Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Owczarek niemiecki – najważniejsze informacje o rasie

Owczarek niemiecki to pies niezwykle inteligentny, energiczny, posłuszny, bardzo odważny, mocno przywiązany do opiekuna. Bardzo lubi bawić się i aktywnie spędzać czas na dworze. Średnia długość życia owczarków niemieckich wynosi 10–13 lat. Występuje w odmianie długo- i krótkowłosej.

Owczarek niemiecki to bardzo popularny pies. Jest nie tylko znakomitym kompanem do towarzystwa, ale i korzysta się z jego pomocy w terapii, policji czy ochronie. Wykazuje zazwyczaj łagodność i cierpliwość wobec dzieci. Uwielbia ruch i potrzebuje go sporo. Ważne jest prawidłowe odżywienie owczarka, bo jest sporym łakomczuchem.

 

Owczarki niemieckie należą do sekcji psów stróżujących, idealnie współpracują z ludźmi i lubią naukę nowych rzeczy.

 

Owczarek niemiecki – historia rasy

Owczarek niemiecki w klasyfikacji FCI przydzielony został do grupy 1 (owczarki i inne psy pasterskie). Jego protoplaści żyli prawdopodobnie już w VII w. na terenie Niemiec. Jednak początek rasy, jaka znana jest obecnie, wiąże się z osobą Maxa von Stephanitza – niemieckiego hodowcy, który przyczynił się do jej kształtowania i rozpowszechnienia w drugiej połowie XIX w. Niegdyś ich głównym zadaniem był wypas i strzeżenie owiec oraz domostwa. Dziś owczarki niemieckie uważa się za najbardziej popularne psy na świecie i wykorzystuje jako zwierzęta obronne i pomoc dla służb mundurowych. Dodatkowo świetnie sprawdzają się w charakterze tropiciela, przewodnika, pomocy osobom niepełnosprawnym.

 

 

Owczarek niemiecki – sylwetka

Jak wygląda owczarek niemiecki? Psy tej rasy są dość spore. Dorosłe osobniki żeńskie uzyskują 55–60 cm wysokości i 22–32 kg, a męskie 60–65 cm wysokości i 30–40 kg. Mają mocną i harmonijnie zbudowaną sylwetkę, a cechą typową jest opadająca linia grzbietu. Najczęściej spotyka się owczarki niemieckie czarne. Możliwe jest też ubarwienie szare, jasnoszare, czarne z podpalaniem w czerwonawym, żółtym, płowym odcieniu. Owczarka niemieckiego białego uznaje się za niezgodnego z oficjalnie przyjętym wzorcem. Jeśli chodzi o długość sierści, wyróżnia się dwie odmiany. Są to owczarek niemiecki długowłosy i krótkowłosy. Pierwszy dopiero w 2011 r. został oficjalnie uznany za możliwy wzorzec. W obu przypadkach jest podwójna szata, w której wyróżnia się włos okrywowy i podszerstek. W odmianie krótkowłosej włos okrywowy jest prosty, twardy w dotyku i przylegający, a w długowłosej odstający, miły w dotyku i długi. W opisie owczarka niemieckiego należy wspomnieć o oczach, które najlepiej, aby były możliwie najciemniejsze, bowiem oficjalny wzorzec nie uwzględnia jasnych.

 

Bardzo popularna rasa psów - owczarki niemieckie bardzo lubią ruch na świeżym powietrzu. Są towarzyskie i lojalne.

 

Owczarek niemiecki – zachowanie i charakter

Cechą typową owczarka niemieckiego jest czułość i przywiązanie do członków ludzkiej rodziny. Psy te są bardzo towarzyskie, lojalne i ufne. Lubią zabawę, szczególnie taką, która zapewni im dużo ruchu. Dlatego warto angażować owczarki niemieckie we wspólne aktywności ruchowe typu jazda rowerem czy biegi. W związku z tym konieczne jest wyposażenie psa w niezbędne akcesoria – szelki i smycz. Ten zestaw w najmniejszym stopniu będzie krępował jego ruchy i jednocześnie zapewni bezpieczeństwo oraz kontrolę nad psem. Zobacz, jakie smycze i szelki można wybrać dla psów wielkości owczarka niemieckiego. Przebywając na dworze, nie wolno też zapomnieć o ochronie przed pasożytami. Sprawdź, jakie preparaty na pchły i kleszcze pomogą zabezpieczyć pupila. Wybór jest bardzo duży, a najbardziej popularne są obroże. Wybierając zabawy, trzeba pamiętać o tych rozwijających umysł. Wykorzystać można do nich piłki, bawełniane sznury, gryzaki. W naszym sklepie znajdziesz niezwykle bogatą ofertę psich zabawek.

 

Owczarek niemiecki odpowiednio socjalizowany i trenowany ma spokojne usposobienie. Warto rozpocząć jego szkolenie już od szczeniaka. Jego inteligencja i spostrzegawczość wpływają pozytywnie na szybkość uczenia się. Pies chętnie bierze udział w treningach i dobrze współpracuje. Owczarek niemiecki odpowiednio przygotowany może zostawać sam w domu. Pamiętać trzeba jednak, że to żywiołowy pies i jeśli nie spożytkuje się odpowiednio jego energii, to istnieje spore ryzyko dokonywania zniszczeń, kiedy będzie przebywał sam. Tzw. wilczur jest dość szczekliwy, zwłaszcza młode osobniki. Pies ten polecany jest dla osób z ogrodem. Warto zrobić budę dla psa, żeby mógł się w niej schronić przed deszczem albo upałem. Natomiast jeśli wolisz zainwestować w już gotową, sprawdź jakie budy dla psa oferujemy.

 

 

Owczarek niemiecki – potrzeby żywieniowe

Ważną informacją o owczarkach niemieckich jest ich obżarstwo. Są miłośnikami jedzenia. Nie wolno ich przekarmiać, bowiem wiąże się to z otyłością, a ta z licznymi negatywnymi następstwami zdrowotnymi. Dieta musi być zbilansowana. Zaleca się 2-3 posiłki dziennie. Wielkość porcji musi być adekwatna do potrzeb psa. Najlepiej ustalić ją z weterynarzem lub korzystać z porad na opakowaniu karmy.

 

Sierść owczarka niemieckiego składa się z włosów okrywowych oraz puchowych. Duża ilość podszerstka wymaga trochę pracy ze strony opiekuna. Po kąpieli psa najlepiej użyć mocnej suszarki lub tzw. dmuchawy, która wydmucha z futra martwy włos i pozostawi idealną okrywę włosową.

 

Owczarek niemiecki – zdrowie i pielęgnacja

Owczarek niemiecki nie potrzebuje wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. Ograniczają się one głównie do okresowych kąpieli, kontrolowania czystość uszu oraz ewentualnego usuwania kamienia nazębnego i skracania pazurów. Dodatkowo wskazane jest czesanie, szczególnie u odmiany długowłosej – dwa, trzy razy na tydzień, a u krótkowłosych głównie podczas linienia. Najczęstsze choroby to dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych oraz zapalenie uszu, spojówek i skręt żołądka.

 

Akcesoria do pielęgnacji sierści psa

 

Dysplazja stawów biodrowych dotyka już większość owaczarków. Jest to spowodowane selekcją hodowlaną i dążeniem do coraz większego skątowania psów tej rasy. Zad owczarków schodzi coraz niżej, przez co kręgosłup oraz stawy kończyn tylnych są zmodyfikowane. Owczarki niemieckie są idealnym przykładem na modyfikację prowadzenia rasy przez człowieka.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+