Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chart afgański – najważniejsze informacje o rasie

Chart afgański to jedna z najstarszych ras psów. Przynależy do grupy psów pierwotnych. Wizerunki tych czworonogów widnieją na kamiennych rzeźbach datowanych na około 2200 r. p.n.e. Alternatywnie określane bywają psami kabulskimi. Lubi dzieci i inne zwierzęta, dawniej pracował w parach, stąd dobra praca zespołowa.

 

Chart afgański to pies o zdystansowanym usposobieniu i szlachetnym wyglądzie. Należy do czworonogów dość trudnych w wychowaniu. Wymaga doświadczonego przewodnika. Pełni rolę psa do towarzystwa i wystawowego. Jego długiej sierści używano do wyrobu delikatnych szali.

 

W Polsce do posiadania chartów - wszystkich ras - konieczne jest zezwolenie.

 

Chart afgański – historia rasy

Chart afgański w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 10 – Charty i sekcji 1 – Charty długowłose. Rasa wyhodowana została prawdopodobnie kilka tysięcy lat temu na obszarze obecnego Afganistanu. Niegdyś pełniły rolę psów myśliwskich i wyścigowych. Używane były do polowań na gazele, wilki, lisy. Dodatkowo sprawdzały się przy pilnowaniu i obronie stada. Obecnie w Polsce wykorzystywanie charta afgańskiego do polowań jest prawnie zakazane.

 

 

Chart afgański – sylwetka

Afgański chart to duży pies. Dorosłe osobniki osiągają 25–30 kg oraz 63–69 cm wysokości (suki) i 68–74 cm (psy). Cechą charakterystyczną tych czworonogów jest długa, delikatna i jedwabista sierść. Dopuszczalne są wszystkie kolory szaty. Pożądane są oczy w ciemnym kolorze. Są one osadzone nieco ukośnie, mają trójkątny kształt. Charty afgańskie noszą uszy płasko przy głowie. Osadzone są one nisko, z tyłu czaszki.

 

Charty afgańskie dawniej wykorzystywane były do prac w terenach górskich - stąd obfite owłosienie na palcach łap.

 

Chart afgański – zachowanie i charakter

Charty afgańskie to psy średnio czułe nawet w stosunku do najbliższych. Nie są bardzo wylewne w okazywaniu uczuć. Potrafią odmówić pieszczot. Nie oznacza to jednak, że nie kochają swoich opiekunów. Psy te nie wykazują dużego zainteresowania zabawami. Mimo to potrzebują sporo ruchu. Do spędzania wspólnego czasu na dworze konieczne będą specjalne akcesoria. W przypadku dużych psów lepszym rozwiązaniem będą szelki niż obroża. Jeśli zaś chodzi o smycz, to popularnością cieszą się te z regulowaną długością. W niezabezpieczonym miejscu nie powinno się ich spuszczać ze smyczy.

 

Mimo że tzw. wyżeł afgański jest bystry, ze względu na upór i niezależność okazać się może trudny do ułożenia. Aby zainteresował się nauką, potrzebuje pozytywnego wzmocnienia. Dobrym motywatorem będą smaczki.

 

Chart afgański dąży do dominacji nad innymi domowymi zwierzętami. Ze względu na instynkt myśliwski warto wyposażyć go na wszelki wypadek w adresówkę. Kiedy złapie trop, może się zgubić.

 

 

Chart afgański – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Średnia długość życia charta afgańskiego wynosi 12–14 lat. Wśród przypadłości typowych dla tej rasy są alergie i choroby nowotworowe. Czworonogi te wykazują wrażliwość na anestetyki. Ze względu na długą okazałą szatę wymagają sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Afgański pies powinien być codziennie czesany. Wymaga ponadto mycia. Sierści charta afgańskiego nie należy strzyc. Uszy wymagają też czyszczenia.

 

Chart afgański nie jest łakomy, za to dość wybredny. Można ustalić jadłospis z psim dietetykiem. Można podawać wysokiej jakości gotową karmę adekwatną do fazy rozwojowej.

 

 Łagodne dla dzieci i innych zwierząt, lubią pracować w parach. Charty afgańskie są bardzo pojętne, lecz równie mocno uparte.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
image
Witam
Jestem zainteresowana kupnem psa rasy Cart afgański z Państwa hodowli-w możliwie jak najbliższym terminie w cenie2000-2500tys PLN .
POZDRAWIAM
EŻBIETA