Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek niemiecki – najważniejsze informacje o rasie

Owczarek niemiecki to pies niezwykle inteligentny, energiczny, posłuszny, bardzo odważny, mocno przywiązany do opiekuna. Bardzo lubi bawić się i aktywnie spędzać czas na dworze. Średnia długość życia owczarków niemieckich wynosi 10–13 lat. Występuje w odmianie długo- i krótkowłosej.

Owczarek niemiecki to bardzo popularny pies. Jest nie tylko znakomitym kompanem do towarzystwa, ale i korzysta się z jego pomocy w terapii, policji czy ochronie. Wykazuje zazwyczaj łagodność i cierpliwość wobec dzieci. Uwielbia ruch i potrzebuje go sporo. Ważne jest prawidłowe odżywienie owczarka, bo jest sporym łakomczuchem.

 

Owczarek niemiecki długowłosy.

 

Owczarek niemiecki – historia rasy

Owczarek niemiecki w klasyfikacji FCI przydzielony został do grupy 1 (owczarki i inne psy pasterskie). Jego protoplaści żyli prawdopodobnie już w VII w. na terenie Niemiec. Jednak początek rasy, jaka znana jest obecnie, wiąże się z osobą Maxa von Stephanitza – niemieckiego hodowcy, który przyczynił się do jej kształtowania i rozpowszechnienia w drugiej połowie XIX w. Niegdyś ich głównym zadaniem był wypas i strzeżenie owiec oraz domostwa. Dziś owczarki niemieckie uważa się za najbardziej popularne psy na świecie i wykorzystuje jako zwierzęta obronne i pomoc dla służb mundurowych. Dodatkowo świetnie sprawdzają się w charakterze tropiciela, przewodnika, pomocy osobom niepełnosprawnym.

 

 

Owczarek niemiecki – sylwetka

Jak wygląda owczarek niemiecki? Psy tej rasy są dość spore. Dorosłe osobniki żeńskie uzyskują 55–60 cm wysokości i 22–32 kg, a męskie 60–65 cm wysokości i 30–40 kg. Mają mocną i harmonijnie zbudowaną sylwetkę, a cechą typową jest opadająca linia grzbietu. Najczęściej spotyka się owczarki niemieckie czarne. Możliwe jest też ubarwienie szare, jasnoszare, czarne z podpalaniem w czerwonawym, żółtym, płowym odcieniu. Owczarka niemieckiego białego uznaje się za niezgodnego z oficjalnie przyjętym wzorcem. Jeśli chodzi o długość sierści, wyróżnia się dwie odmiany. Są to owczarek niemiecki długowłosy i krótkowłosy. Pierwszy dopiero w 2011 r. został oficjalnie uznany za możliwy wzorzec. W obu przypadkach jest podwójna szata, w której wyróżnia się włos okrywowy i podszerstek. W odmianie krótkowłosej włos okrywowy jest prosty, twardy w dotyku i przylegający, a w długowłosej odstający, miły w dotyku i długi. W opisie owczarka niemieckiego należy wspomnieć o oczach, które najlepiej, aby były możliwie najciemniejsze, bowiem oficjalny wzorzec nie uwzględnia jasnych.

 

Owczarek niemiecki śpi.

 

Owczarek niemiecki – usposobienie i zachowanie

Cechą typową owczarka niemieckiego jest czułość i przywiązanie do członków ludzkiej rodziny. Psy te są bardzo towarzyskie, lojalne i ufne. Lubią zabawę, szczególnie taką, która zapewni im dużo ruchu. Dlatego warto angażować owczarki niemieckie we wspólne aktywności ruchowe typu jazda rowerem czy biegi. W związku z tym konieczne jest wyposażenie psa w niezbędne akcesoria – szelki i smycz. Ten zestaw w najmniejszym stopniu będzie krępował jego ruchy i jednocześnie zapewni bezpieczeństwo oraz kontrolę nad psem. Zobacz, jakie smycze i szelki można wybrać dla psów wielkości owczarka niemieckiego. Przebywając na dworze, nie wolno też zapomnieć o ochronie przed pasożytami. Sprawdź, jakie preparaty na pchły i kleszcze pomogą zabezpieczyć pupila. Wybór jest bardzo duży, a najbardziej popularne są obroże. Wybierając zabawy, trzeba pamiętać o tych rozwijających umysł. Wykorzystać można do nich piłki, bawełniane sznury, gryzaki. W naszym sklepie znajdziesz niezwykle bogatą ofertę psich zabawek.

 

Owczarek niemiecki odpowiednio socjalizowany i trenowany ma spokojne usposobienie. Warto rozpocząć jego szkolenie już od szczeniaka. Jego inteligencja i spostrzegawczość wpływają pozytywnie na szybkość uczenia się. Pies chętnie bierze udział w treningach i dobrze współpracuje. Owczarek niemiecki odpowiednio przygotowany może zostawać sam w domu. Pamiętać trzeba jednak, że to żywiołowy pies i jeśli nie spożytkuje się odpowiednio jego energii, to istnieje spore ryzyko dokonywania zniszczeń, kiedy będzie przebywał sam. Tzw. wilczur jest dość szczekliwy, zwłaszcza młode osobniki. Pies ten polecany jest dla osób z ogrodem. Warto zrobić budę dla psa, żeby mógł się w niej schronić przed deszczem albo upałem. Natomiast jeśli wolisz zainwestować w już gotową, sprawdź jakie budy dla psa oferujemy.

 

 

Owczarek niemiecki – potrzeby żywieniowe

Ważną informacją o owczarkach niemieckich jest ich obżarstwo. Są miłośnikami jedzenia. Nie wolno ich przekarmiać, bowiem wiąże się to z otyłością, a ta z licznymi negatywnymi następstwami zdrowotnymi. Dieta musi być zbilansowana. Zaleca się 2-3 posiłki dziennie. Wielkość porcji musi być adekwatna do potrzeb psa. Najlepiej ustalić ją z weterynarzem lub korzystać z porad na opakowaniu karmy.

 

Wzorzec owczarka niemieckiego.

 

Owczarek niemiecki – zdrowie i pielęgnacja

Owczarek niemiecki nie potrzebuje wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. Ograniczają się one głównie do okresowych kąpieli, kontrolowania czystość uszu oraz ewentualnego usuwania kamienia nazębnego i skracania pazurów. Dodatkowo wskazane jest czesanie, szczególnie u odmiany długowłosej – dwa, trzy razy na tydzień, a u krótkowłosych głównie podczas linienia. Najczęstsze choroby to dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych oraz zapalenie uszu, spojówek i skręt żołądka.

 

Akcesoria do kąpania i higieny psa.

 

Dysplazja stawów biodrowych dotyka już większość owaczarków. Jest to spowodowane selekcją hodowlaną i dążeniem do coraz większego skątowania psów tej rasy. Zad owczarków schodzi coraz niżej, przez co kręgosłup oraz stawy kończyn tylnych są zmodyfikowane. Owczarki niemieckie są idealnym przykładem na modyfikację prowadzenia rasy przez człowieka.

 

 

Owczarek niemiecki - cena

Ile kosztuje owczarek niemiecki? Wszystko zależy od renomy hodowli oraz od odmiany owczarka. Hodowla z długim stażem i licznymi wygranymi na wystawach psów może oferować szczeniaki po wyżej cenie. Należy jednak pamiętać, że owczarki niemieckie są rasą psów obarczoną schorzeniami układu ruchu, do których przyczynia się złe prowadzenie i hodowla wsobna. Hodowca owczarków niemieckich musi wykonywać regularne badania swoich psów, łącznie z markerami i rtg stawów. Hodowla owczarków niemieckich jest jedną z droższych i tylko odpowiedzialny i kochający opiekun jest w stanie się tego podjąć.

Cena za owczarka niemieckiego długowłosego zaczyna się od 3000 zł i może sięgać nawet 4500 zł. Odmiana krótkowłosa psa jest tańsza, a jej koszt to ok. 2500 - 3500 zł. 

W przypadku decyzji o kupnie czy adopcji owaczarka niemieckiego bardzo ważne jest znalezienie dobrej hodowli, a następnie jej sprawdzenie. Konieczne jest odwiedzenie miejsca hodowli, rozmowa z właścicielem i dopytanie o aktualne badania. Wybór zdrowego szczeniaka owczarka, pozwoli mu na długie zachowanie zdrowia i życie bez cierpienia.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
kupię szczeniaka owczarka niemieckiego ( PSA )
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Przysmaki treningowe z mięsem strusia i wanilią 300 g

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 10.90 zł

9.81  (32.70 zł / kg)
10.90