Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym różni się kastracja od sterylizacji? Wyjaśniamy różnicę między kastracją a sterylizacją

Czym różni się kastracja od sterylizacji?

Zarówno kastracja jak i sterylizacja są zabiegami chirurgicznymi wykonywanymi w znieczuleniu ogólnym, pod premedykacją. Są to zabiegi wykonywane na układzie rozrodczym i mają za zadanie uniemożliwić rozród. Przy okazji niosą one wiele korzyści zdrowotnych. Przyjęło się, że samice są sterylizowane, a samce kastrowane. Jest to błędne przekonanie. Oba zabiegi można przeprowadzić zarówno u samic oraz u samców. I tak, samice można, a nawet zaleca się kastrować. Mimo że oba zabiegi mają cechy wspólne, to są one całkiem odmienne jakościowo.

 

 pies i kot siedzą obok siebie na murku. Pies uśmiecha się

 

Co to jest sterylizacja zwierząt?

Zabieg sterylizacji pozbawia jedynie możliwości rozrodu. Nie hamuje produkcji hormonów, dlatego nie zmniejsza dostatecznie ryzyka wystąpienia chorób takich jak: nowotwory układu rozrodczego, stany zapalne macicy, torbiele i inne. Sterylizacja nie daje też 100% pewności braku zapłodnienia. U samic nadal może występować ruja, która po sterylizacji może nawet przybrać na sile i być bardziej bolesna dla kotki czy suki.

Sterylizacja u samców polega na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów, bez ich usuwania. Jądra również nie są usuwane.

U samic zabieg ten wiąże się z podwiązaniem lub przecięciem jajowodów, bez ich usuwania. W zależności od decyzji lekarza mogą zostać dodatkowo usunięte jedynie jajniki, macica pozostanie.

 

Na czym polega kastracja?

Zabieg kastracji, czyli jedyna pewna metoda pozbawienia zdolności rozrodczych zarówno samic jak i samców. Hamuje ona dodatkowo produkcję hormonów, mogących powodować znaczenie oraz odpowiadających za cykl płciowy (m.in. ruję) i inne zachowania związane z rozrodem – gody, krycie, znaczenie terenu. Brak kastracji znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób układu rozrodczego.

Kastracja to zabieg usunięcia wszystkich organów związanych z płodnością - macicy oraz dwóch jajowodów w przypadku samic lub nasieniowodów i jąder w przypadku samców.

 

Szczenię buldożka francuskiego śpi na rękach opiekunki

 

 

Warto zapoznać się także z łacińskimi odpowiednikami nazw:

Ovariectomia- usunięcie jajników

Hysterectomia – usunięcie macicy

Ovariohysterectomia – usunięcie jajników i macicy

 

 

Potoczne i zamienne nazywanie zabiegów powoduje wiele nieporozumień. Prośmy zawsze lekarza weterynarii o kastrację. W przypadku używania przez lekarza sformułowania sterylizacja, dopytajmy się czy na pewno zostaną usunięte gonady.

 

 

Kiedy najlepiej wykastrować psa lub kota?

Zabieg najlepiej wykonać jak najszybciej, kastrację kotów zaleca się przed pierwszą rują, średnio około 4 miesiąca życia. Kastracja psów około 6 miesiąca życia.

U psów termin kastracji zależny jest od rast zwierzęcia. Psy ras dużych i olbrzymich dojrzewają znacznie później aniżeli psy ras małych. W niektórych przypadkach (rasach późnodojrzewających) kastrację zaleca się przeprawdzać dopiero około 8 do nawet 10 miesiąca życia, ze względu na ustabilizowanie poziomów hormonów, które mają wpływa na stan układu kostno-stawowego psów w późniejszych latach.

U kotów hormony nie mają takich współzależności. Kastrację można przeprowadzić już ok.  2,5 - 3 miesiąca życia, a im szybciej tym lepiej. Kotki kastrować można również podczas rui, a także przeprowadzić kastrację aborcyjną, jednak takie zabieg powinien przeprowadzić doświadoczy lekarz weterynarii.

 

Przed kastracją należy wykonać niezbędne badania, aby znieczulenie przebiegło bez komplikacji. Jeżeli istnieje możliwość wyboru metody zabiegu, zaleca się wykonanie kastracji samic – kotek – metodą boczną, gdzie rana operacyjna jest bardzo mała, a kotka ma utrudniony dostęp do niej. Pamiętajmy, że po zabiegu możemy odebrać jedynie całkowicie wybudzone zwierzę.

 

 

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość