Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Karma dla psów rasowych

Każdy pies jest inny, wie o tym każdy opiekun psa. Jednak oprócz preferencji i różnic miedzy osobnikami istnieją oczywiste zmiany w rasach psów. Mają one inne uwarunkowania genetyczne i w innych warunkach były hodowane. Nie należy również zapominać, że każda z ras ma tendencje do innych zaburzeń zdrowotnych, a aby ich uniknąć należy podawać pokarm zawierający składniki aktywne skierowane pod konkretne potrzeby. Dostępnych jest wiele karm pełnoporcjowych dedykowanych potrzebom psów określonych ras – małych, średnich, dużych oraz olbrzymich, ponieważ każda z nich potrzebuje troszkę odmiennych proporcji składników odżywczych – szczególnie minerałów.

 

Karmy dla psów rasowych

Każda rasa psa ma lekko zmodyfikowane potrzeby żywieniowe, związane jest to z wieloletnimi pracami hodowlanymi i selekcją psów na dane cechy. Karma dla maltańczyka będzie mniej kaloryczna niż karma dla owczarka niemieckiego. Jeszcze inne potrzeby będzie prezentował pies mały, ale muskularny, dlatego karma dla buldoga francuskiego powinna mieć więcej składników chroniących stawy i kości. 

Jaką karmę wybrać dla psów ras małych lub psów ras dużych?

Różnica w masie ciała psów ras małych i ras dużych czy olbrzymich może wynosić nawet 50 kg. Jest to ogromna zmiana w wielkości psa, która z oczywistych względów niesie za sobą inne wymagania względem pożywienia. Każda grupa wiekowa – szczenięta, psy dorosłe, seniorzy – od różnych ras powinna być odmiennie karmiona. Na szczęście producenci ułatwiają nam zadanie i oferują karmy dopasowane do każdego psa oraz jego fazy życia.

Szczenięta potrzebują pokarmu z dużą zawartością energii pochodzącej z białek i tłuszczy. Szczeniętom ras dużych należy ograniczyć podaż białka, aby ich wzrost nie następował zbyt szybko i nie powodował zaburzeń rozwojowych. Ważny jest tutaj stosunek wapnia do fosforu, który o dziwo powinien być niższy niż przy rasach małych. Pozwoli on na dobry i zdrowy rozwój układu kostno-szkieletowego. Szczenięta ras małych nie mają tak surowych reguł co do ilości składników odżywczych, nie ma zalecanego limitu białka i tłuszczu.

Seniorzy wszystkich ras, ze względu na zwolniony metabolizm, potrzebują mniej energetycznego pokarmu, ale równie zbilansowanego. Białka zwierzęce, tłuszcze i dodatki powinny być dobrze strawne, po niewielkiej obróbce termicznej. W zależności od danej rasy, pies będzie potrzebował trochę zmienionych proporcji witamin i minerałów.

Karmy dla dorosłych psów rasowych to jedna z największych grup karm dostępnych na rynku. Dorosłe psy potrzebują mięsnego, dobrze zbilansowanego posiłku, które zapewni wszystkie substancje odżywcze, w dobranej pod osobnika proporcji.

Karmy dla psów rasowych dobrane są nie tylko pod kątem potrzeb na danych etapie życia psa, ale także do jego wielkości – pies rasy dużej np. owczarek niemiecki powinien mieć odmienne żywienie aniżeli pies rasy małej np. yorkshire terier – oraz do długości jego sierści. Różnice będą widoczne w składzie analitycznym produktu. Bowiem każdy pies niezależnie od rasy jest mięsożercom, więc posiłek ich wszystkich powinien opierać się na mięsie i być karmami bezzbożowymi. Później w zależności od konkretnej potrzeby – np. długiej sierści, słabej kondycji, krótkich łap czy predyspozycji do chorób stawów – karmy te będą miały inne zawartości minerałów, zmniejszone/zwiększone udziały aminokwasów, dodatek niektórych substancji.

 

Karma mokra czy karma sucha dla psów rasowych?

Wybór formy karmy musi podpasować i opiekunowi i psu. Karma sucha dla psa jest wygodniejsza do podawania i na dłużej wystarcza. Mokra karma dla psa lepiej smakuje psom i jest delikatniejsza, więc oczywistym jest jej wybór przy psach starszych, schorowanych, wybrednych lub młodych. Rasy narażone na choroby nerek również powinny mieć podawaną karmę mokrą, która dodatkowo nawodni organizm. Przy rasach dużych i olbrzymich karmienie może wyjść ekonomiczniej przy karmach suchych. Wysokiej jakości szybko nasycą psa, a duże worki starczą na troszkę dłużej niż puszki.

Karmy dla psów rasowych skomponowane są także pod aktywność danej rasy psa. Są rasy mocno aktywne, sportowe, pracujące, ale i takie typowo do towarzystwa, lubiące przebywać głównie na kanapie. Skład karmy dla obu tych przypadków będzie różny. Inna kaloryczność i dopasowanie składników.

Należy przede wszystkim zwracać uwagę na indywidualne wymagania żywieniowe psa. Każdy się różni i nawet w obrębie rasy występują całkiem różne osobniki.