Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak dbać o cztery łapy psa? Tajniki pielęgnacji psich łap w lato i w zimę

Psy odczuwają każdą zmianę podłoża czy temperatury poprzez swoje łapki. Ich wrażliwe poduszki pomagają na swobodne poruszanie się, ale także mogą sprawiać wiele problemów. Niekontrolowanie psich czterech łap może doprowadzić do wielu komplikacji. Zobacz, jak dbać o psie łapki.

 

 

Psie łapy – pielęgnacja

Łapy naszych czworonożnych przyjaciół są wystawione na wiele czynników, które mogą je uszkadzać. Różne podłoża, zmiany temperatur czy drobne uszkodzenia sprawiają, że łapki będą twarde lub obolałe. Warto pielęgnować łapy, aby pies mógł czuć się komfortowo.

 

Zadbane łapy psów.

 

Oto kilka metod, jak dbać o psie łapki:

1. Regularna obserwacja łapek

Małe elementy, takie jak kamienie czy piasek, często mogą utknąć między poduszkami łap Twojego zwierzaka, dlatego ważne jest, aby regularnie je sprawdzać i czyścić poduszki. W większości przypadków zanieczyszczenia można usunąć za pomocą pęsety lub palców. Można zastosować także czyścik do łap psa, który ułatwi to zadanie.

 

2. Przycinanie paznokci

Pazury psa nie powinny dotykać ziemi podczas chodzenia, więc jeśli słyszysz podczas spacerów po podłodze stukanie lub drapanie, to znak, że należy przyciąć psu pazury. Można to zrobić specjalnymi nożyczkami do tego celu 

 

3. Przycinanie wystającej sierści

Sierść między opuszkami na łapach Twojego zwierzaka może być zmatowiała, więc pamiętaj, aby ją wyczesać i przyciąć do tej samej wysokości, co opuszki łap. Sierść może także wpływać na przyczepność do podłoża i zbyt długie włosy między poduszkami wpływają negatywnie na swobodne poruszanie się.

 

4. Nawilżanie i masaż – czym smarować opuszki psa?

Odpowiednie nawilżenie poduszek i łap sprawi, że łapki będą mniej podatne na urazy mechaniczne lub pękanie. Dodatkowo jest to bardzo miły gest, który przybliży Cię do ukochanego pupila. Do masażu możesz użyć wazeliny lub specjalnego kremu do łap. 

 

 

Pielęgnacja łap psa zimą

Kiedy temperatura spada i pada śnieg, należy ograniczyć czas, w którym łapy psa są w śniegu lub zacząć używać specjalnych psich butów, aby chronić łapy przed zimnem, ostrym lodem, solą i innymi szkodliwymi substancjami. Jeśli nie chcesz używać butów, dokładnie wytrzyj łapy swojego zwierzaka po każdym spacerze. Warto je umyć ciepłą wodą, aby pozbyć się pozostałości soli i lodu. Twój zwierzak może również mieć skłonność do lizania łap, co może być niebezpieczne, jeśli połknie jakiekolwiek chemikalia lub sól używane przy rozpuszczaniu śniegu. Czym smarować łapy psa zimą? Tak jak wyżej wspominaliśmy – wazelina lub specjalistyczne krewmy są niezastąpione.

Przeczytaj więcej: Spacery z psem w zimę

 

Pielęgnacja łap psa latem

Podobnie w najgorętszych miesiącach będziesz musiał zwracać szczególną uwagę na łapy swojego zwierzaka. Pamiętaj, że pies bez butów odczuwa temperaturę podłoża tak, jakbyś Ty chodził bosymi stopami. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy ziemia nie jest zbyt gorąca, jest przyłożenie dłoni do ziemi na pięć sekund. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, aby utrzymać rękę przez pełne pięć sekund, takie podłoże poparzy Twojego czworonoga.


Gorący chodnik, kurz i brud mogą spowodować pękanie, oparzenie lub powstawanie pęcherzy na poduszkach łap Twojego psa. Ogranicz czas spędzany na chodniku, ulicy czy gorącym piasku na plaży w te dni i zadbaj o regularne nawilżanie łap swojego zwierzaka. Dobre nawilżenie pozwoli na lepsze znoszenie ciepłych temperatur podłoża. Możesz zaopatrzyć się także w lekkie buty, w których piesek będzie mógł swobodniej spacerować po rozgrzanym betonie.

 

Pies Akita podaje łapę opiekunowi.

 

Objawy problemów z łapami

Pierwszą reakcją psa na uraz lub podrażnienie jest lizanie. Jeżeli pies zbyt często lub zbyt intensywnie liże i gryzie swoje psie łapki, możliwe, że coś go drażni lub boli. Częsta kontrola poduszek i łap pozwoli na zauważenie wszelkich nieprawidłowości. Jeśli rana jest głębsza i wymaga opatrzenia, poproś o pomoc lekarza weterynarii lub opatrz odpowiednio zwierzaka. Możesz założyć mu zwykłą skarpetkę na bandaż lub zastosować specjalne zabezpieczenie [https://fera.pl/trixie-skarpetka-ochronna-silikon-s-6-cm-30-cm.html]. Nie używaj alkoholu do przemywania ran, gdyż może to spowodować większy krwotok i gorsze gojenie się ran. Użyj wody utlenionej i czystej gazy.

 

 

Czerwone łapy u psa

Jeżeli Twój pupil ma mocno zaczerwienione poduszki i podejrzewasz, że ma stan zapalny, udaj się do lekarza weterynarii. Powodów może być wiele. Piesek może mieć podrażnione łapki, mogło dojść do uszkodzenia mechanicznego lub wdała się infekcja. Również może występować alergia, a alergen będzie drażnił delikatne łapki. Należy wtedy wykonać badania hormonalne i alergiczne, aby sprawdzić, czego pies powinien unikać. Na łapkach mogą też pojawić się guzy, zmiany rozrostowe lub narośl u psa, które wymagają natychmiastowej kontroli u weterynarza. Mały guzek na łapce może okazać się nowotworem lub inną nieprzyjemną chorobą.
Obserwacja łapek pozwala na kompleksowe zrozumienie potrzeb psa i stanowi dbanie o jego komfort i bezpieczeństwo.

 

 

Pies kładzie na mnie łapę

Taki gest może być zarówno psim wyznaniem miłości, jak i prośbą o pomoc. Czasami psy próbują w ten sposób zwrócić uwagę, aby poświęcić im więcej czasu na zabawę czy pieszczoty. Obserwuj psie gesty, gdyż w ten sposób czworonożni przyjaciele mogą się z Tobą komunikować. Kiedy pies położył już na Tobie łapkę, sprawdź, czy wszystko w porządku z jego poduszkami. Będzie to pretekst do pieszczot, ale również dbanie o komfort zwierzaka.
Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość