Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Wszystko o badaniu krwi u psa – przygotowanie psa do pobrania krwi i interpretacja wyników

Morfologia to jedno z tych badań, które powinniśmy przeprowadzać profilaktycznie minimum raz na dwa lata – jeżeli nasz pies jest zdrowy, lub częściej – jeżeli cierpi na jakąś przewlekłą chorobę. Dzięki temu badaniu będziemy w stanie wykryć potencjalne choroby – zanim jeszcze dadzą o sobie znać bardziej dotkliwymi objawami. Przeczytaj, jak przygotować psa do badania krwi i dlaczego to tak cenne badanie.

 

Weterynarze pobierają krew od psa.

 

Czy badanie krwi u psa musi być na czczo?

Zdecydowanie morfologia u psa wykonywana jest na czczo. Nie należy psu przed badaniem dawać niczego do jedzenia przez 9 - 12 godzin poprzedzających badanie! Ma to związek z tym że tylko taka krew nadaje się do dalszej diagnostyki i oceny. Jeżeli nie będzie zachowana odpowiednio długa głodówka, otrzymamy informację zwrotną z laboratorium, że krew była lipemiczna i konieczne będzie pobranie ponownie próbki krwi.

 

 

Jak wygląda pobieranie krwi psa do badania?

Zwykle zabieg pobierania krwi trwa zaledwie chwilę i o ile jest dla psa i właściciela stresującym wydarzeniem, to nie jest skomplikowanym procesem.
Krew do badania pobierana jest zwykle z przedniej lub tylnej kończyny – w przypadku psów z długą sierścią weterynarz goli miejsce wkłucia igły – w przypadku psów krótkowłosych decyzja należy do weterynarza, jednak zaleca się golenie sierści ze względu na zachowanie higieny procesu.
Najczęściej pies któremu będzie pobierana krew, jest umieszczany na specjalnym stole, ale w przypadku dużych psów lekarze są w stanie pobrać krew psu leżącemu na podłodze – także po to, aby ograniczyć mu stres. Przed wkłuciem igły weterynarz zakłada psu stazę, a następnie dezynfekuje miejsce wkłucia, i nakłuwa żyłę igłą połączoną z workiem. Po pobraniu weterynarz zakłada psu opatrunek, aby zapobiec powstaniu krwiaka.

 

Zobacz akcesoria weterynaryjne i diagnostyczne

 

Czego można się dowiedzieć z podstawowego badania krwi psa?

Badanie podstawowe krwi u psa obejmuje morfologię oraz informacje na temat parametrów biochemicznych, które oceniają funkcjonowanie nerek, wątroby oraz poziom glukozy.
Oczywiście tak jak w przypadku ludzi badanie krwi może być zrobione w celu potwierdzenia diagnozy występowania wielu innych chorób – np. Choroby tarczycy. Badanie krwi na tarczycę u psa nie różni się niczym od pobrania krwi na podstawowe badanie krwi, ale w laboratorium oprócz podstawowych parametrów jest oznaczane stężenie T4 i fT4. W zależności od wstępnej diagnozy weterynarz może zlecić oznaczenie innych parametrów składników krwi, która jest doskonałym źródłem informacji na temat zdrowiaz wierzęcia.

 

Weterynarz pobiera krew psu z tylnej kończyny.

  

Jak interpretować wyniki badania krwi u psa?

Przede wszystkim interpretację wyników krwi psa należy pozostawić lekarzowi weterynarii. Normy – jakie są podane na wynikach badań z laboratorium – dotyczą populacji 95%, w pełni zdrowych psów. Odchylenia od normy w niektórych przypadkach np. W czasie ciąży suki lub w przypadku młodych psów są nie tylko możliwe, ale nawet mogą być pożądane. Więc zanim zaczniemy się martwić, widząc na wyniku zawyżone lub zaniżone wartości – porozmawiajmy z weterynarzem. Tylko doświadczenie i wiedza lekarza pozwolą na całościową interpretację wyników i postawienie trafnej diagnozy.
Poniżej przedstawiamy normy dla poszczególnych parametrów, ale zalecamy traktować tę informację wyłącznie jako wskazówkę, a nie diagnozę.

Wyniki badania morfologii określają ilość takich składników jak:

• WBC – białe krwinki, leukocyty – odpowiadają za odporność organizmu. Norma to 6,0-16,5 tys./µl. Wzrost liczby białych krwinek może świadczyć o toczącym się w organizmie procesie zapalnym lub nowotworowym. Obniżenie liczby białych krwinek może świadczyć o chorobie zakaźnej, wirusowej, o zaburzeniu funkcjonowania szpiku, a także o chorobie nowotworowej.

• RBC – czerwone krwinki, erytrocyty – transportują tlen. Norma to 5,5-8,5 mln/µl. Podwyższenie liczby erytrocytów może świadczyć o odwodnieniu, chorobie nowotworowej lub niedotlenieniu. Obniżenie liczby erytrocytów może świadczyć o krwotoku lub oznaczać anemię, chorobę pasożytniczą, chorobę nerek, szpiku lub chorobę odkleszczową.

• Hemoglobina Hb, HGB – barwnik czerwonych krwinek, odpowiedzialny za transport cząsteczek tlenu. Norma to 12-18 g/dl. Podwyższona ilość we krwi może świadczyć o odwodnieniu. Obniżona ilość hemoglobiny we krwi może świadczyć o niedokrwistości.
• Hematokryt Ht, Hct – stosunek czerwonych krwinek do całej objętości krwi. Norma to 37-55%. Wzrost hematokrytu może świadczyć o odwodnieniu, nadkrwistości, utracie osocza lub nadprodukcji erytrocytów w szpiku. Obniżenie może wskazywać na krwotok lub choroby śledziony.

• Płytki krwi – PLT, trombocyty. Biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Norma to 200-500 tys./µl. Zwiększona liczba płytek we krwi może świadczyć o krwotoku, niedoborach żelaza oraz o nowotworze. Zmniejszona liczba płytek we krwi wskazuje na obecność pasożytów krwi, wirusów, nowotworu lub choroby autoimmunologicznej.

 

Przeczytaj również: Kalendarz szczepień psaNatalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

30707
98.99   

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+