Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak samodzielnie zrobić budę dla psa? Sposób wyściełania i ocieplania budy

Budowa budy dla psa musi być odpowiednio zaplanowana, zwłaszcza pod względem powierzchni i wymiarów konstrukcji. Koniecznie trzeba ją wyposażyć w warstwę izolującą. Buda daje psu ochronę przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi, miejsce do relaksu i spokoju na świeżym powietrzu.

 

W przypadku, gdy pies ma pilnować domu na zewnątrz, trzeba zapewnić mu suche i ciepłe schronienie. Budę dla psa można zrobić samodzielnie lub kupić gotową. Jej wymiary powinny być adekwatne do wielkości zwierzęcia. Zbyt duża wiąże się z ryzykiem nie utrzymania wewnątrz odpowiedniej temperatury.

 

 Pies w budzie.

 

Jak zrobić budę dla psa?

Samodzielne wykonanie budy dla psa zwykle jest tańsze od kupna gotowej. Co więcej, pozwala na stworzenie miejsca dopasowanego do potrzeb pupila, gustu właścicieli i wyglądu ogrodu. Pracę należy rozpocząć od przygotowania projektu budy dla psa. Najprostsza do zrobienia będzie prosta bryła, lecz model z przedsionkiem skuteczniej utrzyma ciepło, co wpłynie na komfort mieszkania czworonoga. Taki przedsionek powinien być wielkości połowy budy. Buda z przedsionkiem musi mieć dach nieco dłuższy od frontu, co wymaga uwzględnienia przy przycinaniu materiałów. Te powinny być naturalne i pozbawione toksycznych właściwości. Najlepsze okażą się drewniane deski lub płyta OSB. Niezbędne narzędzia to wyrzynarka, szlifierka, pilarka, wiertarka, wkrętarka i polerka.

 

Jak zbudować budę dla psa z płyty OSB?

Zaczynamy od budowy podstawy – szkieletu podłogi z krawędziaków. Od spodniej strony mocuje się płytę OSB, pod nią przytwierdza folię izolacyjną, wewnątrz szkieletu układa styropian i mocuje płytę OSB z wierzchu. Następnie montuje się szkielet ścian. Na ściany przygotowuje się podwójne płyty. W ściance przedniej wycina odpowiedni otwór na wejście. Po docięciu płyt najpierw mocuje się ściany wewnętrzne, następnie w stelażu układa styropian, po czym mocuje ściany zewnętrzne. Dach budy powinien być zdejmowany lub otwierany, co znacznie ułatwi jej sprzątanie. Musi być jednospadowy (skierowany do tyłu, aby woda odpływała za budę) lub dwuspadowy (spady skierowane na boki budy). Błędem jest zastosowanie blachy w roli pokrycia dachowego. Najlepiej użyć papy dachowej, która jest bardzo tania, łatwa w montażu i wyróżnia się znacznymi właściwościami termoizolacyjnymi. Budę trzeba odpowiednio zakonserwować, a użyte do tego środki muszą być odporne na działanie wilgoci, temperaturę i promieniowanie UV.

 

 

Wymiary budy dla psa

Określenie wielkości budy wymaga zmierzenia czworonoga. Szerokość i długość psa mierzy się w pozycji skulonej, jaką przybiera podczas snu, a wysokość mierzy się u psa siedzącego. Do pomiarów dodaje się 15–20 cm zapasu. Inna metoda na określenie wymiarów budy dla psa:

  • wysokość – dodanie około 10 cm do wysokości w kłębie, czyli mierząc od podłoża do karku,
  • długość – dodanie około 30% do długości zwierzęcia,
  • szerokość – dodanie 80% do wysokości zwierzęcia.

 

Jeżeli chodzi o rozmiary wejścia do budy, trzeba zmierzyć długość psa od ziemi do karku i jego szerokość oraz dodać kilka centymetrów. Nie powinno się tworzyć zbyt dużych otworów wejściowych, co przyśpieszy uciekanie ciepła. Wejście do budy warto przesłonić przezroczystym, uchylnym tworzywem, które dodatkowo ochroni przed deszczem, zimnem i wiatrem.

 

Buda dla psa.

 

Jak ocieplić budę dla psa?

Czym ocieplić budę dla psa? Oprócz wyłożenia ścian styropianem wnętrze budy można ocieplić specjalnymi matami izolującymi, które są wykonane z nylonu i lekko tapicerowane. Ich przymocowanie jest bardzo proste. Sprawny montaż umożliwiają specjalne rzepy. Nie wolno zapomnieć o wyścieleniu psiego domku. W tym celu warto zakupić przeznaczone dla psów koce i pledy z grubych materiałów. Zimową porą dobrym pomysłem będą maty grzewcze, które nagrzewają się do temperatury ciała psów. Pozwalają na zachowanie odpowiedniej ciepłoty ciała. W sklepie zoologicznym dostępne są także wykładziny na podłogę. Ważne, aby wymienione wyściółki były z materiałów odpornych na wilgoć.

 

 

Czym jeszcze wyścielić budę dla psa?

Dobrze sprawdzą się też tradycyjne rozwiązania – siano dla mniejszych psów lub słoma dla większych. Bez względu na sposób wyścielenia, co jakiś czas trzeba je czyścić, żeby nie zalęgły się pchły. Jeśli kupujemy gotową budę, ciekawym rozwiązaniem jest wybór modelu z podgrzewaną podłogą.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość