Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pinczer miniaturowy – najważniejsze informacje o rasie

Pinczer miniaturowy inaczej nazywany jest także pinczerem karłowatym lub ratlerkiem, co nie jest prawidłowe. To pies o pogodnym usposobieniu. Bardzo lubi się bawić. Uważa się go za jednego z najmniejszych psów domowych. Uznawany jest za hałaśliwego czworonoga. Swoje niezadowolenie wyraża głośnym szczekaniem.

 

Pinczer miniaturowy jest psem towarzyszącym i stróżującym. Charakteryzuje się bardzo elegancką sylwetką. Najlepiej opisać go jako mniejszą wersję pinczera średniego. Jest bystry i spostrzegawczy. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Cieszy się w Polsce sporą popularnością.

 

Pinczer miniaturowy dorosły.

 

Pinczer miniaturowy – historia rasy

Pinczer miniaturowy w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy oraz w sekcji 1 - Pinczery i sznaucery. Rasa wywodzi się z Niemiec, gdzie została oficjalnie uznana w 1870 roku. W 1929 roku utworzono amerykański klub pinczera miniaturowego. Pinczerki to zminiaturyzowana odmiana pinczera średniego bez oznak karłowatości. Niegdyś używano ich jako szczurołapów, ale odgrywały rolę psów salonowych. Bywały w rezydencjach i na królewskich dworach. Dziś pełnią funkcję psów do towarzystwa i psów stróżujących.

 

Pinczer miniaturowy – sylwetka

Miniaturowy pinczer, jak sama nazwa wskazuje, to mała rasa. Dorosłe osobniki osiągają 25–30 cm wysokości i 3–6 kg masy ciała. Pinczerki mają krótką, gęstą, lśniącą, mocno przylegającą sierść, która może być w kolorze czarnym podpalanym (znaczenia na kończynach przednich, żuchwie, podgardlu, policzkach, wargach, dolnej połowie, nad oczami, w okolicach odbytu) albo jednolitym czerwono, ciemno– bądź jasnorudym. Czworonogi te mają owalne, ciemne oczy z mocno przylegającymi powiekami, stojące, wysoko osadzone uszy.

 

Pinczer miniaturowy.

 

Pinczer miniaturowy – zachowanie i charakter

Pinczer karłowaty charakteryzuje się niezwykle pogodnym usposobieniem. Jest wesoły, pełen uroku. Mocno przywiązuje się do ludzkiej rodziny. Niekoniecznie odnajdzie się w otoczeniu małych dzieci. Zdecydowanie lepszy będzie dla niego dom, w którym panuje względny spokój. Lubi być darzony zainteresowaniem opiekuna. Zazwyczaj przejawia nieufność w stosunku do obcych. To pies o żywym temperamencie, bystry, odważny, spostrzegawczy.

 

Pinczer miniaturka jest bardzo energiczny i aktywny. Warto dostarczyć mu zabawy odpowiednimi do jego wielkości zabawkami. Lubi spacery. Większą wygodę na dworze zapewnią mu szelki niż obroża. Pinczer karłowaty szybko się uczy. Ma silny instynkt łowiecki, dlatego dobrze wyposażyć go w adresówkę.

 

Pinczer miniaturowy – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Średnia długość życia pinczera miniaturowego wynosi 12–15 lat. Ratlerki mają stosunkowo słabe kości, stąd narażone są na urazy stawów, w tym zwichnięcia rzepki stawowej. Nierzadko cierpią na cukrzycę. Ze względu na skłonność do tycia żywienie pinczerów powinno być racjonalne.

 

Pinczery miniaturowe nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Powinny być średnio raz w tygodniu czesane. U tych psów obserwuje się skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Do usuwania go przyczynić się mogą specjalne smaczki. Nie dość, że zapewniają higienę jamy ustnej, to dostarczają psu radości. Pupilowi powinno się też myć zęby. Pinczery karłowate powinny mieć także regularnie przycinane pazury.

 

Może Cię zainteresować: Jak dobrac kształt przysmaków odpowiedni dla Twojego psa?

 

Szczeniak pinczera miniaturowego.

 

Pinczer miniaturowy - cena

Pinczery miniaturowe nie należą do najdroższych psów świata. Cena za pinczera miniaturowego wynosi ok. 2000 zł. Hodowle tej rasy są stosunkowo popularne w Polsce, a same psy nie są wymagające w hodowli. Cena za pinczera miniaturowego bez rodowodu jest niższa, ale oznacza pseudohodowlę, której należy sie wystrzegać. Psy bez rodowodu nie są psami rasowymi, a jedynie w typie rasy. Dodatkowo obarczone są licznymi chorobami i problemami behawioralnymi.

Miesięczny koszt utrzymania pinczera miniaturowego to 150 - 200 zł.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość