Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ciąża u psa – ile trwa i jak ją rozpoznać? Informacje, które mogą się przydać

Rozmnażanie u psów przebiega zupełnie inaczej niż u ludzi. Wielu właścicieli nie potrafi rozpoznać odmiennego stanu swoich pupili, ponieważ nie ma pojęcia, ile miesięcy trwa ciąża u psa i jakie są jej pierwsze objawy. Brzemienna sunia na pewno będzie potrzebować pomocy, dlatego dobrze jest uzyskać nieco informacji na ten temat.

 

Ciąża u psa trwa około 2 miesięcy, a dokładnie około 58-63 dni. Bywa, że początkowo przebiega kompletnie bezobjawowo, więc odmienny stan pozostaje tajemnicą do momentu pojawienia się uwypukleń w dolnej części brzucha czworonoga. Jak przebiega ciąża u psa dzień po dniu?

 

Parodniowy szczeniak, jeszcze z nieotwartymi oczami. Wymaga stałej opieki swojej matki.

 

Dojrzałość płciowa a ciąża u psa

Pierwsza ciąża u psa jest możliwa dopiero po osiągnięciu przez niego dojrzałości płciowej. Ta z kolei jest uwarunkowana rasą. Zdolność do rozmnażania najwcześniej osiągają psy małych lub średnich ras, np. yorkijamniki lub nieduże kundelki. Gotowość do wydania na świat szczeniaczków manifestuje się pierwszą cieczką, która u małych psów pojawia się zazwyczaj między 7. a 12. miesiącem życia. U średnich i dużych ras ten termin ulega wydłużeniu, a cieczka może się pojawić nawet w 24. miesiącu życia.

Sama dojrzałość płciowa jest niewystarczająca do spłodzenia potomstwa. Suczki, u których wystąpiła pierwsza ruja, nie zawsze są na tyle dojrzałe fizycznie, aby podjąć trud macierzyństwa i porodu. W takich sytuacjach czeka się na moment, w którym osiągną one tzw. dojrzałość hodowlaną, czyli będą mogły bez przeszkód urodzić zdrowe pieski. Odpowiedni czas na zapłodnienie to 2. lub 3. cieczka.

 

 

Ciąża u psa – jak rozpoznać, że suczka jest brzemienna?

Rozpoznanie odmiennego stanu u czworonoga wcale nie jest łatwe. W przypadku ciąży u psa objawy nie zawsze się pojawiają od razu, więc może to być nie lada zaskoczenie dla właściciela. Sygnałami, że sunia spodziewa się potomstwa, mogą być zmieniony obwód brzucha w jego dolnej części lub znacznie powiększone gruczoły mlekowe. Niestety takie objawy powoduje również ciąża urojona u psa i dopóki nie wykona się badania ultrasonograficznego (USG), nie ma pewności, co jest ich przyczyną.

Zachowanie suki, która jest w ciąży urojonej, jest podobne do tego w prawdziwie odmiennym stanie. Znosi ona zabawki do kojca i przygotowuje go na przyjście maluchów. Jest to normalne, ponieważ pies, tak samo jak człowiek, ma instynkt macierzyński. Gruczoły mlekowe suki są powiększone i czasem pojawia się w nich mleko. W takiej sytuacji należy udać się z nią do weterynarza, ponieważ brak leczenia może doprowadzić do stanu zapalnego sutków, jeśli nie ma rzeczywistej ciąży.

 

Suka pitbulla z widocznie powiększonymi i zaczerwienionymi gruczołami mlekowymi. Suka jest ciężarna lub karmiąca.

Ile trwa ten stan ciąży u psa?

Psia ciąża jest o wiele krótsza niż ludzka. Trwa zaledwie 2 miesiące, a dokładnie około 58-63 dni. Po ich upływie suczka wydaje na świat szczenięta. Jest to wystarczający czas, aby były one rozwinięte i w pełni zdrowe. Poród może mieć różny przebieg, więc jeśli właściciel nie czuje się na siłach pomóc zwierzęciu, powinien oddać suczkę pod opiekę lekarza weterynarii.

 

 

Ciąża u psa tydzień po tygodniu

W 1. tygodniu ciąży u psa nic się jeszcze nie dzieje, ponieważ dopiero dochodzi do zapłodnienia. Stan brzemienny jest jednak liczony właśnie od tego momentu. U suczki w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które mogą znacząco wpływać na jej zachowanie.

W 3. tygodniu zarodki zagnieżdżają się w macicy i rozpoczynają produkcję łożyska, w 4. zaś embriony zaczynają się rozwijać i coraz bardziej przypominają małe pieski. Ciąża u suczki zaczyna być zauważalna dopiero w 5. tygodniu, ponieważ wtedy zwiększa się jej obwód brzucha. Odmienny stan można wówczas potwierdzić badaniem USG. Tygodnie 6. i 7. to czas intensywnego rozwoju maluchów. Powstaje sierść oraz wykształca się układ kostny. Suczka rozpoczyna przygotowywanie kojca na przyjście szczeniąt na świat. Dobrze jest ją przenieść w miejsce, w którym dojdzie do porodu. Nastąpi to już w 8. lub 9. tygodniu.

 

Zobacz naszą ofertę wygodnych legowisk dla psa

Psia matka karmiąca osiem swoich młodych szczeniąt.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Ewa Żuchowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Żaneto,
udać się natychmiast do weterynarza, a po odsadzeniu szczeniąt - wykastrować sukę, aby nie przyczyniać się do cierpienia i bezdomności zwierząt.
Witam mam problem moja suczka fiona będzie miałalode ale to już minoł 64 dzien jeszcze się nie wyszczenila . Dzisiaj nie ma apetytu temperatura 37.2 .nie wiem co mam robić to jest jej drugą ciaza pierwszą przeminęła beż problemu 63 dniu miała 13 szczeniąt wszystkie przeżyły z moją pomocą, a teraz nie wiem co mam zrobić? Proszę o pomoc
Dziękuję