Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grzywacz chiński – najważniejsze informacje o rasie

Grzywacz chiński to pies, który intryguje swoim wyglądem. Niektórzy przedstawiciele tej rasy są niemal łysi, a inni mają długą sierść. To pies idealny dla rodzin z dziećmi. Bardzo lubi zabawę i pieszczoty. Jest sympatyczny, posłuszny wobec opiekuna i łagodny, potrzebuje jednak sporo delikatności  w obcowaniu.

 

Grzywacz chiński posiada niski poziom instynktu myśliwskiego. Nie jest agresywny ani bojaźliwy, jednak wobec nieznajomych zachowuje dystans. Chętnie uczestniczy w szkoleniach, które najlepiej rozpocząć za młodu.

 

 Grzywacze chińskie pochodzą z Chin, a pierwsze wzmianki są już z XII wieku, jednak więcej informacji dotarło do reszty świata dopiero w XX wieku.

 

Grzywacz chiński – historia rasy

Grzywacz chiński w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 9 – Psy ozdobne i do towarzystwa oraz w sekcji 4 – Psy bezwłose. Pierwsze informacje na temat tych zwierząt pochodzą z XII w. p.n.e. Mimo to chińskiego grzywacza oficjalnie uznano za rasę dopiero w 1972 roku. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin, lecz jest w tym kraju mało znany. Bardzo dużą popularnością cieszy się w USA i Wielkiej Brytanii, która uważana jest za jego drugą ojczyznę.

 

 

Grzywacz chiński – sylwetka

Grzywacz to pies niewielkich rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają 3–5 kg masy ciała oraz wysokość 23–30 cm (suki) i 28–33 cm (psy). To pies zwinny i dobrze zbudowany. Pod względem budowy ciała wyodrębniono dwa typy – „kuc” o mocnym kośćcu i „jelonek” o delikatnym szkielecie. Biorąc pod uwagę sierść, wyróżnia się dwie odmiany: grzywacz chiński długowłosy i bezwłosy. Pierwsza to tzw. Powder Puff (ma podszerstek i delikatny, długi włos okrywowy). Psy należące do drugiej odmiany mają długą sierść tylko na głowie, ogonie i kończynach. Reszta ciała jest bezwłosa. Skóra tych zwierząt jest bardzo delikatna i zmienia kolor w ciągu roku – opala się tak jak ludzka skóra. Sierść może być rozmaitych kolorów. Oczy powinny być ciemne, najlepiej czarne. Kończyny – proste i długie, uszy stojące i duże, choć grzywacz chiński owłosiony może mieć też uszy wiszące. Ogon noszą wysoko. Zakończony jest długim pióropuszem.

 

Grzywacz chiński może być nagi, bezwłosy lub owłosiony. Każda z odmian ma bardzo wrażliwą skórę, która opala się tak jak i ludzka.

 

Grzywacz chiński – zachowanie i charakter

Grzywacz chiński to pies bardzo towarzyski, o pogodnym usposobieniu, radosny. Lubi aktywnie spędzać czas, w tym aportować i biegać. Wybierając zabawki, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, bowiem za duże będzie trudno mu utrzymać w zębach. 

Psy te można wyprowadzać na obroży.

Grzywacz chiński to pies doskonały dla rodzin z dziećmi, jednak preferowane są te starsze, które już potrafią szanować potrzeby zwierząt i nie traktują ich jak zabawki. Rasa ta nie wykazuje agresji bez powodu i lubi delikatne pieszczoty. Jest to pies mało hałaśliwy. Dobrze rozumie się z innymi psami, nawet z kotami.

 

 

Grzywacz chiński – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Pies grzywacz chiński żyje około 13–15 lat. Przedstawiciele tej rasy zmagają się zwłaszcza z wadami uzębienia i problemami dermatologicznymi. Ich skóra jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV i często toczy się w niej stan zapalny. Narażone są też na udar cieplny. Wykazują wrażliwość na zimno i przy niesprzyjającej pogodzie powinno się je ubierać.

Mimo iż grzywacz chiński nie linieje, to odmiana Powder Puff wymaga codziennego szczotkowania.Odmiana bezwłosa wymaga regularnego nawilżania i czyszczenia skóry. Grzywacze chińskie bezwłose kąpie się raz na kilka tygodni z użyciem łagodnych kosmetyków. Jeśli przebywają długo na słońcu, trzeba smarować im skórę kremami z filtrem UV. Psy grzywacze powinny dostawać małe, ale częste porcje jedzenia – optymalnie byłoby 3 lub 4 posiłki, które trzeba dostosować m.in. do specjalnych potrzeb, aktywności, fazy życia. Karma dla grzywacza chińskiego powinna być średniobiałkowa i zbilansowana.

 

Grzywacze chińskie są przyjaznymi, lubiącymi towarzystwo ludzi i zabawę, wymaga jednak delikatności w obchodzeniu się z nim.

 

Chiński grzywacz – cena

Ceny za grzywacza chińskiego są dość wysokie. Średnio za psa tej rasy z rodowodem zapłaci się około 5000 zł., choć zdarzają się hodowle, gdzie szczeniak grzywacza chińskiego kosztuje nawet ponad 7000 zł.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
mam dwa grzywacze pp, piękne,
mam dwa pp, są dobre i piękne, nigdy nie śmierdzą, nie obsikują się, ale śpią z rodziną w wyrku, kochane, piękne i pachną np, szamponem, ręcznikiem, kostką mięsną,