logo Pobierz aplikację
i korzystaj z rabatów

Pobierz apkę
Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grzywacz chiński – najważniejsze informacje o rasie

Grzywacz chiński to pies, który intryguje swoim wyglądem. Niektórzy przedstawiciele tej rasy są niemal łysi, a inni mają długą sierść. To pies idealny dla rodzin z dziećmi. Bardzo lubi zabawę i pieszczoty. Jest sympatyczny, posłuszny wobec opiekuna i łagodny, potrzebuje jednak sporo delikatności  w obcowaniu.

 

Grzywacz chiński posiada niski poziom instynktu myśliwskiego. Nie jest agresywny ani bojaźliwy, jednak wobec nieznajomych zachowuje dystans. Chętnie uczestniczy w szkoleniach, które najlepiej rozpocząć za młodu.

 

 Grzywacze chińskie pochodzą z Chin, a pierwsze wzmianki są już z XII wieku, jednak więcej informacji dotarło do reszty świata dopiero w XX wieku.

 

Grzywacz chiński – historia rasy

Grzywacz chiński w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 9 – Psy ozdobne i do towarzystwa oraz w sekcji 4 – Psy bezwłose. Pierwsze informacje na temat tych zwierząt pochodzą z XII w. p.n.e. Mimo to chińskiego grzywacza oficjalnie uznano za rasę dopiero w 1972 roku. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin, lecz jest w tym kraju mało znany. Bardzo dużą popularnością cieszy się w USA i Wielkiej Brytanii, która uważana jest za jego drugą ojczyznę.

 

 

Grzywacz chiński – sylwetka

Grzywacz to pies niewielkich rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają 3–5 kg masy ciała oraz wysokość 23–30 cm (suki) i 28–33 cm (psy). To pies zwinny i dobrze zbudowany. Pod względem budowy ciała wyodrębniono dwa typy – „kuc” o mocnym kośćcu i „jelonek” o delikatnym szkielecie. Biorąc pod uwagę sierść, wyróżnia się dwie odmiany: grzywacz chiński długowłosy i bezwłosy. Pierwsza to tzw. Powder Puff (ma podszerstek i delikatny, długi włos okrywowy). Psy należące do drugiej odmiany mają długą sierść tylko na głowie, ogonie i kończynach. Reszta ciała jest bezwłosa. Skóra tych zwierząt jest bardzo delikatna i zmienia kolor w ciągu roku – opala się tak jak ludzka skóra. Sierść może być rozmaitych kolorów. Oczy powinny być ciemne, najlepiej czarne. Kończyny – proste i długie, uszy stojące i duże, choć grzywacz chiński owłosiony może mieć też uszy wiszące. Ogon noszą wysoko. Zakończony jest długim pióropuszem.

 

Grzywacz chiński może być nagi, bezwłosy lub owłosiony. Każda z odmian ma bardzo wrażliwą skórę, która opala się tak jak i ludzka.

 

Grzywacz chiński – zachowanie i charakter

Grzywacz chiński to pies bardzo towarzyski, o pogodnym usposobieniu, radosny. Lubi aktywnie spędzać czas, w tym aportować i biegać. Wybierając zabawki, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, bowiem za duże będzie trudno mu utrzymać w zębach. 

Psy te można wyprowadzać na obroży.

Grzywacz chiński to pies doskonały dla rodzin z dziećmi, jednak preferowane są te starsze, które już potrafią szanować potrzeby zwierząt i nie traktują ich jak zabawki. Rasa ta nie wykazuje agresji bez powodu i lubi delikatne pieszczoty. Jest to pies mało hałaśliwy. Dobrze rozumie się z innymi psami, nawet z kotami.

 

 

Grzywacz chiński – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Pies grzywacz chiński żyje około 13–15 lat. Przedstawiciele tej rasy zmagają się zwłaszcza z wadami uzębienia i problemami dermatologicznymi. Ich skóra jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV i często toczy się w niej stan zapalny. Narażone są też na udar cieplny. Wykazują wrażliwość na zimno i przy niesprzyjającej pogodzie powinno się je ubierać.

Mimo iż grzywacz chiński nie linieje, to odmiana Powder Puff wymaga codziennego szczotkowania.Odmiana bezwłosa wymaga regularnego nawilżania i czyszczenia skóry. Grzywacze chińskie bezwłose kąpie się raz na kilka tygodni z użyciem łagodnych kosmetyków. Jeśli przebywają długo na słońcu, trzeba smarować im skórę kremami z filtrem UV. Psy grzywacze powinny dostawać małe, ale częste porcje jedzenia – optymalnie byłoby 3 lub 4 posiłki, które trzeba dostosować m.in. do specjalnych potrzeb, aktywności, fazy życia. Karma dla grzywacza chińskiego powinna być średniobiałkowa i zbilansowana.

 

Grzywacze chińskie są przyjaznymi, lubiącymi towarzystwo ludzi i zabawę, wymaga jednak delikatności w obchodzeniu się z nim.

 

Chiński grzywacz – cena

Ceny za grzywacza chińskiego są dość wysokie. Średnio za psa tej rasy z rodowodem zapłaci się około 5000 zł., choć zdarzają się hodowle, gdzie szczeniak grzywacza chińskiego kosztuje nawet ponad 7000 zł.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość