Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Gadająca papuga – które gatunki potrafią mówić najlepiej?

Gadająca papuga to stosunkowo niecodzienne zjawisko. Wiele gatunków tych ptaków nie wykazuje takich zdolności. Nawet w obrębie gatunku, który może przyswoić tę umiejętność, występują indywidualne różnice. Wśród gadających papug samce szybciej zdobywają umiejętność mówienia, ale samice mówią dokładniej i wyraźniej.

Papugi to barwne, wesołe, a przy tym niezwykle inteligentne ptaki, które mogą zaskoczyć zdolnością mówienia. Gadająca papuga potrafi wprawić w osłupienie. Najlepszym rozmówcą wśród papug jest żako. Dobrze tę zdolność mogą opanować też amazonki czy kakadu. Jak widać gadająca papuga to nie tylko ara.

 

Gadająca papuga żako

 

Papuga, która mówi – co to oznacza?

Słysząc wyrażenie „gadająca papuga”, nie należy wyobrażać sobie zwierzęcia, które potrafi rozmawiać. Mimo że papugi są inteligentne, nie mają takiej zdolności. Ich „gadanie” polega zazwyczaj na zapamiętywaniu słów związanych z określonymi sytuacjami, które z czasem będę artykułować, kiedy taka sytuacja pojawi się ponownie. Z boku może to przypominać rzeczywiście pogawędkę. Jednak mówiąca papuga sama nie wymyśla słów, a jedynie je powtarza. Z czego wynikają takie zdolności? Gadające papugi zawdzięczają je przede wszystkim budowie krtani dolnej, czyli miejsca, gdzie powstają dźwięki. Ten narząd głosowy ma postać pudełka kostnego powstałego z połączonych ze sobą pierścieni. Wewnątrz jest podział tchawicy i wibracyjne membrany. Im bardziej skomplikowana jest struktura tego narządu, tym większe możliwości wokalne ma ptak. W przypadku mówienia ważną rolę odgrywa też język. Im bardziej mięsisty, tym lepiej zwierzę artykułuje głoski.Gadająca papuga żako

Najlepiej gadająca papuga to bez wątpienia afrykańska papuga żako. Za najinteligentniejszych przedstawicieli gatunku i tych o najbardziej rozwiniętych zdolnościach dźwiękonaśladowczych uznaje się żako kongijskie i liberyjskie. Ptaki te są zdolne do powtarzania nie tylko pojedynczych słów, ale i całych zwrotów czy nawet krótkich wierszyków bądź rymowanek. Przykładowe sytuacje, kiedy można usłyszeć tą gadającą papugę:
● opiekun gasi światło, a żako mówi „dobranoc”,
● ptak wita wchodzących do pomieszczenia słowami „dzień dobry”,
● spożywającym posiłek domownikom papuga życzy „smacznego”.

Ten ptak nauczyć się może nawet fragmentów dialogów z programu oglądanego w telewizji czy audycji radiowej. Dodatkowo doskonale powtarza dźwięki, np. szczekanie psa, dzwonek do drzwi, skrzypienie drzwi. Jednak żako bardzo źle znoszą stres i jakaś zmiana w ich otoczeniu sprawia, że nie chcą zaprezentować zdolności mówienia.

 

Papuga kakadu jest papugą gadającą.

 

Amazonki i kakadu – znane papugi gadające

Kolejna papuga o dużych zdolnościach mówienia to amazonka. Największe umiejętności w tym zakresie przejawiają amazonka żółtogardła i żółtoszyja. W przypadku tych ptaków zauważyć można spore różnice w mówieniu pod względem płci. Samce amazonek zdecydowanie lepiej uczą się mówić. Są zdolne opowiadać, recytować, naśladować kasłanie, gwizdać melodie, a nawet śpiewać piosenki czy arie operowe. Aby jednak amazonka nabyła tych zdolności, wymaga dużej uwagi ze strony opiekuna. Największe prawdopodobieństwo nauczenia ptaka mówienia jest wtedy, gdy się go ręcznie wychowa i wykarmi. Źle wychowywane, zaniedbane zwierzęta mogą stać się bardzo hałaśliwe.

Trzecim rodzajem gadających papug są kakadu, a zwłaszcza kakadu białe. Ptaki te kojarzą się przede wszystkim z charakterystycznym upierzeniem czubka głowy. Jednak na uwagę zasługują też ich zdolności mówienia, które są nieco gorsze niż prezentowane przez żako lub amazonkę. Kakadu uczą się pojedynczych słów i dźwięków, a w odróżnieniu od wspomnianych papug są zdolne do opanowania niektórych ruchów. Połączenie mówienia i swego rodzaju tańca zapewnia prawdziwe show.Czy papuga falista mówi?

Papuga falista cieszy się największą popularnością spośród hodowanych w domu. Przy dużym wysiłku, cierpliwości i zaangażowaniu ze strony opiekuna oraz dzięki częstym ćwiczeniom jest szansa nauczenia jej pojedynczych słów. Najlepsze efekty nauki mówienia uzyska się, kiedy szkolenie rozpocznie się w młodym wieku. Zdolności mówienia papug falistych są zdecydowanie mniejsze niż poprzedników, ale ptaki te są o wiele tańsze w porównaniu z nimi.

 

Sprawdź jakie są najpopularniejsze gatunki papug w Polsce.

 

Anna Dobroń

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość