Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Rottweiler – najważniejsze informacje o rasie

Rottweiler z pewnością nie jest psem dla każdego. Ocenia się go jako agresywnego. Jednak gdy jest poddany odpowiedniej socjalizacji, wychowaniu, tresurze pod okiem doświadczonego opiekuna, może stać się posłuszny.

 

Rottweiler niegdyś pełnił funkcję psa pasterskiego, rzeźnickiego (zaganiał zwierzęta rzeźne na plac targowy), pociągowego. Dziś jest psem obronnym i policyjnym. Rottweiler jest dość duży. Ma muskularne, masywne ciało. Cechuje go duża wytrzymałość, siła i zwinność.

Przy złym żywieniu rottweilery mają skłonności do nadmiernego tycia i w konsekwencji nadwagi. Psy tej rasy potrzebują dużej dawki ruchu.

 

Rottweiler – historia rasy

Rottweiler w klasyfikacji FCI przydzielony został do grupy II – „Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła” oraz do sekcji 2.1 – „Molosy w typie mastifa”. Przypuszcza się, że jest to jedna z najstarszych psich ras. Jej początki datuje się na okres panowania Cesarstwa Rzymskiego. Powstała w wyniku skrzyżowania psów wędrujących za Alpy razem z legionami z czworonogami z miejscowości Rottweil. W Polsce pierwsze Rottweilery zaczęły się pojawiać przed rozpoczęciem II wojny światowej. Posiadanie psa tej rasy wiąże się u nas z koniecznością uzyskania zgody urzędu miasta/gminy, ponieważ rottweiler figuruje na liście psów uznawanych za agresywne.

 

 

Rottweiler – sylwetka

Rottweiler to duży pies. Dorosłe suki osiągają 56–63 cm wysokości i 42–50 kg masy ciała, a psy 61–68 cm wysokości i 45–54 kg masy ciała. Sierść tych czworonogów jest dwuwarstwowa. Wyróżnia się w niej średniej długości włos okrywowy i twardy, mocno przylegający, gęsty podszerstek. Umaszczenie jest czarne podpalane na klatce piersiowej, nogach, kufie, w okolicy oczu i na wewnętrznej stronie szyi, pod ogonem i na policzkach. Rottweiler ma ciemnobrązowe małe oczy oraz szeroki, duży, czarny nos. Jego uszy są średniej wielkości, szeroko rozstawione i wysoko osadzone. Ogon obcinany jest na wysokości pierwszego lub drugiego kręgu, choć w Polsce ta praktyka została zabroniona. Psy mają wówczas ogon średniej długości, wiszący lub noszony w linii grzbietu.

Rottweilery mają predyspozycje do schorzeń układu kostno-stawowego, szczególnie - dysplazję stawów. Nie można przewidzieć kiedy choroba się ujawni, można jednak próbować jej zapobiegać poprzez odpowiednią dietę i dawkę ruchu.

Rottweiler – zachowanie i charakter

Rottweiler to pies o zrównoważonej psychice. Aby odnalazł się jako oddany i przywiązany do rodziny, wymaga odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Będąc pod opieką osoby niedoświadczonej, a co gorsza brutalnej, może stanowić zagrożenie dla otoczenia. Psy te cechuje upór, pewność siebie, samodzielność i skłonność do dominacji. Są bardzo aktywne. Potrzebują dużo ruchu – dorosły pies minimum 2 godzin dziennie. Brak aktywności fizycznej może doprowadzić do pojawienia się problemów behawioralnych. Rottweiler lubi biegać na otwartej przestrzeni i w lesie. Wyprowadzany powinien być w obroży oraz na mocnej smyczy. Dla bezpieczeństwa należy zakładać mu również kaganiec. W naturze rottweilerów leży ochrona słabszych członków stada, stąd otaczają opieką dzieci. Niestety mogą okazać się nadopiekuńcze i uznać postronne osoby za zagrożenie. Kontakt z dziećmi musi odbywać się pod okiem dorosłych.

 

Rottweiler – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia rottweilera wynosi 8–10 lat. Psy te najczęściej zmagają się z następującymi schorzeniami: dysplazją stawów łokciowych i biodrowych, problemami skórnymi i alergiami, chorobami oczu, serca, skrętem żołądka, nowotworami. U młodych często występuje młodzieńcze zapalenie kości i parwowiroza (wirusowe zapalenie jelit). Rottweiler nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Raz na kilka dni (a podczas linienia co 2–3 dni) konieczne jest czesanie sierści gumową rękawicą albo miękką szczotką.

 

Dieta rottweilera powinna być bogata w białko, adekwatna do etapu życia, aktywności, specjalnych potrzeb. Można psu podawać wysokiej jakości suchą karmę dla dużych ras z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Żywność zaleca się podawać rozdzieloną na dwa posiłki i po wysiłku fizycznym. Warto nauczyć psa także odpoczynku po jedzeniu, w czym pomoże klatka. Może to ograniczyć ryzyko wzdęć i innych dolegliwości żołądkowych, na które podatne są psy tej rasy.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+