Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kleszcz u psa – objawy, leczenie i usunięcie. Porady

Jeszcze kilka lat temu kleszcze kojarzyły się ze spacerami do lasu. Coraz częściej słyszy się jednak o plagach kleszczy nawet w dużych miastach. Dlatego z ogromną szczególnością należy dbać o czworonogi.

 

Kleszcze u psa powodują choroby, których objawy nie zawsze są oczywiste dla właściciela. Po każdym spacerze należy więc sprawdzać sierść pupila w celu wykluczenia obecności pasożyta. Może być on bardzo mały i ledwo zauważalny, dlatego tym bardziej warto poświęcić czas, aby oszczędzić zdrowie czworonoga.

 

Aktualnie kleszcze można spotkać właściwie wszędzie, nie tylko w lasach czy na łąkach. Pies powinien być zatem chroniony cały rok, niezależnie od tego gdzie wychodzi najczęściej.

 

Kleszcz u psa – skutki i objawy

Zazwyczaj kleszcze pozostają szczególnie aktywne od marca do października, jednak ze względu na niezbyt srogie zimy coraz częściej psy są narażone na ich ugryzienia przez cały rok. Kleszcze lubią ciemne i wilgotne miejsca, należy ich szukać zatem pod obrożą, pachą, między palcami lub na łokciach.

Może Cię zainteresować: Nasze tabletki i krople na kleszcze dla psa

Powikłaniem związanym z ukąszeniem psa przez kleszcza może być zakażenie chorobą odkleszczową. Istnieje kilka jej odmian, jednak większość objawia się gorączką, apatycznością, problemami żołądkowymi czy bólem stawów.
Jedną z chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Nieleczona, może doprowadzić do śmierci. Objawia się od 1 do 3 tygodni po ukąszeniu. Symptomami są: wysoka gorączka, senność, brak łaknienia, wymioty lub tzw. „rdzawy mocz”.
Borelioza to najbardziej znana choroba spowodowana przez krętki Borrelia. U 95% zakażonych psów przebiega bezobjawowo. U pozostałych objawami są kulawizny lub zapalenie wielostawowe, które może objawić się nawet po kilku latach od ukąszenia kleszcza. 

Po ukąszeniu kleszcza pies narażony jest również na odkleszczowe zapalenie mózgu. Choroba wywoływana jest przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu (TBE). Postać ostra choroby może trwać do 3 tygodni, a przewlekła – bezobjawowa – nawet kilka miesięcy. Objawami są: ostra gorączka, osowiałość i apatia.
Erlichioza wywoływana jest z kolei przez bakterie typu Ehrlichia. Ostra faza choroby utrzymuje się do 3 tygodni. Jej objawy to: apatia, ogólnie osłabienie, duszność, gorączka, wymioty, powiększenie śledziony lub węzłów chłonnych, krwawienie z nosa. W fazie utajonej pies może zachowywać się i czuć się normalnie. Chorobę najczęściej leczy się doksycykliną, podawaną przez 3–4 tygodnie.

Anaplazmoza to choroba wywoływana przez bakterię Gram-ujemną, przenoszoną przez kleszcze. Objawia się: sennością, gorączką, kulawizną, napiętym brzuchem, powiększeniem węzłów chłonnych, biegunką, wymiotami, obrzękiem kończyn oraz nadmiernym pragnieniem. W leczeniu stosuje się tetracykliny w odpowiedniej dawce do 4 tygodni. W przypadku ostrych objawów może być konieczne przeprowadzenie transfuzji krwi.

Bartoneloza jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie przenoszone przez kleszcze, pchły i komary. W większości przypadków rzadko obserwuje się objawy kliniczne. Niekiedy może dojść do jawnej postaci i wystąpienia symptomów, takich jak zapalenie wsierdzia czy mięśnia sercowego.

 

Kleszcz po napojeniu się, może kilkadziesiąt razy zwiększyć swoje rozmiary ciała.

 

Jak wyjąć psu kleszcza?

Podstawową zasadą, gdy pies ma kleszcza, jest jak najszybsze wyciągnięcie pasożyta. Usuwa się go tak samo, jak człowiekowi, tzn. należy go wyrwać za pomocą pęsety, zdecydowanym ruchem. Ze względu na duże ryzyko zgniecenia kleszcza poleca się również haczyki lub pętle. Nie można zaciskać pęsety na ciele zwierzęcia, ponieważ kleszcz może wbić się jeszcze głębiej. Po wyrwaniu pasożyta jego głowa nadal może znajdować się w skórze psa. Usuwa się ją podobnie jak korpus. Kluczowe jest całkowite wyrwanie kleszcza. Nawet niewielki odłamek może przyczynić się do zakażenia lub do rozwoju groźnej choroby.

Od razu po usunięciu kleszcza miejsce ugryzienia należy zdezynfekować środkiem odkażającym, wodą utlenioną lub spirytusem. W żadnym wypadku nie powinno używać się maści podczas wyciągania kleszcza. Warto udać się do weterynarza, by mieć pewność, że kleszcz został prawidłowo usunięty i nie wystąpiło zakażenie.

 

Jak chronić psy przed kleszczami?

Warto zabezpieczyć psa przed chorobami odkleszczowymi. Preparatami odstraszającymi kleszcze są: krople (starczą na około 4 tygodnie), spraye, specjalne obroże (np. Obroża Foresto) (niektóre z nich działają nawet przez 8 miesięcy). Warto podać psu dobrane do jego wagi tabletki. Podaje się je na 2 lub 3 miesiące albo co pół roku. Można również zaszczepić zwierzę przeciwko chorobom odkleszczowym. Warto wiedzieć, że należy wybrać tylko jeden ze sposobów ochrony, np. jeżeli zdecydujemy się na szczepienie, możemy je wykonać w dowolnym momencie, a następnie powtarzać co 3 miesiące.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Norbercie,
każda zmiana zachowania zwierzęcia wymaga konsultacji weterynaryjnej z psem.
Mój pies po ukąszeniu kleszcza stał się bardzo spokojny a wcześniej był energiczny i narwany, jednak nie stracił apetytu i potrzeby fizjologiczne wyglądają tak samo jak przed ukąszeniem, czy nadmierny spokój może wskazywać na większy problem?