Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies nie chce jeść. Co zrobić, gdy pies odmawia spożywania posiłku?

Większość psów jest łasa na smakołyki i z utęsknieniem wyczekuje pory posiłku. Są jednak przypadki, kiedy pupile odmawiają ulubionego jedzenia. Brak apetytu u psa nie jest niczym podejrzanym, o ile nie trwa długo. Gdy czworonóg nie je drugi dzień i dalej nie ogląda się za miską, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Utrata łaknienia u pupila może się pojawić z wielu powodów. Brak apetytu u szczeniaka wiąże się zazwyczaj ze zmianą otoczenia, ale już niechęć do jedzenia u dorosłego czworonoga może być powodem do zmartwień. Jak pomóc psu, który nie chce jeść?

 

Wyżeł weimarski szarpie zabawkę. Widać miodowe oczy i kufę psa z bliska



Mały pies – brak apetytu u kilkunastotygodniowego szczeniaczka

Brak apetytu u szczenięcia nie powinien martwić właściciela, ponieważ jego przyczyną jest na ogół zmiana otoczenia. Nowe twarze, nieznane zapachy oraz brak mamy u boku mogą zestresować niejednego malucha w ciągu pierwszych dni w nowej rodzinie. Szczeniak musi przywyknąć do domu, ale to nie znaczy, że powinniśmy ten problem całkowicie zbagatelizować. Psiak może mieć chorobę, którą będzie trzeba leczyć farmakologicznie. W przypadku braku apetytu u psa, zarobaczenie to tylko jedno z możliwych schorzeń i nie lada kłopot dla właściciela. Obecność pasożytów manifestuje się wymiotami, biegunkami, niechęcią do jedzenia i narastającą apatią. Podobne objawy dają niewydolność wątroby, zatrucie pokarmowe oraz stany nowotworowe.



Dreszcze i brak apetytu u psa

Suchy nos, brak apetytu u psa i dreszcze mogą świadczyć o odwodnieniu i narastającej gorączce. Powinniśmy jednak pamiętać, że prawidłowa temperatura u czworonoga jest zależna od jego rasy. Zazwyczaj waha się w przedziale od 37,5°C do 39°C, o ile pomiarów dokonujemy o stałej porze i po uprzednim odpoczynku. U psów jest bowiem inaczej niż u ludzi. Jeśli zjadły obfity posiłek i wcześniej intensywnie się bawiły, może się wydawać, że mają gorączkę. Tymczasem wysoka temperatura zaczyna się dopiero powyżej 39°C, a groźna dla zdrowia gorączka – od 41°C.



Owczarek niemiecki – brak apetytu u dużego psa

Brak apetytu u owczarka niemieckiego może mieć wiele przyczyn. Jednym z powodów jest przekarmianie, które skutkuje niechęcią do jedzenia przez cały następny dzień. Jeśli pies dalej odmawia posiłków, jest to sygnał, że czas iść do weterynarza. Owczarki niemieckie to bardzo specyficzna, ale i wybredna rasa. Bardzo często cierpią na stany zapalne stawów, które wymagają leczenia farmakologicznego. Pies, w którego organizmie toczy się stan zapalny, nie ma ochoty na spożywanie posiłków.

Inne przyczyny może mieć brak apetytu u szczeniaka owczarka niemieckiego. Piesek jest nie tylko w nowym otoczeniu, ale i wymaga wielu godzin aktywności. Szczeniaki owczarków są też łase na wszelkie przysmaki z naszego stołu, co może wywołać niestrawność i awersję do jedzenia. Powodem do odmowy posiłków jest niekiedy niewłaściwy rodzaj karmy. Maluchy są na ogół bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie. Szczeniaki mają też szybszy metabolizm i wyższe potrzeby energetyczne. Powinny spożywać posiłki często w niewielkich porcjach. Dlatego gdy szczeniak odmawia 2-3 podawanego posiłku, powinniśmy zabrać go do lekarza.

 

Młody owczarek niemiecki zmęczony śpi na kanapie. Przy pysku dalej pilnuje i trzyma piłeczkę.



Kiedy na pewno trzeba iść z psem do weterynarza?

Właściciele czworonoga nie powinni bagatelizować żadnego sygnału, który świadczy o tym, że może mu coś dolegać. Wymioty i brak apetytu u psa są zwiastunem choroby. Jeśli zwierzak jest osowiały i mało aktywny, a kilka dni wcześniej był wulkanem energii, to czas na wizytę. Weterynarz na pewno zada kilka ważnych pytań, np.:
● jak długo trwa brak apetytu u psa?
● jaką karmę zwierzę zjada na co dzień?
● jak czworonóg jest odżywiany?
● czy ma wszystkie potrzebne szczepienia?



Brak apetytu u psa wiąże się nie tylko z pożywieniem lub chorobą. Zwierzę może źle reagować na sytuacje stresowe, np. nadmierny hałas lub wystrzały petard. Gdy jest przestraszony, nie będzie chciał jeść. Warto wspomnieć o tym weterynarzowi podczas wizyty.

Lekarz może zlecić psu niezbędne badania i zmianę karmy na bardziej dla niego korzystną. Konieczna będzie także obserwacja pupila przez następne dni. Jeśli okaże się, że zwierzak nadal choruje, trzeba będzie szukać przyczyny. Warto pamiętać, że o samopoczuciu psa decyduje nie tylko sposób odżywiania, ale też styczność z drobnoustrojami i innymi chorymi zwierzętami. Pies może mieć również kleszcza, którego nie widać w gęstej sierści, a mimo to czyni szkody w organizmie. Bardzo ważna jest obserwacja psa przez właściciela, który najlepiej zna swojego pupila.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Sprawdź możliwe przyczyny dlaczego kot nie chce jeść.

 

Ewa Żuchowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość