Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Przyczyny zaburzeń apetytu u kotów. Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Kotom zdarza się odmawiać posiłku. Nie zawsze jest to powód do niepokoju. Jednak gdy kot nie chce jeść dzień czy dwa, może być to symptom problemów zdrowotnych lub emocjonalnych. Przedłużającego się braku apetytu nie można ignorować. Głodówka u kota szybko prowadzi bowiem do wyniszczenia organizmu.



Zdrowe, szczęśliwe koty zwykle mają ogromny apetyt. Jednocześnie – w odróżnieniu od większości domowych zwierząt – są niezwykle wybredne i zdarza im się zrezygnować z posiłku z rozmaitych powodów. W przypadku jednorazowej odmowy jedzenia warto zastanowić się nad jej przyczyną, ale nie trzeba wszczynać alarmu. Jeśli jednak kot nie chce jeść 1-2 dni, a przy tym jest osowiały czy wymiotuje, zdecydowanie wymaga konsultacji weterynaryjnej. Zwierzę może potrzebować bowiem pilnego leczenia. Co więcej, przedłużająca się głodówka jest dla kotów bardzo niebezpieczna, ponieważ szybko prowadzi do nieodwracalnego stłuszczenia wątroby.


Głodówka u kota prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w szczególności do groźnego stłuszczenia wątroby.

 

Dlaczego kot nie chce jeść?

Koty często odmawiają posiłków z bardzo banalnych przyczyn. Są wyjątkowymi smakoszami i mogą nie chcieć jeść tylko dlatego, że nie odpowiada im zapach czy konsystencja karmy. Nie tkną także pokarmów zepsutych, a nawet lekko nieświeżych. U czworonożnych czyściochów powodem odmowy posiłku może być także miska – brudna, ustawiona zbyt blisko kuwety czy poidełka albo po prostu w miejscu nie dość czystym i spokojnym na posiłek. Niekiedy koty zwyczajnie nie są głodne – bo na dworze jest zbyt gorąco albo dlatego, że właśnie najadły się u sąsiada (co zdarza się w przypadku zwierząt wychodzących).

 

 

Kiedy kot nie chce jeść i jest osowiały...

Kot, który nie je i jest wyraźnie zaniepokojony lub przygnębiony, najprawdopodobniej przeżywa silny stres. Przyczyny takiej sytuacji bywają oczywiste, np. w przypadku przeprowadzki czy długiej nieobecności opiekuna. Mały kot nie chce jeść, kiedy zostanie odłączony od matki, ponieważ boi się nowej sytuacji i tęskni za swoją kocią rodziną. Niekiedy problemy emocjonalne pupila wymagają uważnej obserwacji, a nawet wsparcia behawiorysty, np. wówczas, gdy powodem staje się konflikt pomiędzy dwoma czworonożnymi domownikami.

 

 

Kiedy kot nie chce jeść i chudnie, wymiotuje…

Trwająca już 1-2 dni głodówka i towarzyszące jej objawy, takie jak wymioty, biegunka czy podwyższona temperatura ciała, to wskazania do pilnej diagnostyki i podjęcia leczenia. Brak apetytu może być skutkiem pospolitej robaczycy czy niedrożności układu pokarmowego, spowodowanej pilobezoarami (czyli zakłaczeniem kota). Niekiedy jest to jednak symptom tak poważnych schorzeń, jak cukrzyca albo niewydolność nerek.

 

Kot nie chce jeść suchej karmy

Należy pamiętać, że utrata łaknienia jest częstą dolegliwością starzejących się zwierząt. Kot nie chce jeść, jeśli nie czuje zapachu posiłku. U seniorów zmysł węchu ulega osłabieniu, co przekłada się na brak zainteresowania karmą. Możliwe są również problemy z uzębieniem - kamień nazębny, ból, chorym gardłem czy dziąsłami, wtedy konieczne jest wprowadzenie mokrych pokarmów lub specjalistycznego karmienia BARF kota.

 

Kot nie chce jeść mokrej karmy

Koty w zdecydowanej większości uwielbiają mokrą karmę! Jeżeli Twój mruczek wybrzydza przy takich posiłkach konieczna jest wizyta u weterynarza i przeprowadzenie badania krwi i najlepiej również USG jamy brzusznej. Warto również sprawdzić skład podawanej karmy - koty to mięsożercy i właśnie na mięsie oraz podrobach powinny być oparte dla nich karmy. Karmy z nawet niewielką ilością zbóż obciążają układ pokarmowy i nie sycą, przez co kot chodzi cały czas głodny.

Gdy kot odmawia mokrej karmy należy również rozważyć powyżej opisane przyczyny.

 

Koty potrzebują spokojnego miejsca do jedzenia, w oddali od kuwety, wody do picia i ciągów komunikacyjnych.

 

Jak postępować, gdy kot nie chce jeść?

Zdrowego kota nietrudno zachęcić do jedzenia. Wystarczy zapewnić mu wysokiej jakości karmę, urozmaiconą dietę (nowe rodzaje karmy należy wprowadzać stopniowo), zadbać o spokojne, czyste miejsce do posiłku. Trzeba też pamiętać o profilaktyce dolegliwości, które mogą wpływać na koci apetyt – regularnie odrobaczać i szczepić pupila, podawać mu preparaty odkłaczające, chodzić do weterynarza na badania profilaktyczne.



Jeśli kot nie chce jeść z powodu przedłużającego się stresu lub choroby, a weterynarz nie zaleci specjalnego postępowania (np. żywienia pozajelitowego), pupila stanowczo trzeba nakłonić do spożywania niewielkich choćby posiłków. Pomogą w tym bezstresowe warunki (należy okazać spokój, cierpliwość, odizolować pupila od innych zwierząt) i szczególnie atrakcyjna karma – o wyjątkowo intensywnym zapachu (jest to pomocne w przypadku kotów zakatarzonych czy seniorów). Nie można też zapominać o podawaniu zwierzęciu płynów, na co sposobem może być dodawanie wody do karmy. Pupila można spróbować „oszukać”, smarując mu łapkę jedzeniem – czyścioch z dużym prawdopodobieństwem ją wyliże. W ostateczności kota, który odmawia jedzenia, trzeba karmić strzykawką.

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość