Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Psy bojowe i do walk - czy nadal istnieją? Historia walk psów na śmierć i życie

Walki psów były znane już w średniowieczu. Najczęściej odbywały się między psami a bykami, lwami czy niedźwiedziami. Aktualnie walki psów w większości krajów są zakazane, mimo to nadal istnieją procedery nielegalnych walk psów. Wtedy tego typu widowiska traktowane są jako dobra zabawa, która dostarcza skrajne emocje – bez względu na cierpienie istot biorących w nich udział. Oglądanie psów, które walczą między sobą, gryzą się, wydobywają z siebie całą agresję, to dla niektórych forma rozrywki. Czy walki psów odbywają się w Polsce? Na czym polegają psie walki z innymi zwierzętami?

 

 Psy do walk.

 

Historia walk psów

Walki psów mają stosunkowo długą historię, swoje początki miały w starożytnym Rzymie, gdzie organizowano walki pomiędzy psami a zbrodniarzami, dzikimi zwierzętami czy po prostu między psami. Widowiska z czasem przybierały inne formy, ostatecznie najbardziej popularne były walki pomiędzy psami. Z czasów starożytnych wywodzą się również przodkowie dużych i silnych ras takich jak owczarek niemiecki, bernardyn, chart czy szpic, czyli gatunki, które są niezwykle silne, wytrzymałe oraz mają predyspozycje do staczania długich walk. Nielegalne walki psów na śmierć i życie niestety nadal mają miejsce, ale wszystko jest ściśle strzeżone i organizowane w podziemiach. Często na tego typu wydarzeniach ludzie robią zakłady, gdzie można wygrać duże sumy pieniędzy. Walki psów stały się biznesem, podczas którego cierpią głównie zwierzęta. Dlatego też policja bacznie obserwuje różne gangi i stara się likwidować tego typu przedsięwzięcia. Walki psów w Polsce są również zakazane, chociaż nielegalne spotkania nadal się odbywają.

 

Może Cię zainteresować: Wykaz psów ras agresywnych

 

Walka psów. 

 

Na czym polegają walki psów?

Kiedyś tego typu wydarzenia odbywały się w garażach, piwnicach czy na polach, gdzie wykopywano odpowiednie dołki, w których walczyły psy. Zasady mogły być różne w zależności od organizatorów. Najczęściej psy walczyły do momentu, aż jeden z czworonogów nie był na tyle ranny, aż nie mógł kontynuować bitwy, lub po prostu uciekał z pola bitwy. Wśród gangów czasem przegranego psa się zabijano lub torturowana aż do momentu śmierci. Nie bez powodu w tak wielu miejscach tego typu wydarzenia są surowo zabronione i zakazane.

 

Walka psów.

 

Rasy psów do walk

Do walk psów niektóre rasy mają większe predyspozycje niż inne. W psim wrestlingu ważna jest siła, mocna psychika oraz wytrzymałość fizyczna. Nie wszystkie rasy psów poradziłyby sobie w długich walkach. Wyobraźmy sobie przykładowo maltańczyka czy jamnika podczas walk psów w klatce – psy te są drobne, nieduże, nie potrafiłyby się odnaleźć w walce. Dlatego też wyróżnia się rasy psów przeznaczony do walk i są to:

1. Akita Inu - to rasa psa, która wywodzi się z gruby psów bojowych, powstał nawet pomnik ku czci akity. W dawnych czasach ta rasa czworonogów brała udział w walkach z innymi psami lub niedźwiedziami. Wszystko za sprawą silnej budowy ciała, mocnych kończyn oraz dobrze rozbudowanego aparatu szczękowego. Jego zaciętość w walce zachwycała od lat, aktualnie nadal wykorzystuje się Akitę inu do nielegalnych walk psów na świecie.

2. Amerykański pitbull terrier - to kolejna rasa psów, która kiedyś była wykorzystywana do walk psów. W niektórych regionach nadal możemy podziwiać nielegalne widowiska z udziałem tej rasy. Pitbull terrier ma mocną budowę ciała, zwartą sylwetkę oraz mocną szczękę. Uważa się go za jedną z najbardziej niebezpiecznych ras psów na świecie, dlatego też często brał udział w walkach psów. Miewa przejawy agresji i dobrze sobie radził podczas walk, ale odpowiednio wychowywany i tresowany nie powinien sprawiać większych problemów.

3. Owczarek kaukaski - wywodzi się z grupy psów pasterskich. Jest to pies o dość trudnym charakterze i agresywnym usposobieniu, dlatego też również nazywa się go psem do walki z wilkami. Budowa ciała owczarka kaukaskiego idealnie sprawdza się podczas bitew, jest on masywny, samce mogą mieć nawet 80 cm w kłębie. Wygląd przypomina posturę niedźwiedzią, co odstrasza wszystkie inne mniejsze rasy psów.

4. Rottweiler - zaliczany do psów pasterskich i policyjnych, dzięki swojej silnej budowie i masywnej sylwetce świetnie sobie radzi również jako pies obronny. Jego charakter nie należy do łatwych, nie zaleca się go osobom niedoświadczonym w hodowli, gdyż może okazać się zbyt agresywny. Ta rasa również jest od czasu do czasu wykorzystywana w walkach z innymi psami czy dzikimi zwierzętami.

5. Dog z Majorki jest nazywany również psem na byki, taki tytuł zyskał nie bez powodu. W historii rasy możemy znaleźć informację, że dog z Majorki był wykorzystywany do szczucia byków podczas corridy. Z czasem tego typu wydarzenia zostały zakazane i rasa prawie wyginęła, ale w XX wieku jednak ponownie wróciła do łask. Pies na byki charakteryzuje się niezwykłą siłą oraz wytrzymałością, jego budowa idealnie sprawdzała się podczas walk, dlatego tak licznie się tę rasę w tych celach wykorzystywano. Mimo takiego zaplecza dog z Majorki potrafi być cudownym towarzyszem, ważne jest odpowiednie podejście do pupila oraz tresura.

6. Dog kanaryjski - bardzo podobny do doga z Majorki. Pies wyjątkowo niezależny, potężny i silny. Od początku swojej historii połączony z walkami psów i bronieniem swoich zasobów. Dog kanaryjski nie cofnie się przed niczym i będzie walczył do końca. W Polsce na trzymanie psa tej rasy konieczne jest posiadanie pozwolenia.

 

Walka psów.

 

Walki psów - czy mają jakieś zalety?

Czy są jakieś zalety walk między psami? Niestety trudno znaleźć jakieś pozytywne aspekty tego typu wydarzeń.
Już same treningi psów bojowych były na tyle ciężkie i męczące, że psy ich nie wytrzymywały. Dieta psa w takim okresie jest rygorystyczna, często kilka dni przed bitwą pies jest głodzony, by podczas walki był jeszcze bardziej agresywny. Jest wiele innych metod stosowanych przed hodowców, którzy wypuszczają swoich psów do klatki czy areny, gdzie psy walczą. Niestety żadne z nich nie są etyczne czy bezpieczne dla psa. Niektórzy z hodowców tłumaczą się, że ich pies w taki sposób rozładowuje swoje negatywne emocje, ale warto pamiętać, że jest wiele innych metod, które zmniejszają frustrację u psów i pomagają rozładować nadmiar energii.




Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość