Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kleszcz u psa - jakie środki zastosować, aby ochronić psa przed kleszczami?

Aktualnie sezon na kleszcze trwa właściwie już cały rok, jednak szczyt aktywności tych pasożytów przypada na późną wiosnę oraz wczesną jesień. Twoi pupile są więc teraz najbardziej narażeni na ugryzienia i żerowanie kleszczy, które przenoszą groźne dla zdrowia i życia choroby oraz osłabiają organizm. Można zaoszczędzić psu cierpienia i zabezpieczyć go poprzez dostępne, bezpieczne i skuteczne preparaty. Jak jednak wybrać środek przeciwkleszczowy odpowiedni dla naszego pupila?

 

Wybór jest bardzo duży, a drogi podawania poszczególnych leków zróżnicowane. Dostępne są krople spot-on, spray na skórę, obroże przeciwkleszczowe oraz tabletki na pasożyty. Należy wybierać środki adekwatne do wieku, stanu zdrowia, wielkości zwierzęcia oraz tego czy mamy go podać psu czy kotu.

 

Kleszcz u psa niesie za sobą wiele chorób. Chroń swojego pupila poprzez krople, obroże lub preparaty przeciwkleszczowe.

 

Krople na kleszcze dla psa

Największą popularnością cieszą się różnego rodzaju krople na kark dla psów i dla kotów zawierające substancje toksyczne dla owadów, a bezpieczne dla naszych pupili. Przykładem mogą tu być preparaty Advantix. Można wybierać spośród jedno i kilku składnikowych preparatów, z czego te drugie są zwykle skuteczniejsze. Aby zapewnić odpowiednie wchłanianie środka leczniczego odradza się kąpanie pupila na 3 dni przed i po zakropieniu. Preparat dobieramy w dawce adekwatnej do wagi i po dokładnych rozchyleniu sierści podajemy bezpośrednio na skórę karku (ma to przeciwdziałać wylizaniu preparatu przez zwierzę), a u większych psów również wzdłuż kręgosłupa. Środek wchłania się i rozchodzi za pośrednictwem naczyń krwionośnych po całej skórze. W przypadku kropli bardzo ważna jest regularność aplikowania leku, gdyż działają one jedynie 4 tygodnie i nawet kilkudniowe opóźnienia w podawaniu mogą skutkować złapaniem kleszcza i ryzykiem choroby odkleszczowej. Niestety, czasami zdarza się, że nieświadomy właściciel kota, poda kotu preparaty przeznaczone wyłącznie dla psów, co może koty kosztować zdrowie, a nawet życie ze względu na zawartość toksycznych dla kotów substancji. Niektóre preparaty dostępne w kroplach występują również w jako spray, jednak należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, gdyż zawierają małe stężenie leku i nadają się głównie dla szczeniąt, kociąt i oraz dorosłych osobników ważących kilka kilogramów, gdyż z przypadku owczarka przyjdzie nam nacisnąć pompkę ponad 100 razy.

 

 

Obroże antykleszczowe

Kolejną dość popularną formą ochrony są obroże przeciwkleszczowe dla psów. W supermarketach można natknąć się na takie kosztujące zaledwie kilkanaście złotych, jednak działają one jedynie odstraszająco i to dość słabo, nie stanowią tym samym odpowiedniej ochrony. Obroże o działaniu owadobójczym są niestety droższe, jednak zdecydowanie warte swojej ceny. W przeciwieństwie do kropli nie trzeba precyzyjnie pilnować częstych aplikacji, a ich okres działania to 5-8 miesięcy zależnie od rodzaju. Cechują się dość dużą skutecznością nawet przy znacznym narażeniu na atak kleszczy. Przy wyborze obroży należy zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe, dobór do wagi lub obwody szyi psa aby nie zaaplikować zwierzęciu dawki zbyt dużej lub zbyt małej. Często producenci zalecają lekkie naciągnięcie obroży przed jej pierwszym zastosowaniem, aby lekko spękana powierzchnia ułatwiła uwalnianie środka aktywny. Obroża powinna być założona w sposób dopasowany, ale nie zbyt ciasno. Choć w wielu przypadkach nie ma przeciwwskazań do zamoczenia obroży lepiej przed kąpielą ją ściągnąć, zwłaszcza gdy kąpiele odbywają się często. Należy dbać o czystość obroży, gdyż pokryta warstwą brudu działa znacznie słabiej, w tym celu możemy delikatnie przecierać ją zwilżonym gazikiem. Obroże Foresto są najpopularniejszymi, a producent gwarantuje skuteczność ich działania.

 

Obroża Foresto przeciw kleszczom

 

Tabletki na kleszcze dla psa

Stosunkowo nową formą podawania środków na pchły i kleszcze, są tabletki podawane doustnie w postaci smakowych przekąsek. Działają one od 4 do 12 tygodni zależnie od ich rodzaju. Są dość skuteczne, jednak tak jak w przypadku kropli ważne jest regularne podawanie, aby nie tworzyć luk w działaniu środka, co naraża naszego pupila na atak kleszczy. Zdecydowanie odradzam aplikowanie tego typu środków u zwierząt z problemami układu pokarmowego, a w przypadku zwierząt z niewydolnością wątroby lub innymi schorzeniami należy przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem weterynarii. Należy pamiętać, że tabletki podajemy zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli tabletki przeciwkleszczowe dla psa można podawać tylko psom i to do określonej masy ciała, a dla kotów tylko i wyłącznie tabletki przeznaczone do podawania kotom.

Naturalne tabletki przeciwkleszczowe dla psa.

 

Często właściciele uskarżają się na nieskuteczność stosowanego przez nich preparatu. Nie ma środka, który jest w 100% skuteczny. Często źle interpretujemy znalezienie kleszcza wbitego w skórę jako nieskuteczność stosowanej ochrony. Podstawowe leki nie działają odstraszająco tylko owadobójczo. Kleszcz często zdąży wbić się w skórę zwierzęcia i dopiero po spożyciu jego krwi ze środkiem owadobójczym obumiera wbity w skórę. Dopiero znalezienie jednego lub kilku znacznie opitych krwią kleszczy może świadczyć o tym, że dany preparat nie działa w przypadku naszego pupila wystarczająco dobrze. W takich sytuacjach właściciele często na własną rękę łączą ze sobą różne środki i podają je równocześnie, jednak należy pamiętać, że niewłaściwe połączenia leków mogą zaszkodzić naszemu pupilowi.

 

Ochrona przed kleszczami jest niezbędna nie tylko w przypadku spacerów po lasach i polach. Również w trawie w parkach czekają na nas i naszych pupili nieproszeni goście. Z racji, że żaden preparat nie jest gwarancją ochrony warto po każdym spacerze dokładnie przejrzeć sierść psa czy kota i usunąć pasażerów na gapę. Właściwa profilaktyka w przypadku kleszczy zapewnia bezpieczeństwo naszym pupilom oraz ich opiekunom i chroni przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

 

Dorota Jóskowiak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość