Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mastif angielski, czyli łagodny olbrzym. Encyklopedia psów

Angielski mastif to rasa psa należąca do molosów i wywodząca się od doga tybetańskiego. Psy te słyną ze swojej obronnej i stróżującej natury. Aktualnie mastif angielski jest głównie hodowany jako pies towarzyszący, ale nie można zapominać o jego instynktach.

Mastif angielski zachwyca swoją wielkością i wyglądem, przy jednoczesnym bardzo łagodnym i zrównoważonym usposobieniu.Ile kosztuje mastif angielski? Czy są hodowle mastifa brytyjskiego w Polsce? Odpowiedzi na pytania w dalszej części artykułu.

 

Mastif angielski dorosły. 

 

Historia rasy psa mastif angielski

Pies mastif angielski swoje początki miał już około 2000 tysięcy lat temu. Jego dawni przodkowie wywodzą się z Azji Środkowej, a na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii dotarły wraz z Fenicjanami ok. VI w.p.n.e.

W czasach ataku Rzymian na Anglię, sam Cezar był zachwycony i jednocześnie zdumiony potęgą, wielkością tych psów i ich niestrudzoną walką w bitwach wojennych. Rzymianie zabrali do siebie mastify i chętnie wykorzystywali - ku swoim uciechom - w walkach zwierząt na arenach. Z Rzymu mastify angielskie rozprzestrzeniły się po całej Europie, gdzie doceniono ich skuteczność w polowaniach i służyły ludności jako psy myśliwskie.

W 1885 roku opracowano wzorzec psa rasy mastif angielski. Jego wygląd tych psów niewiele zmienił się na przestrzeni całej swojej historii.
W dwudziestym wieku liczba mastifów angielskich na świecie gwałtownie zmalała, ale z biegiem lat coraz więcej ludzi zaczęło się interesować niezwykłością rasy i zwiększył się odsetek hodowli.

Mastif angielski potocznie często nazywany jest jako mastif brytyjski. W klasyfikacji FCI znajduje się w grupie II - pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie i do bydła.

 

Mastif angielski – waga, wzrost i wzorzec

Mastif angielski, zaraz po mastifie tybetańskim i mastifie neapolitańskim, należy do grupy największych ras psów świata. Sama jego budowa ciała robi dość duże wrażenie. Mastif angielski może ważyć nawet 100 kg, a w kłębie osiągać ok. 80 cm u samca i 75 cm u samicy.

Sylwetka mastifa angielskiego jest wydłużona, wpisująca się w prostokąt. Grzbiet jest prosty, mocny. Szeroka klatka piersiowa i zad. Nogi mastifa są masywne, proste i umięśnione. Ogon długi, wysoko osadzony, zwężający się ku dołowi.
Duże wrażenie robi głowa mastifa angielskiego – potężna, kanciasta i pomarszczona. Zwisające uszy są szeroko rozstawione, w kształcie litery V, powinny one przylegać do ciała. Szyja brytyjskiego mastifa nie powinna mieć dużo luźnej skóry.

Dopuszczany kolor umaszczenia to płowe, żółte, pręgowane lub srebrzyste. Wymagana jest ciemna maska, oczy i uszy psa.

 

Sylwetka mastifa angielskiego.

 

Jak dbać o mastifa angielskiego?

Mastif brytyjski ma krótką, przyległą do ciała sierść, która nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy ja regularnie szczotkować. W sklepie zoologicznym są dostępne grzebienie, dostosowane do ras krótkowłosych. Nie zaleca się również myć psa zbyt często, raz na miesiąc w zupełności wystarczy.

Jeśli chodzi o inne aspekty pielęgnacyjne, musimy zwrócić szczególną uwagę na, narośla – modzele u psa, które pojawiają się zwłaszcza w okolicach kości i nadgarstków. Jeśli zauważamy pierwsze ślady modzeli, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który zleci odpowiednie maści do smarowania. Warto zaznaczyć że mastify ze względu na swoją wagę, są często narażone na dysplazję stawów biodrowych.
Dbajmy również o pazury, czyli regularnie przycinamy je za pomocą cążków dla psa.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o łapy psa?

 

Mastif angielski - charakter

Angielski mastif ma stosunkowo łagodny charakter, czasem wręcz flegmatyczny. Jest bardzo wiernym psem, który szybko się aklimatyzuje do nowych miejsc i właściciela. Mastif brytyjski jest spokojnym psem, który dobrze radzi sobie z dziećmi, musimy uważać jedynie na obcych ludzi oraz inne psy. Mimo łagodnego usposobienia, jeśli wyczuje jakiekolwiek zagrożenie, może zacząć zachowywać się agresywnie, dlatego też tu istotną rolę odgrywa prawidłowa tresura. Mastif angielski jako szczeniak powinien być nauczony podstawowych komend i posłuszeństwa, gdyż jako dorosły osobnik swoją wagą może zrobić krzywdę innym osobnikom. Dlatego też zaleca się mastifa brytyjskiego już doświadczonym hodowcom, którzy są w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu na wychowanie psa.

Mimo to mastify są niezwykle czułe, przyjazne i troskliwe, często nie ustępują nawet na krok swoich właścicieli. Zbyt długa, intensywna zabawa męczy psa, dlatego warto dawkować aktywności na zewnątrz w miarę potrzeb pupila.

Mastif brytyjski źle znosi samotność, lubi towarzystwo ludzi i innych zwierząt, dlatego nie poleca się zostawiać go samego na dłuży okres.
Główną cechą mastifa, jest opiekuńczość, to pies stróżujący, jego przodkowie mieli często za zadanie bronić terytoriów oraz ochraniać swoich właścicieli przed intruzami. Aktualnie nawet żyjąc w warunkach domowych, angielski mastif przejawia duże chęci obrony i jeśli widzi jakieś niebezpieczeństwo, od razu reaguje.

 

Szczeniak mastifa angielskiego.

 

Mastif angielski – żywienie

Mastify potrafią zjeść bardzo dużo. Jako duże psy mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze. Warto podawać psu wysokiej jakości karmę dla psa, z dużą zawartością mięsa i niewielką ilością wypełniaczy. Tylko taki skład pozwoli szybko psu poczuć sytość, a opiekuna nie zdziwi ilość zjadanej karmy.

Warto stosować suplementy i witaminy, które poprawiają stan zdrowia, skóry i kości naszego pupila. Jeśli chodzi o częstotliwość podawania jedzenia, to u dorosłego mastifa angielskiego dwa do trzech razy w ciągu dnia wystarczy. Należy zwracać uwagę na przerwy i odpoczynek przed i po jedzeniu, aby nie dopuścić do skrętu żołądka, do którego rasa ta ma predyspozycje.

 

Mastif angielski - cena i dostępność

Cena mastifa angielskiego wynosi ok. 1000 euro za granicą, lub ok. 5000-6000 zł w Polsce. Dostępność mastifa angielskiego nawet w samej Wielkiej Brytanii jest mocno ograniczona. Mimo dość dużego zainteresowania trudno znaleźć wiarygodne hodowle, które posiadają szczenięta mastifa. Jeśli decydujemy się na zakup takiego psa, warto dokładnie sprawdzać miejsca, z których chcemy je zakupić.

Należy pamiętać, że zakup szczeniaka mastifa angielskiego to nie wszystko. Następnie trzeba skompletować wyprawkę dla psa, której koszt to ok. 500 zł. Miesięczny koszt utrzymania mastifa angielskiego to wydatek ok. 500 zł. Ma to głównie związek z dużą ilością pożywienia, jaką zjada pies.

 
Karolina Łuszczyk
Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość