Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grupa I Sekcja 1 w FCI: Owczarki - poznaj cechy tej grupy psów

Owczarki należą do I grupy i sekcji 1 Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup oraz sekcji w zestawieniu Federacji FCI. Owczarki różnią się między sobą pochodzeniem, wyglądem oraz charakterem – chociaż to ostatnie wiąże jednak psy cechami wspólnymi.

 

Owczarki - grupa I w FCI.

 

Jakie są owczarki?

Psy owczarki mają swoich bardzo dawnych przodków. Jednak zainteresowanie psami tego typu, oraz próba połączenia i utrwalenia cech owczarków rozpoczęła się dużo później – dopiero w XIX wieku. Utrwalana była przede wszystkim zrównoważona psychika tych psów. Ogromny nacisk kładziono na użytkowość owczarków, miały być one przede wszystkim zdolne i chętne do pracy. Owczarki można łatwo ułożyć – przy pracy z pozytywną motywacją, są to psy mające cechy psów obronnych i stróżujących. Nie można jednak zapomnieć, że owczarki potrzebują dużo ruchu – do tego zostały wystosowane.

Owczarki są psami bardzo społecznościowymi. Bardzo lubią kontakt i pracę z ludźmi, są szalenie inteligentne.

 

Dla kogo owczarki?

Plusy owczarków:

  • inteligentne
  • chętne do pracy z ludźmi
  • łatwe do szkolenia

Minusy owczarków:

  • wymagająca okrywa włosowa

 

Owczarki – pochodzenie i wygląd

Owczarki mogą wywodzić się od:

  • teriera tybetańskiego, czyli psa z centralnej Azji.
  • starożytnego tybetańskiego psa pasterskiego
  • europejskiego psa

 

Owczarek niemiecki - pies Grupy I FCI.

 


Owczarki wywodzące się od dawnego teriera tybetańskiego mają charakterystyczną długą sierść. Są to psy średniej wielkości, wesołe i z żywym temperamentem. Ich głównym przeznaczeniem było zaganianie stad na pastwiskach, oraz pilnowanie upraw przez zjedzeniem przez zwierzęta. Przy tych owczarkach należy mieć na uwadze trudną do pielęgnacji sierść, lubi się ona spilśniać i kołtunić. Jako przykłady można tutaj wymienić: komondory, owczarki nizinne, bearded collie.

Owczarki pochodzące od starożytnego psa pasterskiego tybetańskiego, czyli od doga lub mastifa tybetańskiego, są to psy duże i silne. Ich znakiem charakterystycznym są wiszące uszy oraz bujna okrywa włosowa, która jest zawsze prosta. Ich głównym zadaniem było pilnowanie stad. Owczarki te mają więc duży opór, odrobinę niezależności i ogrom odwagi. Są to np. owczarki podhalańskie czy czuwacz.

Psy owczarki, mające pochodzenie europejskie, są tymi najbardziej znanymi z tej sekcji psów FCI. Są to psy od średnich do dużych rozmiarów ciała. Ich okrywa włosowa jest od średniej do długiej, miękkiej lub szorstkiej. Co ciekawe, owczarki europejskie były użytkowane nad wyraz wszechstronnie – od psów do obrony stad i domostw, przez psy do zaganiania, po długotrwałego pilnowania zwierząt w stadzie i pomocy pasterzom. Należą tu m.in. owczarki niemieckie, szkockie, belgijskie, szetlandzkie.

Owczarki należą do sekcji 1 grupy I FCI. W tej grupie znajdują się również psy pasterskie.

Owczarek collie - pies I grupy FCI.

 

Spis ras psów należących do owczarków

Do owczarków zaliczamy (zestawienie zgodnie z alfabetem):

Może Cię zainteresować: Grupa III FCI - Teriery - jaka to rasy psów i jakie wykazują cechy?

                                    Grupa V FCI - Szpice - jakie to rasy psów i jakie mają cechy?

 

Karolina Łuszczyk

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość