Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla Owczarka niemieckiego

Karmy dla owczarka niemieckiego będą różnić się między sobą składem w zależności od wieku zwierzęcia, które na poszczególnych etapach życia wykazuje różne potrzeby. Wybierając ją, należy wziąć pod uwagę także takie czynniki, jak stan zdrowia i rodzaj sierści.

W przypadku owczarków niemieckich nie zaleca się podawania karmy uniwersalnej ze względu na specyficzne wymagania przedstawicieli tej rasy. Wybierając karmę dla szczeniaka, należy zwrócić uwagę na zawartość białka. Z kolei w karmie dla dorosłego owczarka niemieckiego nie może zabraknąć glukozaminy i chondroityny.

 

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Karma dla owczarka niemieckiego w okresie szczenięcym ma inne właściwości niż ta przeznaczona dla psów dorosłych. W pokarmie młodych zwierząt znajdować się powinno co najmniej 8% tzw. popiołu, czyli makro- i mikroelementów oraz soli mineralnych. Ważne, by stosunek wapnia i fosforu wynosił 1 do 2. Składnikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę w karmie dla młodego owczarka niemieckiego, jest odpowiadające za rozwój mięśni i szkieletu białko pochodzące od zwierząt roślinożernych. O odpowiednią jego ilość należy zadbać zwłaszcza między 3 a 9 miesiącem życia czworonoga, kiedy ma miejsce jego najintensywniejszy wzrost. Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna zawierać mannooligosacharydy, odpowiedzialne za prawidłową florę przewodu pokarmowego i ochronę błony śluzowej, oraz przeciwutleniacze.

 

Karma dla owczarka niemieckiego – pies dorosły

Owczarek niemiecki jest przedstawicielem psów ras dużych. Ze względu na skątowaną postawę ciała jego kości i stawy są dość obciążone. Chorobami, na jakie narażony jest przez to, są artroza oraz dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Dlatego też najlepsza karma dla owczarka niemieckiego ma w składzie glukozaminy i chondroityny. Substancje te wykazują działanie ochronne na wrażliwy układ ruchu zwierzęcia. Glukozamina łagodzi dolegliwości bólowe stawów i wspomaga zachowanie ich sprawności. Uczestniczy w syntezie proteoglikanów, czyli substancji budulcowych chrząstki stawowej. Z kolei chondroityna zwalcza tarcie występujące między stykającymi się elementami ruchomymi stawu. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, chroni stawy przed urazami i działaniem sił zewnętrznych. W karmach dla owczarka niemieckiego powinna się znaleźć L-karnityna, która wspomaga proces spalania tłuszczu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ rasa ta cechuje się delikatnym żołądkiem i trudnościami z trawieniem ciężkostrawnych posiłków. Dobrze, jeśli znajdą się w niej prebiotyki, które sprzyjają prawidłowemu wchłanianiu substancji pokarmowych.

 

Karma dla owczarka niemieckiego – dodatkowe informacje

Jaką karmę dla owczarka niemieckiego wybrać? Sucha jest dość kaloryczna i szybko zaspokaja głód. Nie poleca się jej psom mało aktywnym i mającym problem z utrzymaniem należytej masy ciała. Zawiera niewiele płynów, więc podając ją, należy zadbać o miskę ze świeżą wodą. Mokra karma dla owczarka niemieckiego polecana jest zwłaszcza w przypadku niejadków, starych psów i szczeniaków, które mają problemy z gryzieniem.

 

Karma dla owczarków niemieckich powinna być dopasowana do rodzaju sierści zwierzęcia. W przypadku psów długowłosych w jej składzie powinna znajdować się podwyższona zawartość kwasów tłuszczowych Omega-6. Z kolei dobra karma dla owczarka niemieckiego o sierści krótkiej powinna być wzbogacone o zwiększone ilości selenu, miedzi, cynku i żelaza.

 

Sposób odżywiania owczarka niemieckiego determinowany jest w dużej mierze trybem życia – stopniem aktywności. Ilość dostarczanej energii powinna być adekwatna do warunków klimatycznych, w jakich funkcjonuje. Pies mieszkający na dworze oraz zażywający dużo ruchu będzie potrzebował bardziej kalorycznego posiłku od tego żyjącego w warunkach domowych i o małej aktywności fizycznej.