Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Papuga rudosterka - poznaj bystrą papugę z Ameryki

Rudosterka to niewielka, żywiołowa i charakterna papuga, która najczęściej zamieszkuje tropikalne lasy Ameryki Południowej. Dlaczego rudosterka skradła niejedno serce miłośnika egzotycznych ptaków? Jakie ma wymagania? Czym charakteryzują się poszczególne odmiany papugi? Zaraz wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Papugi rudosterki.

Co wyróżnia papugę rudosterkę?

Rudosterka potrafi rzucić czar na swojego opiekuna: nie dość że jest przepiękna, to jeszcze bystra, czuła i kontaktowa. Lubi się bawić, potrafi wymawiać pojedyncze słowa, świetnie ogarnia poste sztuczki i kocha swojego opiekuna. Sam powiedz, kto nie chciałby takiej papugi? Nic dziwnego, że rudosterki są bardzo pożądane.

 

Papuga rudosterka – odmiany

W zależności od gatunku (a jest ich wiele) rudosterka przybiera różne ubarwienie. Odkrywamy przed Tobą popularne odmiany tej cudnej papużki:

  • rudosterka zielonolica: charakteryzują ją zielone policzki (od nich wzięła się nazwa papugi). Zielone skrzydła zdobią także niebieskie piórka. Głowa ptaka ma łagodny brązowo – szary kolor. Ogon papużki ma imponującą – bordową barwę. Rudosterka zielonolica jest odważna, wszędobylska i bardzo ciekawska,
  • rudosterka czerwonobrzucha: ma czerwony brzuszek, jej skrzydła mienią się zielonymi, niebieskimi i lazurowymi kolorami. Ogon jest długi i ciemny. Głowę w kolorach szarości zdobią ciemne oczka, pod którymi jest żółtawa poświata. Ptaszek jest żywiołowy i bardzo chętny do kontaktu,
  • rudosterka turkusowa: dominującym kolorem na piórach jest turkus, który pięknie łączy się z jaśniejszą główką i ciemniejszym ogonem,
  • rudosterka żółtobrzucha: jej brzuszek zdobią żółte piórka, które przeplatają się z odcieniami czerwieni. Główka papugi jest w odcieniach szarości, a skrzydła mienią się cudnym odcieniem zieleni. Rudosterka żółtobrzucha jest unikalna i bardzo pożądana przez hodowców.



Może Cię zainteresować: Najpopularniejsze papugi w Polsce

Rudosterka - charakter

Rudosterka to niezłe ziółko: jest inteligentna, lubi zabawę, sztuczki, jest bardzo energiczna i kontaktowa. Nie znosi samotności i bardzo związuje się ze swoim opiekunem. Jeśli poczuje się samotna, może być krzykliwa i przejawiać zachowania agresywne: po prostu woła o uwagę i sygnalizuje swoje potrzeby.

Rudosterka jest charakterna, ale ma duże serduszko – jeśli ją mądrze oswoisz, będzie się do Ciebie przytulać i dążyć do kontaktu fizycznego: będziecie razem myć naczynia, czytać książkę, oglądać serial, nagrywać film czy pisać post w mediach społecznościowych: rudosterka na ramieniu to częsty widok. Co ciekawe ten towarzyski ptak potrafi dopominać się o uwagę, na przykład szczypiąc opiekuna w ucho. Może być tak, ze rudosterka wybierze swojego ukochanego domownika, dla którego będzie bardziej pobłażliwa i pozwoli się rozpieszczać. Pamiętaj, że każda papuga jest inna i ma swoje osobnicze cechy.

Rudosterki są gadatliwe, wydają rozmaite dźwięki, i tym samym, dążą do kontaktu. Jeżeli kochasz ciszę – ta papuga nie jest dla Ciebie.

Może zaciekawić Cię też artykuł o uroczej i gadającej papudze żako.

 

Papuga rudosterka.

 

Rudosterka – mądra hodowla w 7 krokach

Popatrzmy na ważne aspekty hodowli.

  1. Towarzystwo: Jeśli chcesz zaprosić do swojego domu rudosterkę, zdecyduj się na co najmniej dwa ptaki. Rudostreki są bardzo towarzyskie, w naturze żyją w małych grupkach, do szczęścia potrzebują swoich ptasich towarzyszy.
  2. Przestronna i solidna woliera: jak wiesz, te papużki są bardzo aktywne i ruchliwe: potrzebują dużej przestrzeni i woliery, po której będą mogły swobodnie latać i urządzać plac zabaw. Wybierz solidną wolierę dobrej jakości, a także klatkę dla papug. Papuga lubi pomajsterkować przy prętach. Najmniejsza woliera dla dwóch papug powinna mieć rozmiar ok. 2x2 metry (ważniejsza jest szerokość), a odległość między prętami nie może przekraczać 15 mm.
  3. Poidełka i karmidłamiseczki na ziarna i poidełka dla papug powinny być rozmieszczone w różnych miejscach. Zawsze zapewnij papużce świeżą wodę.
  4. Półki: papużki lubią się wspinać, zmieniać wysokość i energicznie skakać, dlatego w wolierze obowiązkowe są półki z naturalnego drewna, które będą służyły papużkom jako „pumeks” do ścierana dzioba i pazurków.
  5. Zabawki: rudosterki są kreatywne i lubią zabawę! Potrzebują huśtawek, drabinek, lin i innych zabawek dla papug. Ważny jest też hamaczek. Polecamy Ci również zabawki interaktywne, które będą stymulować umysł bystrej papużki. Co jakiś czas zmieniaj gadżety, by uniknąć nudy, ale… też bez przesady.
  6. Basenik: w tropikalnych lasach Ameryki Południowej rudostreki korzystają z wodnych kąpieli, dlatego koniecznie zapewnij im mały basenik, w którym będą się radośnie i z przyjemnością pluskać,
  7. Budka: rudosterka musi mieć swoją spokojną kryjówkę, w której odpocznie i będzie mogła się schować. Budkę kup (albo zrób) z naturalnego drewna.

 

Jak dbać o higienę klatki rudosterki?

Papużka spędza sporo czasu w wolierze, to jej domek. Codziennie czyść podłoże z odchodów, moczu i resztek jedzenia. Dwa razy w tygodniu zrób gruntowne czyszczenie klatki wraz z dezynfekcją wszystkich przedmiotów. W zaniedbanych klatkach rozwijają się pleśnie i bakterie.

 

Co je papuga rudosterka?

Bliskie relacje i dobra dieta to podstawa zdrowia papużki. Przyjrzyjmy się głównemu menu rudosterki:
  • nasiona: w sklepach zoologicznych znajdziesz dobrej jakości mieszanki nasion dla papug. Podawaj papudze różne rodzaje prosa, uważaj na mieszanki, w których jest dużo roślin oleistych i wysokokalorycznych. Nie szarżuj ze słonecznikiem czy nasionami lnu. Sprawdzaj jakość produktu;
  • ziarna: koniecznie wzbogać dietę papugi nasionami owoców;
  • owocowy raj: w diecie rudosterek nie może zabraknąć owoców – jabłek, bananów, gruszek, jagód czy pomarańczy. Pamiętaj o rozdrobnieniu pokarmu;
  • warzywa i witaminy: rudosterka potrzebuje warzyw, unikaj tylko szczypiorku, pora, rabarbaru, szczawiu, czosnku i cebuli! Rzuć okiem na poniższą listę zakazanych produktów;
  • białko: larwy, gotowane jajo – to ważne elementy diety papugi. W sklepie zoologicznym znajdziesz suszone larwy mącznika, które wzbogacają dietę papużki w białko. Suszone larwy traktuj jak przekąskę – nagrodę i dodatek do menu, przed podaniem zapoznaj się z dawką podaną przez producenta.


Podstawą żywienia papugi są nasiona, warzywa i owoce. Podczas wyboru karmy dla papug kieruj się gatunkiem ptaka i jego rozmiarem.
Koniecznie zamieść w wolierze gałązki naturalnych drzew: np. sosny czy wierzby. Rudosterka lubi przeżuwać coś w pyszczku. Przeżuwanie łagodzi napięcie, zapobiega nudzie i ściera dzióbek.

 

Rudosterki papugi.

 

Papuga rudosterka – zakazane produkty

Oto zabronione dania dla rudosterki:

  • awokado,
  • orzeszki ziemne,
  • kakao,
  • słone przekąski – sól i przyprawione resztki z obiadu odpadają!
  • grzyby,
  • sałata,
  • cukier buraczany.

Wyżej pisaliśmy też o zabronionym szczypiorku, porze, rabarbarze, szczawiu, czosnku i cebuli!

 

Rudosterka cena

Cena rudostreki zależy od:

  • odmiany,
  • hodowli,
  • miejsca zakupu.


W stacjonarnym sklepach zoologicznych możesz zapłacić za rudosterkę zaledwie 400 zł, ale odradzamy Ci tę drogę, bo zwierzaki w wielu sklepach są narażone na spory stres, często są trzymane w małych klatkach i mogą mieć problemy behawioralne.

Bezpiecznie jest wybrać sprawdzonego hodowcę, który zna się na wybranej odmianie papug. Taki specjalista ma dużą wiedzę i chętnie się nią z Tobą podzieli. Będzie Ci prościej zacząć hodowlę i już na starcie lepiej zaopiekujesz się papużką.

Rudosterka zielonolica będzie tańsza, bo jest bardziej popularna. Koszt zakupu takiej papużki to kilkaset złotych, ale są też rzadsze odmiany rudosterek, których cena może wynosić nawet 2500 zł. Pamiętaj o tym, że rudosterki to towarzyskie ptaki i warto kupić co najmniej dwie papugi.

 

Jakie imię wybrać dla rudosterki?

Wybór imienia dla rudosterki to poważna sprawa. Imię najczęściej nawiązuje do:

  • wyglądu,
  • charakteru,
  • odmiany papugi,
  • zachowania.

Przykładowe imiona dla rudosterki to: Pako, Luna, Franek, Leon, Zadzior, Didi, Bunia, Pyzio, Edek, Roki. Tutaj przeczytasz, jak wybrać imię dla papugi.


Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com



Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość