw. cichą ruję, czyli niemal bezobjawową. Wówczas np. nie występuje krwawienie. Nie oznacza to jednak, że nie może dojść do zapłodnienia. Podejrzewając ten rodzaj cieczki u psa, należy zachowywać taką samą czujność, jak w przypadku rui pełnoobjawowej.

 

Charakterystycznym objawem cieczki u psa (inaczej rui) jest krwawienie z dróg rodnych.

 

Objawy cieczki u psa

Objawy cieczki u psa powiązane są z kolejnymi fazami rui. Pierwsza z nich to trwająca 7–10 dni faza przedrujowa (łac. proestrus). Wiąże się ona z widocznymi zmianami – srom suczki jest obrzęknięty, przekrwiony, z pochwy wydobywa się ciemna, krwista wydzielina. W tej fazie dojrzewają pęcherzyki Graafa, a macica przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionych jajeczek. Suczka wzbudza już zainteresowanie samców, ale jeszcze nie dopuszcza ich do siebie. Może stać się apatyczna, stracić apetyt. Bardzo często oddaje mocz (w celu dystrybucji feromonów, będących dla samców informacją o gotowości suczki do rozrodu) i wylizuje krocze.

 

Ruja właściwa (łac. estrus) to trwająca około 9 dni faza, w której u suki dochodzi do kilku owulacji. Jest ona gotowa do zapłodnienia. Jej srom nieco wiotczeje, a wydzielina z pochwy staje się rzadsza i przybiera najpierw bladoróżową, a następnie mleczną barwę. W tej fazie cieczki zwierzę jest zwykle pobudzone – domaga się pieszczot, charakterystycznie wygina grzbiet i odchyla ogon, przybiera też zdecydowanie otwartą postawę wobec samców. Jeśli opiekun planuje rozród swojej pupilki, to jest to idealny moment, by dopuścić do krycia.

 

Faza porujowa (łac. metestrus) to czas, w którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. W organizmie suczki dochodzi do kolejnych przemian. Następuje intensywna produkcja progesteronu, którego rolą jest wspieranie rozwoju płodu. Wydzielina z pochwy może znów przyjąć ciemniejszą barwę, zanika obrzęk sromu. Objawy cieczki ustępują w ciągu 1–5 dni. Do kolejnej rui trwa okres bezrujowy (łac. anestrus), podczas którego poziom hormonów jest stabilny, a suczka nie może zajść w ciążę.

 

 

Jak postępować w czasie cieczki u psa?

Jeśli suczka nie jest przeznaczona do rozrodu, cieczka jest czasem, w którym opiekun musi zachować dużą ostrożność, by nie doszło do zapłodnienia. Podczas spacerów należy trzymać podopieczną na smyczy, koncentrować jej uwagę na zabawie, unikać miejsc uczęszczanych przez innych właścicieli psów. Jeśli pies w czasie cieczki bawi się w ogrodzie, nie można zostawiać go bez opieki. Skutecznym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży jest jej kastracja, po której suczka staje się bezpłodna.

 

Podczas cieczki u psa problemem jest utrzymanie w domu czystości. Krwawienie z dróg rodnych oznacza poplamione dywany, meble. Rozwiązaniem może być zaopatrzenie pupilki w specjalne majtki z wymiennymi wkładkami higienicznymi. Suczka nie powinna jednak nosić ich przez cały czas, ponieważ uniemożliwiłoby jej to utrzymanie higieny okolic sromu, co mogłaby skutkować infekcją.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

 

 

Zobacz także: Ciąża u psa - ile trwa i jak ją rozpoznać?

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+