Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym są modzele u psa i jak je w porę rozpoznać?

Jeżeli czytasz teraz ten tekst, zrób sobie małą przerwę i podejdź do swojego psa. Dokładnie go obejrzyj. Szczególną uwagę zwróć na okolice stawu łokciowego. Jeżeli w tym miejscu zobaczysz przetartą i stwardniałą skórę to, niestety, jest to modzel. Czym są modzele u psa? Jak je leczyć? Czy modzele są groźne? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

 

Czym są modzele?

Modzele u psa to niegroźne zmiany skórne, które mogą pojawić się w okolicy stawów łokciowych, a znacznie rzadziej w okolicy stawów kolanowych. W miejscu wystąpienia zmiany skóra twardnieje, traci włos, łuszczy się i zmienia kolor. Czasami obserwujemy wysięk ropny. Mimo tego, że modzele nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu naszego przyjaciela, warto stosować profilaktykę, żeby ich uniknąć. Natomiast w chwili gdy się pojawią, trzeba je leczyć, bo zaniedbane zmiany mogą przyczynić się do zakażeń bakteryjnych, które wymagają wdrożenia antybiotykoterapii.

 

Modzele u psa najczęściej pojawiają się w okolicach stawów skokowych, rzadziej łokciowych.

 

Zależność z rasą psów – modzele u labradora

Modzele dotykają najczęściej dorosłych przedstawicieli dużych ras, na przykład labradorów, których niepochamowany apetyt przyczynia się do powstawania zmian, ale o tym powiemy później. Znacznie rzadziej modzele występują na łokciach małych psów. Co ciekawe ta dolegliwość zwykle nie pojawia się wśród psów średnich ras.

 

Przyczyny modzeli u psa

Przyczyną modzeli u psa są otarcia i ucisk w okolicy stawu łokciowego. Mechaniczne uszkodzenia powstają w chwili gdy pies śpi na twardej powierzchni (kafle, betonowa podłoga). Każde wstawanie, kładzenie się czy zmiana pozycji psa powoduje tarcie i uciska guz łokciowy, który pokryty jest niewielką ilością tkanki. Także podczas spania ciężar ciała jest przeniesiony na łokcie. Dlatego działania profilaktyczne, które mają zapobiec pojawieniu się modzeli, polegają, między innymi, na zapewnieniu psu miękkiego posłania.
Ponadto w profilaktyce ważne jest zadbanie o prawidłową wagę psa, ponieważ nadmierne kilogramy są kolejną przyczyną tworzenia się modzeli. Im większa jest waga psa, tym większy jest nacisk podłoża na łokieć, który, następnie, powoduje mechaniczne uszkodzenia.
W powrocie do prawidłowej wagi ważny jest ruch i zabawa. Stopniowo zwiększaj aktywność fizyczną psa, wydłużaj spacery. Na wspólne wypady zabieraj zabawki do rzucania. Wcale nie musisz jechać na wymagające, górskie wyprawy, żeby twój przyjaciel stracił na wadze.

 

Przeczytaj również: Jak utrzymać prawidłową wagę psa?

 

Jak leczyć modzele u psa?

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego psa, na przykład czekoladowego labradora, stosuj działania profilaktyczne, o których pisaliśmy powyżej. To proste patenty, w których jest moc. Co jakiś czas obejrzyj okolice stawu łokciowego psa i obserwuj ewentualne zmiany. Zadbaj o to, żeby twój przyjaciel kładł się na mięciutkim legowisku, dywanie lub na kanapie a nie na kaflach. Jeżeli utnie sobie drzemkę na twardym podłożu, delikatnie wyproś go z tego terenu.

 

Opuszki łap psa.

 

Maść na modzele u psa

Natomiast w chwili gdy zaobserwujesz pierwsze zmiany (zanim modzel przybierze kształt i formę wysuszonego na słońcu krowiego placka – wybacz, ale lubimy być bezpośredni – w miejscu mechanicznego uszkodzenia zobaczysz przerzedzoną sierść i lekko zgrubiałą skórę), sięgnij po maści natłuszczające. Odpowiednią dobierze lekarz weterynarii po oględzinach. Skuteczna maść na modzele u psa zredukuje suchość skóry, natłuści naskórek, załagodzi zmianę. Maść na modzele stworzy też warstwę ochronną i przyspieszy regenerację skóry. A co zrobić, gdy takie sposoby na modzele u psa już nie działają?

 

Zobacz preparaty chroniące skórę psa

 

Modzele ropne u psa

Musisz wiedzieć, że zaniedbane modzele często zaostrzają swoją postać. Pojawiają się pęknięcia, wysięk ropy, a nawet krwi. Modzele ropne u psa wymagają dodatkowych środków zaradczych. Oprócz maści należy stosować także płyn dezynfekujący.
W takim stadium bardzo łatwo o zakażenie bakteryjne rany, a ono wymaga antybiotykoterapii.
W skrajnych przypadkach, gdy modzele utrudniają codzienne funkcjonowanie zwierzaka, często nawracają i przyczyniają się do zakażeń, lekarz może zalecić chirurgiczne wycięcie zmian. Jeżeli mimo leczenia, problem narasta, należy przeprowadzić dalszą diagnostykę.

 

Modzele u psa – podsumowanie

Modzele u psa, inaczej nazywane „odgniotkami” nie są groźne dla twojego przyjaciela. Niemniej jednak każda zmiana na skórze wymaga twojej uwagi i interwencji. Zadbaj o wygodne posłanie dla psa.. Kiedy zwierzak położy się na twardych kaflach, poproś go o zmianę miejsca.
Nie pozwól swojemu pupilowi nadmiernie przybrać na wadze. Jeśli to robisz, przestań go podkarmiać między posiłkami. W chwili pojawienia się pierwszych zmian, sięgnij po delikatne środki pielęgnujące. Gdy zaobserwujesz wysięk ropny albo zmiany zapalne koniecznie udaj się na wizytę do lekarza.




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość