Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kształt przysmaków dla psów – czy ma znaczenie?

Przysmaki dla psów dostępne są w różnych kształtach, czasami nadzwyczajnych i przykuwających uwagę. Czy mają one jakieś znaczenie? Czy są wymyślane na potrzeby opiekunów i kupujących?

 

 

Jakie są przysmaki dla psów?

Przysmaki dla psa można podzielić na te z określoną wartością odżywczą - funkcjonalne, stworzone z myślą o zaspokojeniu konkretnych potrzeb psów oraz na te typowo dla łakomczuchów – smaczne i zachęcające do ich jedzenia.

Smaczne przekąski, mało wnoszące do diety psa, nie muszą mieć określonego kształtu. Tutaj wyróżniamy te najznamienitsze, jak np. zwierzątka, kosteczki, kuleczki, cienkie paski, itp. Często nie są one też dopasowane do wielkości psów, każdy może się nimi zajadać i nie stanowią większego problemu dla żadnego z czworonogów.

 

Shih tzu trzyma w zębach ciastko z posypką. Słodycze są szkodliwe dla psów i mogą powodować komplikacje z układem pokarmowym

 

Kształty przysmaków dla psów - jakie mają znaczenie?

Natomiast smakołyki funkcjonalne oraz te najwyższej jakości najczęściej dopasowywane są tak, aby ułatwić ich spożywanie oraz sprawiać jak największą przyjemność odbiorcom. Wyróżniamy tutaj smakołyki dentystyczne, witaminowe, treningowe czy na dłuższe żucie. Takie produkty mają określony kształt i wielkość zależny od dedykowanej grupy odbiorczej – psów dużych, małych, średnich, starszych, juniorów, itp. Takich podziałów jest bardzo dużo i nie muszą się one łączyć.

Przysmaki dentystyczne najczęściej posiadają wypustki, a w przekroju przypominają gwiazdę. Ma to ułatwić masowanie dziąseł i dotarcie do szczelin międzyzębowych. Pamiętajmy, że przysmakami dentystycznymi mogą być również mięsne kostki.

Przysmaki witaminowe mają kształty, które są łatwe do zjedzenia i podania psu. Podobnie ma się z przysmakami treningowymi, które są malutkie i raczej okrągłe czy owalne, tak aby psu było łatwo je zjeść na raz.

Przysmaki na dłuższe żucie i delektowanie się nimi są najbardziej różnorodne. Mogą być w formie paseczków, cygar, pałek czy zwykłych, większych kostek. Są raczej dłuższe niż szersze, aby pies nie mógł ich na raz zjeść i aby na wysokość zmieściły się one w rozwartej szczęce.

Pałeczki - przysmaki dla psów. Połączenie dwóch smaków - ryby i kurczakaKawałki mięsa w formie paseczków, idealne przysmaki dla wybrednych psów

Przysmaki mięsne, wysokiej jakości, dostarczające witaminy i sporą ilość białka, najczęściej są w formie grubych pasków lub cygar. Taki kształt wymuszony jest niejako poprzez sam proces produkcji i często świadczy o naprawdę dobrym składzie produktu, gdzie dużą zawartość stanowi mięso. Mała ilość zbóż, a duża mięsa powoduje, że przysmaki nie są tak zwarte jak te z dodatkiem produktów roślinnych i zbóż. Cygara są bardzo lubianą przez psy formą podania. Mogą być żute przez psy, obracane w pysku. Dostarczają radości przy jedzeniu i są niejako dodatkową atrakcją dla czworonoga. Tekstura takich wysokomięsnych przekąsek jest odpowiednia dla każdego psa, małego czy dużego, każdy sobie z nimi poradzi. W przypadku przysmaków zbożowych, dentystycznych lub tych smakowych, należy uważać na psy starsze i małe, gdyż mogą sobie nie poradzić ze smakołykiem. Cygara natomiast można podawać szczeniakom, w odróżnieniu od innych smaczków.

Przekąski w formie grubych pasków lub cygar nie osiadają tak na zębach psów, w odróżnieniu od innych kształtnych kąsków.

 

Dobrym pomysłem jest wybranie przysmaków, które mogą być poniekąd uniwersalne. Takie, które w całości posłużą do gryzienia, żucia, a podzielone na mniejsze kawałki – również jako nagroda w czasie nauki i zabawy.

 

Wszystkie formy przysmaków zostały stworzone z myślą o psach. Jako opiekunowie jednak możemy podarować czworonogom nie tylko smaczne, ale i zdrowe kąski, które zaspokoją potrzeby fizjologiczne i smakowe psów, a jednocześnie dostarczą składników odżywczych. Warto świadomie wybierać pokarm dla pupila – zwróci się to w przyszłości.

 

 

POLECAMY RÓWNIEŻ  Rola białka w żywieniu psów. Ile białka powienien dostawać pies?

 

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość