Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bulterier – najważniejsze informacje o rasie

Bulterier to rasa psa, którą niektórzy uważają za agresywną. Należy zaznaczyć, że współczesna selekcja doprowadziła do złagodzenia ich awanturniczej natury. Czworonogi te są skore do zabawy, mocno przywiązane do ludzkiej rodziny i bardzo aktywne. Nie nadadzą się dla osób biernie spędzających czas.

 

Bulterier to pies wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Sprawia wrażenie inteligentnego, rezolutnego, żywotnego. Niegdyś czworonogi te pełniły funkcję szczurołapów, wykorzystywano je do polowań na niedźwiedzie i walk psów. Dziś są zwierzętami obronnymi i psami do towarzystwa. Dużo przyjemności sprawiają im psie sporty, jak flyball i agility.

Bulteriery są wulkanami energii, wszędzie ich pełno i cieszą się z każdej aktywności czynionej z opiekunem.

 

Bulterier – historia rasy

Bulterier w klasyfikacji FCI przynależy do grupy II i sekcji III. Przypuszcza się, że przodkami rasy są nieistniejący już staroangielski terier biały i manchester terrier. Pierwsze opisy bulterierów pochodzą z przełomu XVII i XVIII w. Na wystawie psy te pojawiły się w 1862 roku za sprawą Jamesa Hinksa, którego okrzykniętego ojcem rasy. Informacje na temat pierwszych bulterierów w Polsce pochodzą z okresu międzywojennego.

Przeczytaj więcej o psach z grupy II - pinczerach, sznaucerach, molosach i psach górskich i do bydła.

 

Bulterier – sylwetka

Bulterier to średniej wielkości pies o mocno zbudowanej i umięśnionej sylwetce. Grzbiet ma lekko zaokrąglony, a klatkę piersiową szeroką i długą. Dorosłe osobniki osiągają 35–50 cm wielkości i 20–35 kg masy ciała. Czworonogi te mają bardzo krótką, przylegającą, błyszczącą, twardą w dotyku sierść. Podszerstek rozwija się u nich wyłącznie zimową porą. Najczęściej spotyka się psy o czarnym i białym umaszczeniu, rzadziej pręgowane, płowe, tricolor. Oczy bulteriera powinny być czarne lub ciemnobrązowe, małe, skośne, trójkątne, uszy natomiast cienkie, małe, osadzone wysoko, a ustawione pionowo. Ogon jest nisko osadzony, zwężający się, krótki, noszony w poziomie. Charakterystyczny element wyglądu to jajowata głowa z rzymskim nosem.

 

Bulterier – zachowanie i charakter

Bulterier jest psem pewnym siebie, zdecydowanym i dość upartym. Może zdradzać tendencje do dominacji. Jednakże przy tym jest wesołym, lubiącym czułości i pieszczoty, przywiązującym się do opiekunów czworonogiem. Wymaga konsekwentnego, cierpliwego i doświadczonego właściciela. Jest bardzo aktywny i ruchliwy. Warto wyposażyć go w zabawki do rzucania Jeśli ma się do dyspozycji ogród, można urozmaicić psu czas - np. angażując się w agility dla psów czy inne psie sporty. Bulterier ucieszy się z ruchu w postaci flyball, agility i sportów pociągowych. Oprócz codziennej aktywności fizycznej nie wolno zapomnieć o stymulacji umysłowej. Do tego przydadzą się zabawki edukacyjno-interaktywne.

 

Bulterier jest inteligentny, ale też bardzo energiczny, dlatego może mieć problemy z koncentracją. Tresurę wspomóc mogą specjalne akcesoria i oczywiście pozytywne wzmocnienie w postaci smaczków.

 Wśród bulterierów często spotykana jest głuchota. Bulterier żyje średnio około 12 lat.

 

Bulterier – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia bulteriera to 12–14 lat. Zwierzęta te narażone są na występowanie takich chorób dziedzicznych, jak głuchota, chroniczny niedobór cynku, egzema międzypalcowa, atopowe zapalenia skóry. Najczęściej stwierdza się je u psów o dominacji białej sierści. Bulteriery linieją cały czas w umiarkowanej ilości. Konieczne jest cotygodniowe szczotkowanie. Kąpie się je w razie potrzeby, ale tylko z użyciem szamponu dla psów o wrażliwej skórze. Oczy i uszy wymagają comiesięcznego czyszczenia za pomocą specjalnych preparatów. Pamiętać trzeba o obcinaniu pazurów, zwłaszcza tzw. wilczego pazura, który nie dotyka ziemi. Do tego przydadzą się specjalne obcinaczki.

 

Dieta bulteriera powinna zawierać dużo wysokiej jakości białka. Jest to konieczne do rozwoju masy mięśniowej. Najlepiej podawać karmę dla psów rasy średniej. Ze względu na łakomstwo i tendencję do tycia trzeba z rozwagą dawkować porcje, mając jednocześnie na uwadze dużą aktywność psa.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość