Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Borelioza u psów

Nasze pupile są szczególnie narażone w okresie letnim, kiedy dużo niebezpiecznych robaków zaczyna grasować w przyrodzie. Niektóre owady są na tyle podstępne, że nie czuć ich ugryzienia, a skutki mogą być fatalne. Każde zwierzę trzeba dokładnie obejrzeć po spacerze, ale skąd wiedzieć, że pies mógł zachorować na boreliozę? Przeczytaj ten artykuł, aby móc dobrze zadbać o czworonożnego przyjaciela.

 

Czym jest borelioza psia?

Borelioza jest nazywana również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. To choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z grupy Borellia. Mogą na nią zachorować zarówno zwierzęta domowe, jak i ludzie. Należy zauważyć, że same kleszcze nie powodują choroby z Lyme. Te owady transportują bakterie i przenoszą je wraz z ugryzieniem. Każde ukąszenie przez kleszcza może zakończyć się zarażeniem Borellią, która powoduje choroby odkleszczowe.

 

 

Pies w wysokiej trawie.

 

Objawy boreliozy u psów

Po przyczepieniu kleszcza przenoszenie bakterii wywołujących boreliozę zajmuje 1-2 dni, dlatego ważne jest szybkie usunięcie intruza. Każdy pies reaguje inaczej na zakażenie. Wiele zwierząt może nie wykazywać objawów lub ujawnić je dopiero po długim czasie. Pierwsze objawy występują zazwyczaj po 3-4 miesiącach od ukąszenia, więc bardzo ważna jest profilaktyka i dokładne sprawdzanie zwierzęcia w trakcie wiosny, lata i jesieni.

 

Najczęstsze objawy boreliozy u psów to:

• najwcześniejszy objaw: rumień wokół ugryzienia
• gorączka
• utrata apetytu
• bolesne lub opuchnięte stawy
• kulenie, które może znikać i znów się pojawiać
• obrzęk węzłów chłonnych
• apatia, osowiałość
Nieleczona choroba może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń organizmu psa. Najczęściej pojawia się niewydolność nerek, która zazwyczaj kończy się śmiercią. Psy w wyniku zakażenia boreliozą mogą mieć uszkodzone serce i cały układ nerwowy.

 

 

Jak zapobiegać boreliozie u psa?

Proste kroki w zapobieganiu boreliozie u psów:

1. Stosowanie środków odstraszających pchły i kleszcze lub obroży 
2. Regularne szczotkowanie psów i sprawdzanie, czy nie mają kleszczy – obowiązkowo po każdym spacerze!
3. Jeżeli zauważysz kleszcza w psim przyjacielu, od razu zareaguj. Użyj pęsety do usuwania kleszczy w sposób zalecany przez producenta. Ważne jest, aby nie zostawić żadnego elementu pasożyta w ciele psa. Jeżeli nie wiesz, jak poprawnie usunąć kleszcza, udaj się do lekarza weterynarii.
4. Psy możesz profilaktycznie kąpać w specjalnych szamponach odstraszającym groźne owady. Dodatkowo podczas kąpieli można wypłukać kleszcze, które nie zdążyły się wgryźć w skórę psa. Dbanie o higienę pupila jest bardzo ważne.
5. Cykliczne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym pozwalają na lżejsze przechodzenie wielu poważnych chorób lub mogą nawet zapobiegać zakażeniu.

 

Przeczytaj również: Jakie są najlepsze środki do ochorny psa przed kleszczami?

Pies w pelerynce na dworze.

 

Czy borelioza u psa jest zaraźliwa?

Na szczęście boreliozą nie da się zarazić od drugiego psa czy człowieka. Psy mogą przyczynić się do zakażenia poprzez przyniesienie kleszcza do domu. Zakażony owad może ukąsić człowieka i wywołać boreliozę. Właśnie dlatego tak ważne jest sprawdzanie psa po spacerach – dla swojego i psiego bezpieczeństwa.

 

 

Leczenie boreliozy – jak to zrobić i ile kosztuje?

Jeżeli profilaktyka nie pomogła i podejrzewamy, że nasz pupil może być nosicielem bakterii Borellia, należy udać się do lekarza weterynarii. Weterynarz oceni stan zdrowia na podstawie wywiadu i badań serologicznych.
Kliniczne rozpoznanie boreliozy jest zwykle potwierdzane dodatnim wynikiem badania krwi w kierunku boreliozy wraz z objawami klinicznymi przedstawionymi powyżej.

Należy pamiętać, że test serologiczny ELISA (test na boreliozę u psów) daje pozytywny wynik dopiero po 4-6 tygodniach, więc należy wcześniej sprawdzić:
• badania biochemiczne krwi
• pełną liczbę krwinek
• analizę moczu
• badanie kału
• zdjęcia rentgenowskie i testy, np. badania PCR
• do analizy można również pobrać płyn z opuchniętych stawów


W przypadku potwierdzenia zakażenia boreliozą wdraża się antybiotykoterapię, która trwa około 4 tygodni. Poprawa w ostrym zapaleniu stawów wywołanym przez Borrelia powinna pojawić się po koło 3-5 dniach leczenia. Jeżeli objawy nie będą ustępowały, należy skonsultować się z weterynarzem.
Nie da się dokładnie wycenić leczenia boreliozy u psa. Każdy pupil może zareagować inaczej i przejść lżej lub gorzej daną chorobę. Aby zapobiec poważnym konsekwencjom ukąszenia, należy szybko postępować. Koszty leczenia mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od cen w klinice i rozwoju choroby.

 

Zobacz testy diagnostyczne dla psów

 

Borelioza u psa – czy jest wyleczalna?

Tak. Ważne jest szybkie działanie, gdyż im dłużej będziemy zwlekali z leczeniem pupila, tym koszty będą wyższe, a szanse na wyjście z tego bez szwanku niższe. Należy pamiętać, że pupil może długi czas nie dać po sobie poznać, że jest nosicielem choroby, więc warto pamiętać o profilaktyce i higienie psa. W ten sposób spędzimy cudowne ciepłe dni z ukochanym przyjacielem!

 

Może Cię zainteresować: Babeszjoza u psów

 

Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość