Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zmierzyć psu temperaturę? Jaka jest prawidłowa temperatura ciała u psa?

Temperatura psa powinna wynosić 37,5-39℃, przy czym różni się ona w zależności od wielkości i wieku zwierzęcia. Jej nieprawidłowe wartości są jednym z pierwszych objawów, które świadczą o tym, że ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego.

 

Właściciele psów powinni pamiętać, że prawidłowa temperatura ich pupili będzie wyższa niż u człowieka. Wszelkie odbiegające od normy wartości powinno się skonsultować z weterynarzem. Zarówno gorączka, jak i zbyt niska ciepłota ciała czworonoga może być niebezpieczna.

 

 Temperatura psa powinna wynosić 37,5-39℃, przy czym różni się ona w zależności od wielkości i wieku zwierzęcia.

 

Jak zmierzyć psu temperaturę?

Mierzenie temperatury u psa, tak samo jak w przypadku człowieka, odbywa się z użyciem termometru. W warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem będzie model elektroniczny, dzięki któremu bezstresowo i bardzo szybko uzyska się wynik. W przypadku termometru tradycyjnego konieczne jest umieszczenie go w odbycie czworonoga na 3–5 minut. Przed włożeniem termometru powinno się zwilżyć jego końcówkę olejem parafinowym, wazeliną czy olejkiem dla niemowląt. Złagodzi to towarzyszące zabiegowi nieprzyjemne uczucie. Urządzenie należy wkładać łagodnie obrotowym ruchem na głębokość 2-3 cm u psów dorosłych, u szczeniąt płycej. Jeżeli istnieje taka możliwość, pomiaru temperatury u psa powinien dokonać weterynarz dysponujący specjalnym termometrem weterynaryjnym, który posiada odpowiedni kształt i zabezpieczenie przed wprowadzeniem go zbyt głęboko do ciała zwierzęcia. W obu przypadkach temperatura psa powinna być mierzona wyłącznie, kiedy zwierzę jest wypoczęte. Inaczej wynik może być zafałszowany. Podczas pomiaru warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma pupila. Nie można dopuścić do tego, żeby zwierzę przemieszczało się w trakcie mierzenia, a co gorsza usiadło.

Może Cię zainteresować: Jaka jest poprawna temperatura ciała kota?

 

Jak nie mierzyć temperatury psu?

Niemiarodajną metodą oceny psiej temperatury jest dotykanie nosa czworonoga. Nierzadko mimo gorączki będzie wilgotny albo suchy, gdy poziom temperatury jest w normie. Nie warto sugerować się tą metodą.

 

Jaka jest właściwa temperatura psa?

Ciało zdrowego psa jest zawsze cieplejsze niż człowieka. Prawidłowa temperatura u psa mieści się w granicach 37,5–39℃. Jej wartość zależy w dużej mierze od wielkości zwierzęcia. Normalna temperatura u psa małej rasy mieści się w granicach 38,5–39℃, średniej 38–39℃, zaś ras dużych i olbrzymich 37,5–38,5℃. Prawidłowa temperatura psa jest także różna w zależności od wieku pupila. Dorosłe czworonogi powinny mieć temperaturę 38–38,5℃. U szczeniąt między 3 a 6 tygodniem życia wartość ta może być wyższa nawet o 0,5℃. Właściwa temperatura psa kształtuje się wówczas w zakresie 38,5–39,2℃.

 

 Niemiarodajną metodą oceny psiej temperatury jest dotykanie nosa czworonoga.

 

Podwyższona temperatura ciała psa

Temperatura ciała psa wynosząca ponad 39℃ świadczy o gorączce. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zwierzę będzie osowiałe, ospałe, apatyczne. Nie będzie chciało jeść czy mieć ochoty na zabawę. Dodatkowo pije większe ilości wody niż zwykle (wyjątkiem jest oczywiście pora letnia), pies wymiotuje lub ma biegunkę. W cięższych przypadkach pojawić się może kołatanie serca, omdlenia, świszczący oddech, drgawki. Wartości powyżej 42℃ mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek i śmierci. Wysoka temperatura u czworonoga może wskazywać na m.in.: zatrucie, nosówkę, zapalenie jelit, wahania hormonów, infekcje układu oddechowego lub piroplazmozę.

 

Podwyższona temperatura oprócz choroby może pojawić się po intensywnej aktywności fizycznej, kiedy czworonóg się zgrzeje bądź w trakcie trawienia pokarmu. Temperatura fizjologicznie będzie nieznacznie większa w upalne dni. Podwyższona jej wartość jest również częstym objawem szczepień. Jednak w tych przypadkach zachowanie psa nie będzie wzbudzało żadnych podejrzeń.

 

Obniżona temperatura ciała psa

Obniżona temperatura ciała u psa jest równie niebezpieczna jak gorączka. W skrajnych przypadkach mówi się o hipotermii, czyli wychłodzeniu organizmu zwierzęcia. Do stanu tego doprowadzić może zwłaszcza długotrwałe przebywanie w zimnie i zatrucie. Stwierdza się wówczas ujemny bilans cieplny – ilość ciepła wytwarzanego w wyniku przemian metabolicznych jest mniejsza niż traconego przez organizm.

Objawy hipotermii są niespecyficzne. To apatia, zmęczenie, ospałość, dreszcze, spowolnienie akcji serca. Dolegliwości nasilają się wraz z obniżeniem temperatury psa. Wyjątkową sytuacją, przy której okazji stwierdza się spadek temperatury do 37℃, jest końcowa faza ciąży psa. To sygnał, że poród rozpocznie się w ciągu najbliższej doby.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość