Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Cavalier King Charles Spaniel - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie ( Encyklopedia psów )

Historia rasy psów Cavalier King Charles Spaniel

Nazwa Cavalier wywodzi od największych miłośników tych psów w ówczesnych czasach – króla Karola I oraz Karola II. Cavaliery były powszechnie trzymanymi przez arystokrację psami. Właściwie każda dama posiadała takiego. Te małe, radosne pieski o pięknej i gęstej sierści miały ogrzewać ręce i kolana kobiet. Zabawiały i cieszyły oczy na królewskich dworach. Towarzyszyły również królom i szlachcie w polowaniach na małe gryzonie i ptactwo.

Na początku XIX bardzo popularne stały się inne małe psy do towarzystwa, m.in. mopsy, pekińczyki, maltańczyki. Krzyżowanie z nimi Cavalierów zakończyło się zmianą wizerunku spanieli – ich kufa została mocno skrócona, skalp wyrównany, oczy mocno się powiększyły i stały się wyłupiaste. Dopiero w latach 20. XX narodziła się chęć powrotu do początkowego wyglądu Cavalierów, w tym celu szukano i łączono psy w oryginalnym typie. W 1928 roku opracowano wzorce obu ras – odtworzonego spaniela (Cavalier King Charles Spaniel) oraz spaniela o krótkim pysku i płaskiej kufie (King Charles Spaniel). Do Polski ta rasa zawitała w latach 70. XX wieku, jednak pierwsze narodzone w Polsce szczenięta były w 1981 roku. Cavalier King Charles Spaniel należy do grupy VIII FCI aporterów, płochaczy i psów dowodnych.

 

 Biało - rudy cavalier na smyczy na trawie.

 

Opis sylwetki King Charles Spaniela - wymiary, wzrost i waga

Niewielkich rozmiarów spaniele swój obecny wygląd zawdzięczają odratowaniu rasy na początku XX wieku. Cavalier jest psem pełnym wdzięku, przechadzającym się z gracją arystokraty. Jego masa ciała nie powinna przekraczać 8 kg, a wzorst w kłębie 30 - 33 cm.

Mała głowa ma właściwie płaski stop i czaszkę między uszami. Duże, szeroko rozstawione oczy powinny być ciemnej pigmentacji, równe i okrągłe. Ozdobą Cavaliera są jego uszy – długie z gęstym, lejącym włosem. Psy tej rasy mają dosyć duże fafle, które nadają uśmiechniętego wyrazu pyska. Wraz z czarnym, okrągłym nosem tworzą bardzo pozytywny obraz. Sylwetka Cavaliera wpisana jest w prostokąt, grzbiet musi być prosty, ogon stanowi jego przedłużenie. Proste łapy zakończone są łapciami, mocno owłosionymi. W niektórych krajach ogony Cavalierów są kopiowane, jednak nie więcej niż o 1/3 długości.

Cavaliery  maja piękny, jedwabisty włos, układający się w pióra. Sierść długa. Nie dopuszczalne są loki. Spaniele te mogą występować w czterech rodzajach umaszczeń: cały rudy (bez znaczeń innego koloru), czarne podpalane (bez znaczeń innego koloru), tricolor (białe i czarne łaty na kasztanowo-rudym tle) oraz blenheim (kasztanowo-rude łaty na biało-perłowym tle, bardzo pożądana biała plama w kształcie rombu między uszami). Najbardziej popularne są cavalier king charles spaniel tricolor oraz cavalier king charles spaniel blenheim.

 

 

Pielęgnacja Cavaliera

Psy rasy cavalier wymagają regularnego i dokładnego czesania swojej sierści. Maja tendencję do mimowolnego  zbierania wszystkiego na spacerach, dlatego po dłuższej wędrówce szczególnie ważne jest dogłębne przejrzenie psa i usunięcie z niego zanieczyszczeń.

Kąpiele Cavalierów należy wykonywać w miarę potrzeby, najlepiej do tego celu używać szamponów nawilżających, do długiej sierści. Zarówno przed jak i po kąpieli zaleca się wyczesanie psa i usuniecie nadmiaru podszerstka. Do tego celu dobrze sprawdzą się pudlówki z długimi zębami oraz zgrzebła do usunięcia kołtunów. W pielęgnacji szczególną uwagę należy zwrócić na uszy, które bardzo często się kołtunią i brudzą. Można podstrzyc łapcie, aby się tak nie brudziły i nie znosiły wszystkiego do mieszkania.

Cavaliery w lato mocno linieją. W tym okresie należy zwiększyć częstotliwość czesania, można wspomóc się furminatorem, aby szybciej i sprawniej usunąć nadmiar podszerstka.

W celu lepszej higieny uszu tych spanieli można regularnie usuwać im włosy z uszu. Nie można zapominać o przycinaniu pazurów, aby nie dopuścić do ich przerostu.

 

Cavalier tricolor - biało, kasztanowo, czarny.

 

Cavalier King Charles Spaniel - choroby

Hodowla wsobna oraz krzyżowanie psów z innymi rasami w przeszłości wpłynęło na ich kondycję i stan zdrowia. Psy tej rasy cierpią na wiele schorzeń, które należy wziąć pod uwagę przed kupnem psa. Decydując się na Cavaliera niestety za parę lat mogą okazać się konieczne stałe wizyty u weterynarzy.

Najczęstszą przypadłością tych spanieli jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca. Choroba ta ujawnia się zazwyczaj od ok. 6 roku życia psów. Dlatego po ukończeniu przez psa tego wieku powinno się co pół roku, do roku, wykonywać mu echo serca i badanie kardiologiczne. Niedomykalność zastawki wiąże się ze szmerami serca, spowodowanymi cofaniem się krwi z komory do zastawki serca. Pogarsza to pracę serca i wpływa na osłabienie całego organizmu psa.

Kolejnym groźnym schorzeniem występujących u Cavalierów oraz innych ras z małą czaszką, jest genetyczna syringomyelia, która prowadzi przemieszczenia się móżdżku do kanału kręgowego. Zwiększa się ciśnienie wewnątrzczaszkowe i psy dotknięte tą chorobą cierpią na zaburzenia neurologiczne. Choroba jest jeszcze mało poznana i nie ma obecnie ustalonego skutecznego planu jej leczenia. Ujawnia się ona raczej w późniejszym wieku psów. Z neurologicznych przypadłości Cavaliery mogą być dotknięte również nagłymi napadami drgawek (tzw. epizodyczne upadanie).

 

 Zobacz karmę dedykowaną dla psów rasy Cavalier King Charles Spaniel

 

Schorzeniami typowymi dla psów tej rasy są również te okulistyczne. Zanik siatkówki, katarakta, zespół suchego oka oraz dwurzędowość rzęs. Dodatkowo, płytko osadzone oczy Cavalierów narażone są na urazy mechaniczne, dlatego podczas spacerów czy zabaw należy szczególnie na nie uważać.

Charakterystyczna dla rasy jest małopłytkowość, wychodząca w badaniach krwi. Jednak trombocytopemia nie niesie za sobą większych następstw. Z mniejszych komplikacji zdrowotnych Cavaliery często i w młodym wieku zaczynają mieć problemy z uzębieniem – ze względu na skróconą kufę – osadzanie się kamienia nazębnego i zapalenia dziąseł mogą objawić się brakiem apetytu, nieprzyjemnym zapachem z psyka i bolesnością okolic szczęk. Łzawienie oczu i infekcje uszu są również nader częste. Cavaliery mają również tendencje do wypadania rzepki.

 

Ze względu na swój ogromny apetyt, te psy mogą zacząć nadmiernie tyć i cierpieć na nadwagę, z której ciężko będzie je wyprowadzić.

 

Ile żyje cavalier king charles spaniel? Średnio 10 - 14 lat. Zdrowy cavalier może dożyć dłużej, jednak tutaj najważniejsza jest profilaktyka i regularne badanie psa oraz dbanie o jego dobrostan i zdrowie.

 

Dwa cavaliery leżą obok siebie, jeden o umaszczeniu blenheim, a drugi tricolor

 

Cavalier king charles spaniel - usposobienie

Cavaliery są psami bardzo wymagającymi pod względem uwagi ze strony opiekunów. Podążają one krok w krok za swoim panem i nie chcą go opuszczać nawet na chwilę. Towarzyszą w codziennych czynnościach i dobrze czują się zarówno w mieszkaniach w miastach jak i podczas długich wędrówek po polach i lasach – byle z ukochanym właścicielem. Brak bliskiego kontaktu z ludźmi czy innymi psami może doprowadzić do psiej depresji. Wbrew pozorom te spaniele są psami bardzo wrażliwymi. Nie można na nie podnieść głosu czy się zezłościć, należy raczej je nadmiernie chwalić.

Panuje przekonanie, że Cavaliery są wiecznie uśmiechnięte, wesołe i radosne. To prawda, jednak zazwyczaj do osób mu znanych i miłych. Do obcych te psy podchodzą z rezerwą i niepewnością. Dużą rolę odgrywa tutaj socjalizacja młodych psów, niepoprawnie wykonana przeniesie na Cavaliery sporo traum, może być też powodem ich nerwicy i wielu lęków. Podobnie rzecz ma się z połączeniem królewski spaniel i dziecko. Psychika Cavaliera jest delikatna i może nie sprostać hałaśliwym i wszędobylskim dzieciom. Mocno irytowany i denerwowany Cavalier może szczeknąć lub chapnąć zębami. Za to do starszych dzieci i tych spokojniejszych małych, będzie wspaniałym przyjacielem i kompanem we wszystkich dziedzinach życia.

 

Te psy nie lubią zostawać długo same, nudzą się wtedy i smucą. Nie są polecane do domów, gdzie częściej kogoś nie ma niż jest. Cavaliery są psami ułożonymi i oddanymi, chętnie słuchają się opiekunów, ale muszą być za to później nagradzane wielogodzinnymi sesjami głaskania.

 

 Cavalier tricolor, spogląda wprost do kamery. Ma złoto-brązowe oczy

 

Cavalier king charles spaniel - cena i hodowla

W Polsce stosunkowo popularne są hodowle cavalier king charles spaniel. Szczeniak kosztuje około 5 - 7 tys. zł. 

Cena dotyczy szczeniaków cavalier king charles spaniel z hodowli FCI. Cena bez rodowodu jest znacznie niższa, ale odbije się w przyszłości na leczeniu takich psów. Wszelkie niezarejestrowane hodowle (lub zarejestrowane w niepewnych stowarzyszeniach) oferujace tańsze szczeniaki cavaliera lub cavaliery miniaturki powinny wzbudzić nasz niepokój. Pseudohodowle nie zapewniają psom odpowiednich warunków, badań czy leczenia. Pochodzące stamtąd psy nie są rasowe, a jedynie w typie rasy, obarczone wadami genetycznymi. 

Czasami zdarza się, że King charles spaniel dorosły jest do oddania za darmo lub w niższej cenie (ok. 2 - 3 000 zł). Przyczynami takiej sytuacji może być:

- porzucenie psa 

- oddanie psa z powodów zdrowotnych lub behawioralnych

- wykluczenie z hodowli - z powodu wieku lub konieczności przeprowadzenia zabiegu kastracji

W ostanich latach cena za cavaliera znacząco wzrosła - głównie na calvalier blenheim oraz tricolor. Ma to związek ze wzrostem cen karm, opieki weterynaryjnej, a nawet wpisowych do związków kunologicznych i wystaw psów. Należy pamiętać, że zachowanie pięknej i zdrowej kondycji psów tej rasy wymaga regularnych badań oraz wysokiej jakości pożywienia. Dodatkowo, suki hodowlane oprócz regulanych profilaktycznych badań, mają przeprowadzane rozszerozne panele oraz USG czy wymazy.

Przeczytaj więcej o badaniach moczu i krwi psów u lekarzy weterynarii.

 

 

Ciekawostki o cavalier king charles spaniel:

  • Miłośniczką rasy jest Nancy Regan – żona byłego prezydenta USA

  • W XVII wieku Cavaliery nazywane były „chien de dame”, czyli w wolnym tłumaczeniu „pieski dam”

  • Cavaliery były uwieczniane na licznych dziełach malarskich oraz w rzeźbach

  • Król Karol II wydał edykt umożliwiający wszystkim psom tej rasy wstęp do miejsc publicznych i budynków

  • Nazwa rudo-białej odmiany „balenhaim” wywodzi się od zamku o tej samej nazwie należącym do hodowcy Churchilla, który rozpowszechnił psy o takim umaszczeniu

 

 

 

Karolina Łuszczyk

 

Komentarze

Nowa wiadomość
image
Rewelacyjny post! Cavalier to przesłodka rasa.