Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najpopularniejsze papugi w Polsce

Papuga Nimfa, Ara, Żako czy może papużki Faliste? Każda z tych ras papug jest niezwykła. Przeczytaj co je wyróżnia i na co zwrócić uwagę przy zakupie, pielęgnacji i hodowli.

Piękne umaszczenie to jeden z największych atutów papug. Egzotyczne barwy zachwycają każdego. Ale jeżeli chcemy być ich opiekunami, warto zwrócić uwagę na ich potrzeby. Papuga bowiem, jak każde zwierzę ma swój charakter i ozdobę domu stanowi niejako przy okazji - nie powinien to być główny cel hodowli tego pięknego ptaka.

 Papuga ara jest bardzo ciekawska, potrzebuje zapewnienia jej dużo atrakcji i urozmaicenia w klatce.

 

Papuga Ara - piękna i towarzyska

Ary to jedne z najpopularniejszych, dużych egzotycznych papug w Polsce. Przy czym należy wiedzieć, że do zamieszkujących Amerykę Południową ar należą największe z wszystkich papug. Gromadzą one trzy rodzaje i osiem gatunków. Niestety wiele spośród nich jest zagrożonych.

Dorosła papuga Ara może mieć 90 cm długości, a jej skrzydła mogą liczyć metr rozpiętości. Ary charakteryzują się długim ogonem, wyjątkowo kolorowym upierzeniem oraz dużym, hakowato zakończonym dziobem.
Te barwne papugi są bardzo ciekawskie i łagodne. Chętnie poznają dom i otoczenie dziobem – co niekoniecznie podoba się właścicielom, bo często przez to czynią szkody. Aby im zapobiec warto wyposażyć klatki i woliery w odpowiednią ilość zabawek dla papug, które pozwolą zaspokoić ptasią ciekawość.
Decydując się na Artę warto wiedzieć, że są to zwierzęta niezwykle zaborcze, przez wzmożone hałasowanie próbują zwrócić na siebie uwagę. Potrzebują towarzystwa a poczucie osamotnienia może je wpędzić w depresję, którą manifestują wyrywaniem sobie piór. Umiejętnością wzbudzającą szczególne zainteresowanie i podziw jest naśladowanie ludzkiej mowy.
Papuga Ara to przyjaciel na całe życie, te egzotyczne ptaki dożywają nawet 80 lat.


W Polsce najczęściej występują gatunki papug:

- Ara zwyczajna (ara ararauna) –

ma jasno-niebieskie zabarwienie grzbietu, brzuch, spód skrzydeł oraz spód ogona ogona są żółte. Nie jest gatunkiem zagrożonym.


- Ara żółtoskrzydła (ara macao) -

jej upierzenie jest bardzo kolorowe z przeważającym kolorem jaskrawoczerwonym, posiada żółte pokrywy skrzydłowe – stąd nazwa. Końcówki lotek i ogona są niebieskie. Nie jest gatunkiem zagrożonym.


- Ara oliwkowa (ara ambiguus) –

ma zielone zabarwienie, końcówki piór sterówek oraz ogona są niebieskie. Nad dziobem pióra są czerwone. Jest to gatunek zagrożony.

 

 

Żywienie papugi Ary

Papugi te w środowisku naturalnym żywią się owocami, niektóre gatunki ograniczają się wręcz do jednego gatunku owocu. Swoje menu wzbogacają orzechami, nasionami i krzewami drzew. W hodowli dieta ar opiera się na mieszankach ziaren i karm dla papug.

 

Papuga Nimfa posiada bujny irokez na głowie, a na policzkach pomarańczowe plamki niczym rumieńce.

Papuga Nimfa - irokez z wypiekami

Nimfa to jedna z najpopularniejszych egzotycznych papug w naszych domach. Najbardziej charakterystyczny jest jej wygląd, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Uroczy "irokez" oraz "rumiane" policzki wyróżniają ją na tle innych ptaków. Upierzenie Nimfy może być bardzo różnorodne, najpopularniejsze jest to w szarej kolorystyce, z elementami żółci i pomarańczy na głowie.

 

Odgłosy Nimfy - kojąca śpiewaczka

Oprócz pięknego wyglądu, cechą Nimf docenianą przez właścicieli jest przyjemny głos. Odgłosy papugi nimfy są miłe dla ucha, dźwięczne - ta papuga nie skrzeczy jak wiele spośród innych gatunków, a przyjemnie gwiżdże. Samce potrafią nawet śpiewać! Podobno warto puszczać papugom swoją ulubioną muzykę – istnieje wówczas szansa, że po czasie nauczą się ją naśladować.
Czego potrzebuje Nimfa? Towarzystwa, zabawek i przestrzeni. Woliera dla papug powinna być duża, a najlepiej jeżeli możemy stworzyć w naszym domu papugarnię – czyli bezpieczny pokój, w którym papugi będą mogły swobodnie latać. Nimfy bardzo lubią towarzystwo zarówno człowieka jak i innych papug ze swojego gatunku.

Czym karmić papugę Nimfę? Najlepiej odpowiednią mieszanką ziaren przeznaczonej dla jej gatunku, czyli mieszanki dla ptaków egzotycznych. 
Papuga nimfa, która cieszy się dobrymi warunkami do życia dożywa ok. 15 lat.

 

 

Aleksandretta obrożna – zimnolubny ptak z Indii

To gatunek papugi z Indii, dość często spotykany w hodowlach. Najpopularniejsza jest odmiana zielona z ciemną obrożą, biegnącą przez gardło, czerwonym dziobem i czerwoną obwódką oka. W hodowli spotykane są odmiany: brązowy szek, jasnogłowy szek, turkusowa, szek par-blue, lutino (żółta), niebieska, szek, siatkoskrzydła. Aleksandretta obrożna dorasta do 41 cm długości ciała.

Papugi te można trzymać w wolierze - nawet zimą, gdyż dobrze znoszą niskie temperatury. Woliera powinna mieć około 4-5 m długości oraz bezpieczne, osłonięte schronienie.
Aleksandretta obrożna nie ma specjalnych wymagań żywieniowych. Można jej podać mieszankę dla papużek falistych, kwiaty, pąki roślin, owoce, nasiona i warzywa.
Czy Aleksandretta obrożna potrafi mówić? Jak większość gatunków papug, Aleksandretta ma predyspozycje do nauki naśladowania dźwięków. Jednak ta zdolność zależy od konkretnego osobnika. Próbując nauczyć papugę mówić warto zacząć od puszczania jej dźwięków, gwizdania – a jeżeli okaże się, że nasz ptak potrafi je naśladować to spróbować nauki mówienia pojedynczych słów.

 

Papuga Żako uznawana jest za jedną z najbardziej gadatliwych papug.

Papuga Żako – gaduła z Afryki

Ptak pochodzi z Afryki i jest uważany za najbardziej „gadatliwego” wśród papug. Pióra pokrywające ciało tej papugi są jasnoszare z z ciemnymi zakończeniami przy głowie oraz dużą, białą obwódką dookoła oczu. Sterówki ogona są czerwone. Dziób jest ciemnoszary, niemal czarny, szare są również łapy opatrzone dość długimi, zakrzywionymi pazurami. Oczy są jaskrawożółte.
Żako w warunkach domowych może mieszkać w wolierach lub obszernych klatkach. Oswojona większość czasu może spędzać poza klatką – spacerując lub latając po mieszkaniu. Pamiętać należy, aby zapewnić papudze odpowiednią ilość atrakcji i zabawek dla ptaków. Żako – podobnie jak większość papug – nie znosi nudy! I podobnie jak większość dużych papug, bardzo lubi pieszczoty, iskanie palcami po głowie czy głaskanie. Jeżeli chodzi o naukę mówienia to Żako wyróżniają się wyjątkowymi predyspozycjami do nauki powtarzania dzięków – dotyczy to zarówno mowy, jak i np. szczekania psa czy naśladowanie dzwonka do drzwi! Jednak poziom umiejętności zależy od indywidualnego okazu.
Pielęgnacja papugi nie jest wymagająca. Karmić ją najlepiej specjalną mieszanką ziaren, warto tez pamiętać, aby przez cały rok, a zwłaszcza w okresie pierzenia suplementować ją witaminami.

 

Przeczytaj więcej o papugach żako

 

Papużki faliste - inaczej nierozłączki, do pełni szczęścia potrzebują drugiego osobnika. Najlepiej czują się w stadzie, w samotności mogą popadać w choroby i depresje.

 

Papugi Faliste – radosne papużki nierozłączki

I na koniec jedne z najbardziej popularnych niegdyś w wielu domach - papużki Faliste. Środowiskiem życia papużek falistych są różnorodne środowiska w pustynnych rejonach Australii. Żyjące na wolności mają jaskrawo-zielone grzbiety i spód ciała, ubarwienie wokół dzioba jest żółte, a głowę pokrywają czarne prążki. Papuga falista jest małym ptakiem, osiąga długość do 20 cm.
Dziko żyjące papugi żyją w stadzie, dlatego towarzystwo innego ptaka jest im niemalże niezbędne do szczęścia – to od papugi Falistej wzięło się powiedzenie „papużki nierozłączki”. W istocie oprócz jedzenia, którym najczęściej są mieszanki ziaren dla małych ptaków – do szczęścia potrzeba im tylko „bratnia dusza”.

Mimo, że papużki są niewielkiego rozmiaru, warto zapewnić im możliwie jak największą klatkę -dbając przy tym o to, by odległości pomiędzy prętami nie były zbyt duże. Oswojonym papugom warto również pozwolić na swobodne latanie po mieszkaniu.
Papużki faliste żyją ok. 15 lat.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość