Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kakadu – charakterystyka, potrzeby i żywienie

Papugi Kakadu uchodzą za najlepszych ptasich przyjaciół ludzi. Świetnie się komunikują z człowiekiem, lubią ludzkie towarzystwo i pieszczoty – nazywa się je nawet „przytulankami”. Przeczytaj, co tak naprawdę musisz wiedzieć o tej wyjątkowej papudze.

Łatka „przytulanki” daje papudze Kakadu z jednej strony gwarancję, że trafi do domu, gdzie papugi są traktowane jak członek rodziny – będzie kochanym pupilkiem, któremu będziemy poświęcać sporo uwagi. I w istocie papuga ta tej uwagi potrzebuje i jak większość zwierząt domowych chętnie spędza czas z człowiekiem. Z drugiej jednak strony istnieje zagrożenie, że takie postrzeganie Kakadu sprawia, że papugi są traktowane jak zabawki – a to nie służy ani tym ptakom, ani ludziom.

 Kakadu ognistoczuba


Kakadu w naturze

Kakadu są popularnymi papugami występującymi głównie w Australii, gdzie często są uważane za szkodników, a nawet odstrzeliwane. Duży rozmiar połączony z silnym dziobem sprawia, że występujące stadnie Kakadu potrafią siać prawdziwe spustoszenie w siedliskach ludzkich – niszczyć uprawy, a nawet drewniane domy. Żyją w dużych stadach – nawet liczących 100 sztuk i są ogromnie hałaśliwe. Zaniepokojone papugi potrafią wydać odgłosy na poziomie 135 decybeli – dla porównania start myśliwca to odgłosy na poziomie 140 decybeli, a 120 decybeli to maksymalny dopuszczalny odgłos fajerwerków.



Kakadu – hodowla pierzastego przyjaciela

Uznawane za szkodniki w naturze, Kakadu wśród hodowców są obiektem dumy i pożądania. Cenione ze względu na pięknie ubarwienie, ale także – a może nawet przede wszystkim – za ogromną inteligencję i przywiązanie do człowieka. Udomowiona Kakadu chętnie spędza czas z domownikami, domaga się pieszczot i źle znosi samotność. Jest fantastycznym przyjacielem, ale z drugiej strony warto pamiętać, że w okazywaniu niezadowolenia czy tęsknoty nie ma sobie równych – zrozpaczona demoluje mieszkanie i w przypływie furii może dotkliwie pogryźć właściciela. Hodowcy zalecają, aby nie ulegać pokusie traktowania ptaka jak członka rodziny, rozpieszczone zwierzę jest w stanie zapomnieć o tym, że jest ptakiem i będzie domagać się uwagi równej innemu człowiekowi – łącznie z tym że nie będzie chciała sama zostać w domu.

Idealnie jest, jeżeli możemy od razu zaopiekować się dwiema papugami. Papugi są zwierzętami stadnymi, dlatego towarzystwo tego samego gatunku zaspokoi chęć na zabawę i sprawi, że pozostawiane same w domu nie będą czuły się samotne.

Kakadu różowe


Kakadu – klatki idealne dla dużych papug

Papugi Kakadu zdecydowanie potrzebują dużej klatki dla papug koniecznie zaopatrzonej w zabawki dla ptaków. Papugi nie cierpią się nudzić! Udomowione Kakadu lubią swobodnie latać po mieszkaniu, ale nie należy pozostawiać ich bez opieki poza klatką z uwagi na potencjalne ryzyko ogromnych zniszczeń.



Żywienie papugi Kakadu

Żywienie hodowlanej papugi Kakadu powinno być jak najbardziej zbliżone do jej żywienia w środowisku naturalnym, czyli opierać się na ziarnach, warzywach i owocach. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest stosowanie gotowej mieszanki ziaren przeznaczonych dla dużych papug np. VERSELE-LAGA Ara Loro Parque Mix 2kg pokarm dla ar i kakadu. Można dietę również uzupełniać świeżymi warzywami i owocami oraz np. kiełkami – przy czym należy pamiętać, aby zawsze były one naprawdę świeże, a niedojedzone resztki należy niezwłocznie sprzątnąć z klatki, aby nie dopuścić do zatrucia. Dozwolone jest również częstowanie ary orzechami, ale te z uwagi na kaloryczność powinny być raczej przysmakiem i nagrodą.




Najpopularniejsze gatunki Kakadu:



Kakadu różowa (Eolophus roseicapilla)

Wyróżnia się trzy podgatunki: Eolophus roseicapilla albiceps, Eolophus roseicapilla kuhli, Eolophus roseicapilla roseicapilla. Występuje głównie w Australii i jest uznawana za najbardziej popularną papugę świata. Charakteryzuje się intensywnie czerwonym spodem ciała, szarym grzbietem i skrzydłami oraz białym czołem. Nie jest zagrożona, a wręcz przeciwnie – bywa uznawana za szkodnika.



Kakadu Żółtoczuba (Cacatua Galerita)

 

Posiada 4 podgatunki: Cacatua galerita galerita, acatua galerita fitzroyi , Cacatua galerita triton, Cacatua galerita Eleonora. Zamieszkuje licznie wschodnią i północną Australię, Tasmanię, Melanezję i Nową Gwineę Żółtoczuba ma upierzenie białe i jaskrawożółte pióra tworzące czub na głowie. Oczy są brązowo-czerwone. Podobnie jak Kakadu Różowa jest uważana za szkodnika i nie jest zagrożona.

Kakadu palmowa



Kakadu palmowa (Probosciger aterrimus)

Posiada cztery podgatunki: Probosciger aterrimus stenolophus, Probosciger aterrimus goliath, Probosciger aterrimus aterrimus, Probosciger aterrimus macgillivrayi. Papuga czarno umaszczona o ciemnoszarym dziobie i czubku na głowie z ciemnych piór. Jedyny jasny kolor to nieopierzone, czerwone policzki. Papuga jest popularna, nie podlega ochronie.



Kakadu Ognistoczuba (Cacatua leadbeateri)

 

Posiada dwa podgatunki: Cacatua leadbeateri leadbeateri, Cacatua leadbeateri mollis. Występuje licznie w Australii. Różowo – biała papuga z pomarańczowymi piórami tworzącymi grzebień. Dodatkowo podgatunek leadbeateri posiada na czubie barwę żółtą. Występuje licznie, nie jest gatunkiem zagrożonym.



Kakadu Biała (Cacatua alba)

Nie posiada podgatunków. Występuje w naturze wyłącznie na wyspach Halmahera, Bacan, Ternate, Tidore, Kasiruta oraz Mandiole w północnych Molukach w Indonezji. Charakteryzuje ją białe zabarwienie, szary dziób i ciemne oczy. Przestraszona rozkłada nad głową ogromny grzebień przypominający parasol – dlatego jej angielska nazwa to umbrella cockatoo. Jako jedyna uznana jest za gatunek zagrożony.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
z jakimi papugami może przebywać?