Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie są najdroższe psy? Od czego zależy cena czworonoga?

Najdroższe psy na świecie kosztować mogą naprawdę spore sumy. Wśród czworonogów znajdują się rasy, za które zapłaci się tyle, co za dość dobre wczasy. Do najdroższych psów należą przedstawiciele takich ras, jak mastif tybetański, pies faraona, pomeranian, chow-chow.

Psy mogą się okazać niemałym wydatkiem. Cena niektórych czworonogów sięga kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To, ile zapłacimy za daną rasę, może znacznie różnić się w poszczególnych częściach świata. Niewątpliwym rekordzistą jest zakupiony przez chińskiego milionera mastif tybetański czerwony. Pies sprzedany został za 2 miliony dolarów.

 

Cavalier King Charles spaniel jest psem uznawanym za jednego z najdroższych w Polsce.

Od czego zależy cena czworonoga?

Cena psów uwarunkowana jest wieloma czynnikami, a wśród najbardziej istotnych wymienia się przede wszystkim:
renomę hodowli – pies pochodzący z powszechnie znanej, szanowanej, cieszącej się popularnością hodowli, której wychowankowie zajmują wysokie miejsca w wystawach czy konkursach, będzie kosztował więcej niż czworonóg zakupiony w nowej, mało znaczącej czy niezbyt utytułowanej hodowli,
prawdziwość hodowli – cena czworonoga pochodzącego z hodowli wpisanej w rejestr organizacji kynologicznej, będącej członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), okaże się wyższa od psiaków pochodzących z tzw. pseudohodowli. Czworonogi te będą tak naprawdę niewiadomego pochodzenia, bowiem nie mają rodowodu. Nie wie się w związku z tym nic o ich przodkach, historii zdrowotnej rodziny – ryzyka chorób genetycznych czy osiągnięć wcześniejszych pokoleń. Te i inne informacje znajdują się w rodowodzie. Dokument uprawomocnia też do udziału psa w wystawie. Nie powinno się kupować psa z niesprawdzonego miejsca,
czystość rasy – im większa zgodność wyglądu i charakteru psa z ogólnie przyjętym wzorcem danej rasy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ma on domieszkę innych ras, a w związku z tym jego cena jest wyższa,
popularność i częstość występowania psów danej rasy – zainteresowanie czworonogami konkretnej rasy wiąże się ze wzrostem cen jej przedstawicieli, a to z czasem napędza rozpowszechnienie hodowli, które początkowo rzadko spotykane, stają się coraz bardziej dostępne, czego konsekwencją może się okazać spadek ceny psiaków.

Wymienione czynniki nie wyczerpują listy determinantów wpływających na koszt, jaki wiąże się z zakupem psa. Jest ich znacznie więcej, a wyżej wymienione uważa się za kluczowe.

Pies chow chow o maści rudej z fioletowym językiem.

Jakie psy są najdroższe?

● Mastif tybetański


W czołówce rankingu na najdroższe psy znajduje się bez wątpienia mastif tybetański. Oryginalna nazwa tej rasy to do-khyi. Psy wywodzą się z Tybetu. Zaliczane są do grupy molosów w typie górskim. Początkowo czworonogi te wykorzystywano do zaganiania zwierząt i stróżowania, a dziś pełnią zwłaszcza funkcję psów wystawowych i do towarzystwa. To psy o żywym charakterze. Są bardzo duże, o gęstej, długiej sierści. Uwagę przyciągają puszysty ogon i kołnierz wokół szyi. Niektórzy przedstawiciele tej rasy mają rudobrązowe znaczenia nad oczami, które w Azji uważa się za dodatkowe oczy, obserwujące, kiedy te prawdziwe są zamknięte. Cena mastifów tybetańskich jest mocno zróżnicowana. Za najlepsze osobniki w Polsce zapłaci się do 15000 zł.

 

 

● Pomeranian

Pomeranian znany jest też jako szpic miniaturowy. To pies w typie lisowatego. Niektórzy wiążą jego nazwę z Pomorzem, które było terenem, gdzie w pierwszej kolejności pojawiły się te czworonogi. To typowy pies do towarzystwa, który polecany jest domatorom, choć potrzebuje do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania też ruchu. Pomeranian to pies „jednego pana”. Okazuje przyjacielskie nastawienie do całej ludzkiej rodziny, lecz upatruje sobie jedną osobę, do której przywiązuje się najmocniej. Wyglądem przypomina puszystą kulkę, co wynika z warstwy okrywowej o odstającym i długim włosie oraz gęstego podszerstka. Przedstawiciele tej jednej z najdroższych ras kosztują w Polsce około 12000 zł.

Pomeranian to pies rasy małej, o charakterystycznej, bujnej sierści,

● Samojed

W klasyfikacji najdroższych psów na świecie nie może zabraknąć samojedów. Czworonogi te wykorzystywane były niegdyś jako psy zaprzęgowe, myśliwskie, pasterskie. Wywodzą się z Rosji, a dokładnie z Syberii. To rasa dla osób o aktywnym stylu życia. Samojedy są energiczne, żywiołowe, potrzebują dużej dawki ruchu. Mocno przywiązują się do opiekuna, wykazują dużą inteligencję i łagodność. Mają puszystą, gęstą, dość długą, białą sierść. W ich wyglądzie należy zwrócić uwagę na ciemne, pigmentowane wargi, które są w koniuszkach lekko wygięte w górę, w związku z czym ma się wrażenie, że czworonogi się uśmiechają. Najdroższe szczeniaki tej rasy kosztują w Polsce średnio 6000 zł.

 

 

● Pirenejski pies górski

Wśród drogich psów znajduje się pirenejski pies górski. Rasa wywodzi się ze starożytności z terenów obecnej Francji. Niegdyś czworonogi te używane były do strzeżenia owiec. Mocno zbudowane i duże psy mogą osiągnąć 70–80 cm wysokości i 45–55 kg masy ciała. Jednocześnie przy swoich sporych gabarytach poruszają się lekko i płynnie. Mają bardzo gęstą i długą sierść, najczęściej w kolorze bladożółtym. Są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie. Za szczeniaka pirenejskiego psa górskiego w Polsce zapłaci się około 4000 zł.

Pirenejski pies górki jest dużym psem o maści białej.

 

● Pies faraona

Do najdroższych ras należą psy faraona. Znane były już w starożytnym Egipcie, z czym też wiąże się ich nazwa. Najwięcej hodowli psów faraona znajduje się w Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwsze osobniki pojawiły się w pod koniec ubiegłego wieku. Dawniej przedstawicieli tej rasy wykorzystywano jako psy myśliwskie, a dziś służą zwłaszcza do towarzystwa. Charakteryzują je niezwykła czujność, szlachetna budowa ciała, duża inteligencja, wesołe usposobienie. Mają krótką, lśniącą, twardawą sierść, zazwyczaj czerwonobrązową z białymi znaczeniami. W Polsce za szczeniaka psa faraona zapłaci się co najmniej 3000 zł.● Chow-chow


Następna droga rasa psów to chow-chow. Wywodzą się z Mongolii. Charakterystyczną cechą w ich wyglądzie jest niebiesko-czarny język, podniebienie i dziąsła. Na uwagę zasługuje też bardzo gęsta i puszysta sierść, która sprawia, że psiaki wyglądają na znacznie większe, niż są w rzeczywistości. Ich sierść powinna być w jednolitym kolorze. Występuje w wersji rudej, czarnej, białej, kremowej, niebieskiej, cynamonowej. Mają niezwykle łagodne i sympatyczne usposobienie. Znanym właścicielem psa tej rasy był Zygmunt Freud. W Polsce ceny szczeniaków chow-chow zaczynają się od 3000 zł.● Cavalier King Charles Spaniel


Poruszając temat najdroższych psów na świecie, należy wspomnieć o Cavalier King Charles Spanielu. To typowy pies rodzinny. Jest pogodny, wesoły, przyjacielski, lubi towarzystwo ludzi. Z tego względu wykorzystywany jest w dogoterapii. Jeśli chodzi o wygląd, czworonogi te są stosunkowo niewielkie – osiągają około 35 cm wysokości i 5–8 kg masy ciała. Mają jedwabistą sierść, duże, ciemne oczy, zwisające uszy. Charakterystyczna w ich wyglądzie jest prawie płaska czaszka między uszami. Średni koszt Cavalier King Charles Spaniela to 3000 zł.

 

Może Cię zainteresować: Jaki jest największy pies na świecie?Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Przysmaki treningowe z mięsem jelenia 300 g

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 9.99 zł

8.99  (29.97 zł / kg)
9.99 
SIMPLY FROM NATURE Naturalne kiełbaski z mięsem dzika 300 g

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 29.99 zł

26.99  (89.97 zł / kg)
29.99