Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Robaki u kota – objawy, przyczyny. Kiedy i jak odrobaczyć kota?

Regularne badania i wizyty u weterynarzy są obowiązkiem każdego kociego opiekuna. Czy w profilaktykę zdrowotną kotów wchodzi również ich odrobaczanie? Na jakie pasożyty narażone są koty? Czy możemy je przed tym uchronić?

Robaki u kota, czyli pasożyty wewnętrzne, mogą zaatakować organizm zarówno kotów wychodzących jak i niewychodzących. Te bywające na dworze obarczone są jednak znacznie większym ryzykiem. Posiadają one też niższą odporność, co dodatkowo pogłębia inwazję pasożytów. 

 

 

Pasożyty u kotów

Robaki to nic innego jak pasożyty wewnętrzne występujące u zwierząt. Koty zazwyczaj są żywicielami pośrednimi pasożytów, które wyniszczają ich organizm i powodują wiele chorób.

Wśród kotów domowych najczęstszymi pasożytami są glisty kocie (Toxocara cati), powodujące toksokarozę. Są to nicienie bytujące w jelicie cienkim kota. Dorosłe osobniki mają postać cienkiej, białej nici, wrzecionowato zakończonej. W późnym etapie zakażenia lub przy bardzo silnym ataku, kot wymiotuje lub oddaje kał z glistami, czasami osiągającymi po 10 cm, zawiniętych. Jest to pasożyt bardzo wyniszczający koci organizm.

Tasiemce to kolejne pasożyty wewnętrzne bytujące w układzie pokarmowym kota. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez zjedzenie żywiciela pośredniego, np. myszy, gady, płazy. Pchły oraz wszy również stanowią drogę pośrednią do zakażenia się tasiemcem. Tasiemiec składa się z członów, które kot wydala z kałem. Na sierści wokół odbytu i w okolicach krocza można zauważyć białe, milimetrowe elementy. Chudnięcie i apatia to ewidentne objawy tego pasożyta.

Dodatkowo kot może posiadać tęgoryjce lub lamblie, jednak w Polsce są one stosunkowo rzadziej spotykane.

 

Odrobaczanie kotów powinno zostać poprzedzone badaniami kału, a lek na pasożyty powinien być dobrany do wieku i masy ciała kota i skonsultowany z lekarzem weterynarii.

 

Objawy robaków u kota

Najczęstszym objawem zarobaczenia kota są widoczne trzecie powieki. Trzecia powieka u kota to pozostałość ewolucyjna, która nasuwa się samoistnie podczas snu czy mrugania. U zdrowego kota nie powinna być ona widoczna podczas otwartych oczu. Jest to pierwszy sygnał do przeprowadzania badań u lekarza weterynarii.

Kolejnymi objawami, które wskazują na pasożyty u kota są:

  • wymioty
  • biegunki, luźniejsze lub częstsze oddawanie kału
  • zmiana wyglądu kału, np. obecność śluzu
  • krztuszenie się
  • ślinienie
  • osowiałość i zmiana zachowania
  • ból brzucha
  • pozycja bólowa
  • częste lizanie okolic odbytu
  • zmiana apetytu
  • zmiana masy ciała
  • szybsze męczenie się

Pamiętajmy, że te objawy nie muszą występować u każdego kota i mogą się różnić w zależności od pasożyta. Już pojawienie się jednego objawu powinno zaniepokoić opiekuna.

W przypadku pasożytów gnieżdżących się w płucach czy przechodzących przez układ oddechowy najczęstszym objawem jest kaszel, duszności i próby odkrztuszenia lub zwymiotowania. Badania kału w kierunku pasożytów płucnych przeprowadza się inną metodą, a na ich wyniki czeka się odrobinę dłużej.

W późniejszych etapach zarobaczenia organizmu kota występuje już wydalanie robaków w wymiotach czy kale.

 

Widoczność trzecich powiek jest sygnałem o złym stanie zdrowia kota. Nie należy tego lekceważyć. Widoczne trzecie powieki mogą wskazywać na mocne zarobaczenie organizmu kota.

 

Przyczyny zarobaczenia organizmu – robaki u kotów

Na zakażenie najbardziej narażone są koty wychodzące samopas. Tutaj właściwie na każdym kroku czyha na nie niebezpieczeństwo pasożytów. Przy kocie wychodzącym samopas nie ma się żadnej kontroli, nie wiemy co zje, ani co i gdzie robi. Robaki może złapać podczas picia deszczówki, podczas kontaktów fizycznych z innymi kotami, zjadając popsute mięso oraz inne produkty ze śmietnika, wąchając kał, tarzając się w zanieczyszczonej ziemi, a przede wszystkim zjadając myszy, inne gryzonie, płazy, owady i ptaki. Właściwie wszystkie dzikie zwierzęta są żywicielami pośrednimi lub ostatecznymi pasożytów.

Koty wychodzące na smyczy na pewno nie upoluje przy nas żadnego zwierzęcia, ale może złapać robaki poprzez kontakt z zakażoną wodą lub ziemią.

Jednak nawet koty przebywające głównie w domu, tzw. koty niewychodzące, mogą mieć kontakt z pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Najczęściej jest to związane z zanieczyszczonym jajami obuwiem opiekunów, obecnością pcheł, kontaktem z innymi zwierzętami wychodzącymi, zjedzeniem owadów czy robaczków, a także zjedzeniem produktów z różnymi stadiami rozwoju pasożytów. Głaskanie kotów nieumytymi rękoma prosto po przyjściu z dworu to również prosta droga do zakażenia pupila.

 

Preparaty odrobaczające dla kotów

 

Jak odrobaczyć kota?

Istnieje kilka możliwości odrobaczania kotów. Są to tabletki, żele lub pasty odrobaczające i stale rosnące na popularności krople aplikowane na kark, tzw. spot-on.



Tabletki odrobaczające dla kotów

Podanie kotu tabletek na robaki wydaje się najcięższą metodą, ze względu na awersję kotów do wymuszonego połykania. Producenci oferują nawet specjalne podajniki do aplikowania tabletek, jednak nawet one nie dają gwarancji, że kot tabletkę połknie. Mruczki są mistrzami w przetrzymywaniu tabletek i czasami wyplują ją nawet po godzinie od teoretycznego podania. Tabletki na odrobaczanie może podać lekarz weterynarii.


Pasty i żele odrobaczające

Pasty odrobaczające są dosmaczane, więc większość kotów chętnie je zlizuje lub zje karmę z ich dodatkiem. Mogą one jednak obciążać żołądek kota, dlatego nie poleca się ich podawania kotom wrażliwym.


Krople spot-on na pasożyty

Preparat na odrobaczenie w formie spot-on jest najwygodniejszą z metod. Dopasowany do masy ciała kota oraz jego wieku pozwala na pozbycie się pasożytów bez niepotrzebnego, dodatkowego stresu dla kotów. Krople aplikuje się na kark, mniej więcej między łopatkami kota, tak aby nie mógł on do nich dosięgnąć językiem i tym samym je zlizać. Po podaniu kropli kot nie powinien mieć kontaktu z wodą, aby spot-on mógł się wchłonąć i zadziałać. Spot-on nie dociera bezpośrednio do żołądka czy innych części układu pokarmowego kota, nie drażni błon śluzowych i jest najdelikatniejszą z form, a tak samo skuteczną. Polecane są dla kotów wrażliwych.

Bardzo ważne jest podawanie preparatów dopasowanych do gatunku, kot nie może dostać leków przeznaczonych dla psów. Złe dobranie leku na pasożyty może zabić zwierzę! Preparaty dla kota mają inny skład i substancję czynną, aniżeli te dla psów.

Jeżeli w domu przebywa więcej zwierząt to należy odrobaczyć wszystkie w tym samym czasie, inaczej wykonywany zabieg nie będzie miał sensu.

Pamiętajmy, że lek na pasożyty powinien być dopasowany do masy ciała kota, a jego podanie skonsultowane z lekarzem weterynarii.

 

Pasożyty w organizmie kota mocno go obciążają i osłabiają. Regularnie należy badać kał kota, aby kontrolować jego stan zdrowia i mieć pewność odnośnie konieczności odrobaczania.

 

Jak często odrobaczać kota?

Pytanie co ile odrobaczać koty spędza sen z powiek niejednemu opiekunowi. Zdania na ten temat są podzielone. W każdym przypadku zaleca się jednak wcześniejsze badanie kału zwierzęcia, ponieważ nie każdy preparat odrobaczający zadziała na wszystkie kocie pasożyty. Po otrzymaniu wyników lekarz weterynarii doradzi jak powinno przebiegać leczenie i ustali najlepszy lek na pasożyty dla kotów.

Standardowo przyjmuje się, że koty wychodzące powinny mieć badany kał co około 3-4 miesiące, jeżeli są łowne to nawet częściej. Koty wychodzące właściwie zawsze co parę miesięcy cierpią na choroby pasożytnicze. I tutaj zapobiec można tylko stosując regularnie preparaty odrobaczające.

W przypadku kotów niewychodzących nie ma konieczności tak częstych badań kału i odrobaczania. Zazwyczaj badania w kierunku pasożytów przeprowadza się co pół roku, do 8 miesięcy. Jeżeli w badaniach wyjdą robaki, można wprowadzić preparaty odrobaczające, jednak zazwyczaj nie jest to częściej niż raz na półtora roku.

Kocięta można odrobaczać w wieku około 3-4 tygodni. Później powtórnie po 2 tygodniach. Należy pamiętać, że kot powinien być odrobaczony do tygodnia przed szczepieniem.

 

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nowa wiadomość
Bolku,
tak jak jest napisane w tekście - kocięta w wieku 3 - 4 tygodni, a następnie po upływie 2 tygodni. Dokładny schemat odrobaczenia powinien dobrać lekarz weterynarii, gdyż zależny jest on od kalendarza szczepień kociąt, masy ciała kociąt oraz ich kondycji i zdrowia.
Bzdury jak w pewnej telewizji " kocięta odrobacza się w 3-4 tygodniu i powtórnie po dwa tygodnie " do końca jego życia?