Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Filtrowanie
.

Karma dla Labrador retriever

Karma dla labradora powinna zaspokajać specyficzne potrzeby żywieniowe, zwłaszcza że psy tej rasy są szczególnie podatne na tycie i mają genetyczną skłonność do chorób stawów. Problem nasila się zwłaszcza po kastracji ze względu na zmiany hormonalne i ograniczoną po zabiegu ilość ruchu.

Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór karm dedykowanych psom rasy labrador. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę, czy w karmie dla szczeniaka zawarte są prebiotyki i probiotyki, które działają ochronnie na delikatny układ pokarmowy juniorów, z kolei w tej dla dorosłych psów składniki wpływające korzystnie na stawy.

Karma dla labradora – ryzyko nadmiernej masy ciała

W przypadku labradorów racjonalny i zbilansowany sposób odżywiania jest bardzo ważny, ponieważ psy te wykazują tendencję do przybierania na wadze. Zła dieta powoduje dodatkowo niedobory, które objawiają się spaczonym łaknieniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie karma dla labradora o średniej wartości energetycznej wydzielana zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo złym wyborem jest karma o dużej ilości zbóż. Unikać należy też tych zawierających konserwanty, wypełniacze, substancje aromatyzujące. Należy zadbać o optymalny proces trawienia, co zapewnią obecne w składzie karmy łatwostrawne składniki.

 

Mokra czy sucha karma dla labradora?

Na korzyść suchej karmy dla labradora przemawia wiele argumentów, w tym m.in.: wygoda w użyciu, łatwość przechowania, bardzo dobrze zbilansowany skład. Ze względu na twardą konsystencję wpływa ona pozytywnie na uzębienie. Mokra karma dla labradorów, mimo iż bardziej aromatyczna, zawiera dużo wody, przez co trzeba jej podawać zdecydowanie więcej niż suchej. Oparta na niej dieta będzie zatem dużo droższa, ale pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała psa.

 

 

Karma dla dorosłego labradora

Dobra karma dla labradora dorosłego to taka, która zadba o mocne stawy – zawiera siarczan chondroityny i glukozaminę, czyli składniki sprzyjające ruchomości tych struktur i odżywiające chrząstkę. Za sprawą przeciwutleniaczy takich jak witamina E wspiera układ odpornościowy. Dzięki obecności L-karnityny pomaga w naturalny sposób spalać tłuszcz i wpływa korzystnie na pracę serca. Karma dla psa labradora powinna też mieć dobroczynny wpływ na skórę i okrywę włosową. Działanie takie zapewnią cynk, miedź, kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6.

 

 

Jaka karma dla labradora po zabiegu sterylizacji?

Nieco innego sposobu odżywiania wymagają psy poddane kastracji lub sterylizacji, które mają zmieniony poziom hormonów i zmniejszoną na czas rekonwalescencji dawkę ruchu. Zaleca się w tym przypadku podawanie karmy o zredukowanym poziomie tłuszczu, większej zawartości białka pochodzącego z dobrej jakości mięsa – kurczaka, jagnięciny czy ryb. Dodatkowo warto dostosować porcję do stopnia aktywności czworonoga.

 

 

Karma dla labradora szczeniaka

Przez pierwsze 3 tygodnie życia szczenięta labradora żywią się tylko mlekiem matki. Pokarm ten jest dla nich całkowicie wystarczający. Dostarcza wiele cennych składników i jest niezwykle odżywczy. Dopiero po tym czasie można zacząć podawać maluchowi inne posiłki. Najlepsza karma dla labradora szczeniaka to przeznaczona dla dużych szczeniaków i stosunkowo wysokokaloryczna – młode psiaki są bardzo energiczne. Powinno się ją stosować przez pierwszy rok życia. Szczenięta należy karmić częściej niż psy dorosłe, ale podając mniejsze porcje. Ich układ pokarmowy jest dość krótki w stosunku do całej długości ciała. Zjedzenie na raz dużych ilości mogłoby spowodować problemy gastryczne.

Karma powinna być łatwa w chrupaniu, lekkostrawna i doskonale przyswajalna przez młody organizm. Ważne, by zawierała nienasycone kwasy tłuszczowe, prebiotyki i probiotyki. Składniki te chronią delikatny układ pokarmowy. Wybierać należy te o odpowiednich proporcjach fosforu i wapnia – pierwiastków odpowiedzialnych za kształtowanie układu kostnego.