Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dog z Majorki (Ca de bou dog) - Encyklopedia ras psów

Dog z Majorki uznawany jest za jedną z najbardziej niestabilnych i agresywnych ras na świecie. Duży wpływ miała na to historia psa oraz zmiany w pulach genetycznych. Aktualnie wzorzec określa psa jako znacznie mniejszego od pierwowzoru i jednocześnie jako spokojniejszego. Niestety wzrost zainteresowania rasą przyczynił się również do wzrostu liczby pseudohodowli dogów z Majorki, a one negatywnie wpłynęły na spójność coraz to nowych miotów z określanym przez FCI wzorcem.

Dog z Majorki znany był pod wieloma nazwami, np. buldog z Majorki, pies na byki, pies chwytający i trzymający, perro de presa mallorquin, mallorquin bulldog. W niektórych kręgach określenia te nadal są w użytku.

 

Historia rasy psa Ca de bou

Dog z Majorki, jak i pozostałe molosy, jest potomkiem doga tybetańskiego. Ca de bou trafiły na Majorkę za sprawą króla Jakuba I Zdobywcy, który to wraz z wojskami zajął wyspę ok. 1229 r. Na terenach Hiszpanii już w wieku XII psy tego typu pomagały ludziom podczas wypasania zwierząt – głównie bydła. Duże, masywne psy świetnie sobie w tym zadaniu radziły, a dzięki swojej sile mogły również sprawnie bronić stad przed drapieżnikami. Umiejętności waleczne oraz nieustraszoność tych psów została zauważona przez mieszkańców Hiszpanii i od połowy XIII wieku rozpoczęto wprowadzanie Ca de bou do walk psów, a także do pokazów i walk z bykami.

Początkowo pula genetyczna dogów z Majorki była bardzo zawężona, psy były bardzo wyrównane. Zmieniło się to za sprawą Brytyjczyków, którzy zdobyli Majorkę oraz inne hiszpańskie wyspy w XVII wieku. Sprowadzili oni na wyspy swoje, rodzime psy. Dogi z Majorki zaczęły samoistnie się krzyżować, ale również były łączone w prowadzonej hodowli z rasami angielskich psów bojowych, psów stróżujących i mastifów angielskich. Takie działanie bardzo mocno wpłynęło na wygląd psów. Zmiany jakie się zadziały doprowadziły do prawie dwukrotnego zmniejszenia się rozmiarów dogów z Majorki, ale także do złagodzenia ich charakteru.

Dog z Majorki został uznany przez FCI w 1965 roku i wpisany do grupy II pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz do sekcji 2 molosów. W Polsce rasa jest wpisana na listę psów ras uznanych za agresywne i należy posiadać pozwolenie na posiadanie doga z Majorki.

 

Dog z Majorki rudy z białą maską.

 

Dog z Majorki – waga, wzrost, wzorzec

Jest to jedna z tych ras, która na przestrzeni wieków zmieniła swój wygląd diametralnie. Aktualnie dog z Majorki jest molosem, psem należącym do ras dużych. Wysokość psa określana jest na 55 – 58 cm, suki na 52 – 54 cm. Masa ciała dorosłego samca to ok. 35 kg, samicy 30 – 32 kg. Porównując te wymiary do wymiarów pierwotnego psa widać znaczne ich zmniejszenie. Pierwotny dog z Majorki ważył nawet 70 kg i mierzył do 70 cm. Mimo to, pies nadal jest masywny i potężny. Ciało bardzo umięśnione. Grzbiet lekko łukowato wygięty, zad uniesiony. Ogon pies ma średniej długości, nisko osadzony. Głowa mallorquin bulldog jest szeroka i duża, ale proporcjonalna do całej sylwetki. U dogów z Majorki nie występuje nadmiar skóry na głowie. Uszy są wysoko osadzone, małe – kiedyś kopiowane. Szyja bardzo gruba.

Umaszczenie doga z Majorki

Dopuszczalne umaszczenie doga z Majorki to jednobarwne – złote, żółte, płowe, czarne lub pręgowane. Na pysku powinna być ciemna maska.

 

Sylwetka doga z Majorki.

 

Dog z Majorki - charakter

Dog z Majorki należy do molosów – psów cechujących się wysokim progiem pobudliwości i wręcz flegmatyczną naturą. Pod tymi względami dog z Majorki nieco odstaje od swoich pobratymców. Można o tej rasie wiele powiedzieć, ale z pewnością nie to, że jest bez wyrazu i uległa. Dogi z Majorki to jedne z bardziej zdecydowanych i pewnych siebie ras, są niezwykle odważne - w końcu w historii walczył z drapieżnikami kilkakrotnie większymi od siebie. Nadal rasa ta świetnie sprawdza się w roli stróża posesji, nawet tych największych. Jest nieustraszony i jeśli sam wygląd psa nie odstraszy potencjalnego włamywacza, to donośne szczekanie, kłapanie szczękami i ujadanie z pewnością już tak.

Psy tej rasy potrzebują zrównoważonego opiekuna, który będzie w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu na regularne treningi i szkolenia swojego psa. Opiekun nie może się bać doga z Majorki, bo ten od razu wyczuje strach czy niepewność i przekuje to na zdobycie swoich zasobów. Przy odpowiedzialnym i pewnym opiekunie, dog z Majorki może być psem zsocjalizowanym i spokojnym w znanych sobie warunkach. Jednak nie jest to pies polecany do rodzin z dziećmi. Dogi z Majorki mocno przywiązują się do swojej rodziny i będą jej bronić wszelkimi siłami.

 

Jaką opinię ma dog z Majorki?

Dog z Majorki nie bez powodu znalazł się na liście ras uznawanych za agresywne. Jest to pies nieustraszony i działający pewnie. Mimo posiadania wysokiego progu pobudliwości, mallorquin bulldog w sytuacji zagrożenia czy przekroczenia jego granic atakuje zdecydowanie i nie cofnie się przed niczym. Dog z Majorki posiada opinię nieprzewidywalnego. Należy pamiętać, że wzorzec FCI określa rasę jako spokojną, ale ilość hodowli kierujących nieprawidłowo liniami hodowlanymi, a także duża pula genetyczna z pseudohodowli, spowodowała zmieszanie się cech tych dogów. Z pewnością nie są to psy polecana do domów z dziećmi, do mieszkań w bloku, jako pierwsze psy czy jako psy dla osób niedoświadczonych. Dog z Majorki, pochodzący ze złej hodowli lub będący w rękach osób nieznających się na wychowaniu psa, może być niebezpieczny.

 

Szczeniaki doga z Majorki.

 

Dog z Majorki – cena szczeniaków

Cena za szczeniaka doga z Majorki wynosi od 4000 do 5000 zł. Cena dotyczy szczeniaka pochodzącego z legalnej hodowli, posiadającego rodowód. Szczeniak pochodzący z renomowanej hodowli, osiągającej najlepsze tytuły na wystawach psów, może osiągać jeszcze wyższe kwoty.

Przed podjęciem decyzji o kupnie psa rasy dog z Majorki dokładnie sprawdź hodowlę, jej przynależność do Związku Kynologicznego oraz warunki w jakich trzymane są psy. Pamiętaj, że szczeniak może być odebrany od matki dopiero po ukończeniu 12 tygodnia życia. Hodowla powinna mocno przykładać się do prawidłowej socjalizacji psów i szczeniąt, aby zminimalizować ryzyko problemów behawioralnych mallorquin bulldog.

Do około 2010 roku pies ten właściwie w Polsce nie występował. Z racji późniejszej mody na psy bojowe i dog z Majorki zaczął być psem pożądanym i sprowadzanym do naszego kraju. Został jednak wpisany na listę psów ras uznawanych za agresywne. Z tego względu przed zakupem psa należy upewnić się o możliwości posiadania pozwolenia na trzymanie tej rasy, a następnie należy powiadomić Urząd Miasta lub Gminy o nabyciu psa.

 

Dog z Majorki – zdjęcia

Dog z Majorki na śniegu.  Mallorquin bulldog.

Szczeniak doga z Majorki.  Perro de presa mallorquin.

Rudy dog z Majorki.  Buldog z Majorki.

 

 Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość