Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mastif tybetański (Do khyi) - encyklopedia psów

Mastif tybetański łączy w sobie parę zadziwiających cech, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Dzięki utworzeniu nowych linii hodowlanych – europejskich, psy te zyskały nowy wymiar usposobienia. Łagodniejsze osobniki stały się nad wymiar popularne, również w Polsce. Z pewnością na to ma wpływ niezwykły wygląd mastifa tybetańskiego – przypominający lwa.

 

Mastif tybetański czerwony.

 

Historia i opis rasy mastif tybetański

Tybetański mastiff uznawany jest za jedną z najstarszych i najbardziej tajemniczych ras psów. Wywodzi się z okolic Tybetu, górskich i bardzo niesprzyjających miejsc.

Mastif w Tybecie był nazywany „do khyi”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza na uwięzi, taki tytuł nie został mu nadany bez powodu. W dawnych czasach mastify przez swoją agresywną naturę były przywiązywane przy wejściu do namiotu, aby mógł strzec swoich właścicieli przed niebezpieczeństwem. Do khyi popularny był wśród ludów koczowniczych, gdzie pełnił funkcję obrońcy i strażnika, przed dzikimi zwierzętami, takimi jak wilki i niedźwiedzie. Posiada silny instynkt obronny, dlatego nawet w aktualnie nie żyjąc w dawnych rejonach broni swojego właściciela, przed każdym intruzem.

Pierwsze wzmianki o tej rasie psa pochodzą jeszcze sprzed naszej ery! Tego typu psy opisywał Arystoteles w latach ok. 384 p.n.e., a następnie już w XIII wieku Marco Polo. Do Europy mastify tybetańskie trafiły dopiero w połowie XIX wieku.

Mastif tybetański został wpisany do grupy II FCI - pinczerów, sznaucerów, molosów, psów górskich i do bydła.

 

Przeczytaj więcej: TOP 5 ras psów strózujących

Mastif tybetański czerwony. 

 

Mastif tybetański – wymiary i wygląd

Ta rasa psów może osiągać ogromne rozmiary! Do khyi należą do ras dużych. Mocna budowa ciała jest dodatkowo wzmocniona potężną i bujną sierścią, szczególnie w okolicy gardzieli, gdzie tworzy kryzę. Samiec mastifa tybetańskiego osiąga w kłębie 66 cm, suki natomiast niewiele mniej – 61 cm. Mastif tybetański a jego waga, to kolejna ciekawa sprawa, samce mogą ważyć nawet 70 kilogramów, samice są delikatnie lżejsze, ważą maksymalnie 55 kilogramów. Najcięższe mastify tybetańskie osiągają masę ciała 115 kg!

Prosty grzbiet, głęboka klatka piersiowa i umięśnione łapy z dozwolonymi wilczymi pazurami. Ogon powinien być noszony nad zadem na bok. Głowa mastifa ma mocno zaznaczony stop, jest masywna. Oczy głęboko osadzone, ciemne, a uszy opadające w kształcie serca.

 

Umaszczenie i sierść mastifa tybetańskiego

Do khyi ma bardzo gęstą sierść, z dużą ilością podszerstka. Włos jest gruby i długi. Największa kryza tworzy się na szyi i barkach, tworząc coś na wzór kryzy.

Dozwolone umaszczenia to: czerń, czerwony, błękit, brązowe, złoty, szary. Każdy z nich może być z wersji podpalanej. Dodatkowo, dopuszczalne są małe znaczenia na kończynach oraz gwiazda na piersi.

 

Czerwony mastif tybetański. 

 

Mastif tybetański - pielęgnacja

Proces pielęgnacji psa jest specyficzny i wymaga specjalistycznych kosmetyków. Zaleca się szczotkować mastifa regularnie, na rynku są dostępne szczotki i grzebienie dostosowane do konkretnej gęstości sierści. Nie zaleca się myć doga tybetańskiego często, jeśli nie ma takiej potrzeby, raz na miesiąc w zupełności wystarczy. Warto stosować specjalistyczne szampony, wygładzające i nawilżające sierść pupila. Dodatkowo pamiętajmy o przemywaniu oczu i uszu psa, aby zapobiec powstawaniu infekcji w tych okolicach.

 

Mastif tybetański - charakter

Linie pierwotne, do dzisiaj spotykane w swojej ojczyźnie, charakteryzują się ostrością i agresywnością. Z zaciekłością bronią dobrobytu mieszkańców. Selekcja hodowlana w krajach europejskich pozwoliła na utrwalenie spokojniejszego i łagodniejszego usposobienia tych psów. Jednak nadal mastify tybetańskie europejskie cechują się dużą odwagą i wrogim nastawieniem do obcych. Są psami niezwykle lojalnymi, które szybko się przywiązują do swoich właścicieli i bronią ich do ostatka sił. Poprzez swój władczy charakter, lubią dominować, dlatego zaleca się tę rasę doświadczonym hodowcom, którzy będą w stanie ujarzmić psa.

Niezwykła troska i silny temperament wyróżnia te psy, dlatego tak ważna jest tresura pupila. Już od najmłodszych lat powinniśmy nauczyć psa posłuszeństwa. Z natury mastif tybetański jest łagodną rasą, która po prostu wymaga większej uwagi i cierpliwości podczas wychowania. Psy te nie mogą być przetrzymywane cały czas w kojach, pozbawione kontaktu z innymi zwierzętami czy ludźmi – mogą wtedy szybko zdziczeć, co spowoduje zaburzenia ich behawioru, a nawet agresję.

 

Dorosły mastif tybetański. 

 

Mastif tybetański - hodowla

Mastif tybetański już jako szczeniak wymaga odpowiedniego podejścia i opieki, dlatego też hodowla mastifa tybetańskiego nie należy do najłatwiejszych. Jeśli się decydujemy na tę konkretną rasę, musimy uzbroić się w cierpliwość i nauczyć psa posłuszeństwa. Zaleca się przyzwyczajać pupila do smyczy, czy noszenia obroży, gdyż jeśli zaniedbamy tę kwestię, nauczenie dorosłego mastifa takich rzeczy może być problematyczne.

Szczeniaki szybciej chłoną wiedzę, to czas, kiedy pies poznaje swojego właściciela, zaczyna mu ufać. Relacja pies — pan w przypadku tej rasy jest szczególnie ważna. Pies tybetański czasem przejawia dość agresywne zachowania w stosunku do obcych ludzi, dlatego to właściciel musi potrafić uspokoić pupila.

Przeczytaj także: Jak wychować psa?

 

Szczeniak mastifa tybetańskiego. 

 

Mastif tybetański - cena szczeniaka

Tybetański mastiff to rasa, która zyskuje coraz większą popularność i rozgłos również za sprawą ceny. Czerwony mastiff tybetański to najbardziej pożądany rodzaj, który jest również najdroższy. W niektórych hodowlach mastif tybetański czerwony może kosztować nawet milion złotych. Dostępność takiego szczeniaka nie jest duża, ludzie czekają nawet kilka lat w kolejce po czerwonego mastifa.

Najdroższy czerwony mastiff tybetański został sprzedany za około 8 milionów złotych. W rankingach jest uznawany za najdroższego psa na świecie, wielu uważa, że to wszystko za sprawą nietypowego wyglądu mastiffa. Sierść i jej gęstość nie jest typowa, dodatkowo niezwykłe podobieństwo do misia przyciąga wielu hodowców. Mastif w Europie jest uznawany za psa z wyższej półki, Tybet widzi w nim obrońcę, którego głównym zadaniem jest strzeżenie domów koczowników przed dziką zwierzyną.

Średnio cena za szczeniaka mastifa tybetańskiego wynosi od 6000 do 8000 zł. Dorosłe osobniki można kupić taniej, lecz powód ich oddania może być różny. 

 



Może Cię zainteresować: Najdroższe psy świata

 



Lida Pieczulis
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość