Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Gadająca papuga żako – najważniejsze informacje

Papuga żako to niezwykły ptak, którego domem jest Afryka. Z żako nigdy nie będziesz się nudzić i nigdy nie poczujesz się samotny, bo jest to bardzo towarzyski ptak, z którym czasem można uciąć sobie ciekawą pogawędkę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie są papugi żako, jakie mają wymagania i dlaczego nie jest to ptak dla każdego.

 

 

Żako kongijskie i żako liberyjskie

Na wstępie wyróżnimy dwa podgatunki papugi żako, ponieważ występuje papuga żako kongijska i papuga żako liberyjska. Te dwa ptaki różnią się między sobą wyglądem.
Żako kongijskie to dość duży ptak, który osiąga nawet do 33 cm długości. W barwach żako dominuje szarość, która wspaniale kontrastuje z soczystą czerwienią sterówek. Natomiast papuga żako liberyjska jest mniejsza i ma ciemniejsze upierzenie.

 

Papuga żako ma piękne szare pióra i białą plamę w okolicy oczu

 

Żako – opis i charakter

Papuga żako to niezwykle wrażliwy i inteligentny ptak. Doskonale potrafi naśladować mowę ludzką, ale, żeby coś powiedzieć, musi się czuć swobodnie w towarzystwie (dokładnie tak jak ludzie). Czasami może doprowadzić do łez dumnego właściciela, który chce pochwalić się ptakiem, w chwili gdy ten milczy jak zaklęty.

Jednak kupując papugę nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że ptak będzie mówić. Dużo zależy od osobnika jak i relacji z właścicielem. Żako to ptak o dużym sercu, który bardzo przywiązuje się do właścicieli. Najczęściej wybiera jedną osobę, z którą trzyma szczególną sztamę. Jeżeli zdecydujesz się na papugę żako, musisz wiedzieć, że razem z tym ptakiem dożyjecie późnej starości, bowiem żako żyją nawet 70 lat! To przyjaciel na całe życie.

Papuga żako jest niezwykle towarzyska, dlatego nie odnajdzie się wśród osób, które często wyjeżdżają i są długo poza domem. Samotna papuga cierpi. To wymagający ptak, który potrzebuje obecności właściciela przez większą część dnia. Niejednokrotnie domaga się pieszczot i towarzyszy człowiekowi w wielu domowych czynnościach. Decydując się na papugę żako musisz mieć świadomość, że jest to ptak gadatliwy, który głośno i wyraźnie zaznacza swoją obecność, więc jeśli mieszkasz w bloku i masz sąsiadów wrażliwych na hałasy, to być może kiedyś zapukają do twoich drzwi i poproszą o ciszę.

 

 

Papuga żako wymagania

To że żako będą potrzebowały twojego czasu, już wiesz. To, że jest to przyjaciel na całe życie, też już wiesz. Ale nie wiesz jeszcze, że żako bardzo lubi rutynę i nie znosi zmian. Zmiany mogą prowadzić do frustracji, chorób i zachowań autodestrukcyjnych, które polegają na przykład na wygryzaniu sobie piór.

Jeżeli na początku waszej znajomości będziesz poświęcał żako więcej czasu, a potem zmienisz pracę i zabierzesz papudze ten czas, ptak tego nie zrozumie i będzie cierpiał.
Jeżeli włożysz do klatki nową zabawkę, żako będzie musiała się z nią oswoić, ale może też zareagować na nią dużym strachem, a nawet atakiem paniki. Podobnie może być z nowym jedzeniem. Czasami duży strach wzbudzają w tym ptaku różne odgłosy, na przykład dźwięk miksera, suszarki czy czajnika. Żako nie będzie tak samo lubić wszystkich osób, a niektórych nie zaakceptuje. Co więcej zdarza się, że poszczególne osobniki bardziej akceptują mężczyzn, a niektóre preferują towarzystwo kobiet i, jak dowiodły badania, nie zależy to od płci ptaka.
Jak widzisz wrażliwość tych zwierząt stawia przed właścicielem spore wymagania, ale żako to ptak wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Nie można odmówić mu charakteru.

 

Żako na ramieniu dziecka.

 

Czym się żywi papuga żako?

Żako je ziarna, ale także owoce i warzywa. Tylko że z tym wcinaniem owoców i warzyw może być różnie, bo jeżeli od początku nie przyzwyczaimy do nich naszego pupila, to potem możemy mieć trudność z urozmaiceniem diety (pamiętasz, żako nie lubi zmian).
Dieta, która opiera się tylko na ziarnach nie służy zdrowiu ptaka, ale nie wyklucza to faktu, że z żako trudno się pertraktuje, dlatego każdy zdrowy nawyk należy wprowadzać od samego początku i się go trzymać.

Dieta decyduje o dobrej kondycji psychofizycznej żako, więc zawsze wybierajmy dla naszego pupila karmę dobrej jakości, bogatej w składniki odżywcze. W sklepach zoologicznych znajdziesz specjalne karmy dla ptaków egzotycznych, które zaspokajają specyficzne potrzeby tych zwierząt. Warto też zwrócić uwagę na dobre jakościowe karmy, które dodatkowo wspierają florę bakteryjną w jelitach. Karma karmą, ale żako lubi też pokrojone i umyte owoce, do których zaliczają się między innymi:

• jabłka
• gruszki
• śliwki
• arbuzy
• jagody
• maliny
• truskawki
• poziomki
• agrest

Z warzyw warto podawać żako:
• marchew
• kalafior
• kalarepę
• ogórek
• rzodkiewkę
• fasolę
• groch
• szpinak
• ziemniaki
• bataty

Pamiętaj, że oprócz ziemniaka i batatów, wszystkie wymienione warzywa podajesz po umyciu i na surowo. Żako lubi też orzechy pinii, orzechy laskowe i orzechy włoskie.

 

Zobacz ofertę klatek dla ptaków

 

Najlepsza klatka dla żako

Papuga żako jest duża, zatem potrzebuje też większej klatki. Klatka dla żako powinna mieć minimum 80 cm długości, 50 cm szerokości i 100 cm wysokości. Pamiętaj o zachowaniu czystości i dobrym piasku, który jest wolny od zanieczyszczeń. W wodopoju dla ptaka zawsze powinna być świeża woda. W klatce możesz umieścić też huśtawki, drabinki i drążki.

 

 

Papuga żako podsumowanie

Papuga żako to wierny towarzysz i wspaniały przyjaciel. Osobnicze cechy tego wyjątkowego ptaka sprawiają, że niektórzy zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia, a inni od razu wiedzą, że nie będą w stanie zapewnić papudze odpowiedniej ilości czasu i dobrej opieki. Taka świadomość jest ważna przy wyborze ptaka. I jak? Żako jest dla ciebie, czy też nie?

 




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
Ten ptak jest zaeebisty!!