Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chow chow – najważniejsze informacje o rasie

Chow chow wyglądem przypomina pluszowego misia, lecz charakterem daleko mu do niego. Prezentuje się godnie i dumnie. Jest dyskretny, cichy, uparty. Nie przepada za zabawą i innymi aktywnościami. Jego średnia długość życia wynosi 9–12 lat.

 

Chow chow mają wyjątkowe usposobienie. Z jednej strony są niezależnymi samotnikami, nie lubią przytulania, pieszczot (zwłaszcza głaskania po głowie) i okazywania uczuć. Z drugiej zaś psy te są oddane i będą znakomitymi stróżami. Ze względu na silny temperament rasa ta nie jest polecana dla nowicjuszy, bo szkolenie jest dość trudne.

 

Chow chow jest jak duży miś, nie przepada za dużą ilością aktywności. Ma silny temperament, nie jest polecany dla nowicjuszy.

Chow chow – historia rasy

Chow chow to rasa psów zaliczana do grupy szpiców i psów pierwotnych. Sklasyfikowana została do grupy V - szpice w FCI oraz sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych. Psy chow chow wywodzą się z Chin. Rasa ma bardzo długą historię, bowiem znana jest już od ponad 2000 lat. Mimo to jej opis utworzony został dopiero w 1903 roku za sprawą American Kennel Club. Pies chow chow charakteryzuje się dużą siłą, wytrzymałością oraz tolerancją na niesprzyjające warunki pogodowe, w związku z tym niegdyś używany był do polowań na wilki i służył jako forma transportu na terenach górskich. Obecnie jest to zwierzę do towarzystwa i na wystawy. Jego naturalne zdolności są wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu. Może odstraszać niektóre gatunki, ale nie ma charakteru drapieżnika i nie wykazuje zainteresowania tropieniem.

 

Chow chow – sylwetka

Chow chow to psy średniej wielkości. Mają puszystą, gęstą sierść, przy czym wyróżnia się chow chow krótko- i długowłose. Sierść długowłosych psów może osiągać nawet 10 cm. Włos okrywowy jest szorstki, podszycie miękkie i wełniste. W obu przypadkach sierść jest najgrubsza i bujna przy karku. Tworzy tam charakterystyczną dla tej rasy grzywę, która upodabnia ich do lwów.

 

Zwierzęta te mają jednolite ubarwienie. Najczęściej spotyka się psy w kolorze rudym i kremowym. Inne możliwe umaszczenia to czarny i biały, choć zdarzają się nawet chow chow w kolorze niebieskim. Wielobarwny chow chow traktuje się jako niezgodny z oficjalnym wzorcem rasy. W lekko niebieskim zabarwieniu jest ich język, podniebienie i dziąsła. Dbając o piękną sierść, warto podawać psom tej rasy witaminy.

Chow chow ma bardzo wymagającą okrywę włosową. Właściwie codziennie należy ją czesać i pielęgnować.

Chow chow – zachowanie i charakter

Psy chow chow są dobrymi stróżami. Niewiele szczekają. Podnoszą głos wyłącznie w szczególnych okolicznościach. Są podejrzliwe wobec obcych. Chow chow lubią towarzystwo ludzi i chętnie spędzają czas na zabawie, lecz tylko wtedy, kiedy same mają na to chęć. Bawią się zazwyczaj intensywnie, ale niezbyt długo.

 

Nie poleca się psów chow chow do domów z dziećmi. Nie przepadają one za przytulaniem i okazywaniem uczuć, ponadto nie lubią natarczywości, o którą nietrudno w przypadku małych dzieci. Są natomiast świetnym towarzystwem dla osób, które cenią spokój.

 

Jeśli chow chow nie będzie w odpowiedni sposób wychowywany, istnieje ryzyko, że jego charakter ze względu na wrodzone cechy ewoluuje w niebezpiecznym kierunku. Szkolenie psów tej rasy jest trudnym zadaniem. Najlepiej rozpocząć je wcześnie i być cierpliwym. Najlepsze efekty przyniesie, kiedy będzie realizowane konsekwentnie i w oparciu o relację bazującą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Przydatne będą z pewnością akcesora treningowe do nauki psa.

 

Chow chow to domator, który uwielbia spokój, jednak wykazuje skłonność do ucieczek. Warto zatem wyposażyć go w adresówkę dla psa

 

Chow chow – zdrowie i pielęgnacja

Rasa chow chow ze względu na obfitą sierści potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wskazane jest systematyczne czesanie, w okresach linienia (na jesień i wiosnę) nawet codzienne. Szczotkowanie pozwala pozbyć się martwego włosa, podszerstka, naskórka, usunąć kołtuny, wymasować skórę, pobudzić włosy do wzrostu. Można w tym celu użyć furminatora

 

Nie są wskazane zbyt częste kąpiele, bo chow chow mają bardzo wrażliwe oczy i uszy. Warto zaopatrzyć się w środki do higieny oczu i uszu. Przedstawiciele tej rasy wykazują też tendencje do alergii skórnych. Dlatego warto wspomagać ich organizm specjalnymi suplementami.

 

Chow chow – potrzeby żywieniowe

Chow chow bywa otyły. Wynika to w dużej mierze z niechęci do ruchu. Dlatego tak ważna jest w przypadku tej rasy odpowiednia karma dla psa, dostosowana do wieku, stanu zdrowia i kondycji. Ważne jest to, by wspomagała pracę układu trawiennego.

 

Ile kosztuje chow chow?

Szczeniaki chow chow są stosunkowo drogie. Cena chow chow wynosi od 7 000 do 10 000 zł. Im lepsza renoma hodowli, tym cena będzie wyższa. Na cenę chow chow wpływa również kolor okrywy włosowej psa i jego przeznaczenie - za szczeniaka przeznaczonego do dalszej hodowli zapłacimy jeszcze więcej.

Należy pamiętać, że kupno chow chow to początek wydatków. Miesięczny koszt utrzymania psa wynosi około 500 - 600 zł, w zależności od wybranej karmy dla psa. Duże wydatki to również gryzaki, zabawki, akcesoria treningowe oraz sam trening lub szkolenie u profesjonalistów. Jeżeli zdecydujemy się na dbanie o sierść chow chowa u groomera zamiast samodzielnie w domu, to należy się przygotować na wydatek rzędu ok. 700 zł co około 3 miesiące.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość