Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Doberman – najważniejsze informacje o rasie

Doberman to pies obronny o silnym instynkcie stróżowania. Jest wytrzymały, zrównoważony, inteligentny i dumny. Ze względu na silny charakter wymaga właściwego wychowania. Dlatego nie jest wskazany dla osób niekonsekwentnych i niedoświadczonych.

 

Doberman ma przydomek „psa żandarma”. Jest często wykorzystywany jako pomoc dla służb mundurowych, co więcej, na początku zeszłego wieku został oficjalnie uznany za psa policyjnego. Doberman jest doskonałym towarzyszem, który przywiązuje się do opiekunów.

 

Doberman jako pies stróżujący ma bardzo silny instynkt obronny. Wymaga odpowiedniego wychowania już na wczesnym etapie dorastania.

Doberman – historia rasy

Doberman w klasyfikacji FCI przyporządkowany został do grupy II (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, oraz do sekcji 1 – pinczery i sznaucery). Rasa wywodzi się z Niemiec, a jej nazwa związana jest z nazwiskiem twórcy i pierwszego hodowcy – Karla Friedricha Louisa Dobermanna. Psy te pierwotnie charakteryzowały się niezwykłą czujnością, przez co używano ich do stróżowania oraz do pomocy policji. Korzystano z nich także w tępieniu dużych gryzoni. Obecnie doberman jest psem do towarzystwa oraz obronnym i służbowym (wyszkolony do wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa fizycznego ludzi i egzekwowaniem prawa przez służby mundurowe). Średnia długość życia dobermana to 10–12 lat.

 

Dobermany – umaszczenie i sylwetka

Jak wygląda doberman? Dorosłe osobniki tej rasy osiągają:

suka – wysokość 63–68 cm i waga 32–35 kg,

pies – wysokość 68–72 cm i waga 40–45 kg.

 

Doberman jest muskularny i silny, a jego sylwetka prezentuje się elegancko i szlachetnie. Ma przeważnie ciemne, średniej wielkości, owalne oczy i mocno przylegające powieki. Uszy opadają na boki głowy. Plecy są mocne, kończyny proste i pionowe.

 

Dobermany mają krótką, gęstą i przylegającą do ciała sierść. Nie posiadają podszerstka, dlatego też warto je ubierać przy niesprzyjających warunkach pogodowych, aby chronić przed nadmiernym wychłodzeniem. Psia moda nie jest przeznaczona wyłącznie dla małych czworonogów. Zobacz nasze ubranka dla psów średnich i dużych ras. Doberman czarny podpalany to najpopularniejsze i najbardziej pożądane umaszczenie. Inne często spotykane to czekoladowe podpalane. Ostatnio na popularności bardzo zyskał dobreman biały oraz albinos, jednak należy pamiętać, że takie umaszczenie dobermanów nie jest uzawane przez związki kynologiczne.

 

Przeczytaj także: Kopiowanie uszu u dobermana

 Niegdyś normą było kopiowanie dobermanom uszu i ogona. Dzisiaj w wielu krajach, w tym w Polsce, zabieg ten jest zabroniony.

Pies doberman –  charakter i zachowanie

Pies rasy doberman, mimo ruchliwości i zamiłowania do aktywności, potrafi zachować spokój. Jednak aby wykazywał zrównoważone zachowanie, jego rozwój psychiczny musi przebiegać prawidłowo – konieczna jest systematyczna praca opiekuna rozpoczęta od pierwszych tygodni życia czworonoga. Na szczęście dobermany są inteligentne i przy odpowiednim podejściu trenującego szybko się uczą i chętnie współpracują. Pamiętajmy jednak o uzbrojeniu się w cierpliwość, bowiem psy te są z natury uparte.

 

Doberman jest opiekuńczy wobec dzieci, z którymi mieszka, jednak kontakt z nimi powinien zawsze odbywać się pod kontrolą. Podczas zabawy (niechcący) może zrobić dziecku krzywdę.

 

Pies tej rasy mocno przywiązuje się do członków rodziny. Wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Nierzadko domaga się uwagi i względów. Odosobniony na dłuższy czas staje się sfrustrowany. Dlatego trzeba go odpowiednio do tego przygotować. Okres samotności będzie z pewnością przyjemniejszy, jeśli zapewni się mu rozrywkę. Poleca się zwłaszcza kule smakule i gryzaki. To połączenie smakowitości i zabawy. Jeżeli mimo to pies będzie wyładowywał zły nastrój, niszcząc meble, warto nabyć specjalne środki odstraszające. Pozwolą utrzymać go z dala od miejsc, gdzie nie powinien chodzić.

 

Doberman – zapewnienie ruchu

Pełen energii doberman wymaga sporej porcji ruchu. Oprócz spacerów wskazana jest zabawa przy wykorzystaniu zabawek sznurkowych, piłek i innych. Sprawdź nasz szeroki wybór zabawek dla psa. Dzięki takim akcesoriom zapewni się psu sporą dawkę aktywności. Pamiętajmy, aby były dostosowane do wielkości psa i wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki temu są bezpiecznie dla zębów i dziąseł czworonoga. 

 

Psy te z powodzeniem można angażować we wspólne sporty. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Szczególnie ważne są szelki i smycz. W tym zestawieniu pies ma największą swobodę ruchu przy jednoczesnym zapewnieniu mu bezpieczeństwa i kontroli. Szelki nie uwierają i nie krępują. Nie ma ryzyka uduszenia. Najlepiej wybierać te z nylonu, który jest wytrzymały, miękki i elastyczny. W naszym sklepie znajdziesz różne szelki i smycze dla psa.

 Dobermany potrzebują dużo aktywności zarówno fizycznej jak i psychicznej. Dobrym rozwiązaniem będą gry aktywizujące i psie sporty.

Doberman – zdrowie i pielęgnacja

Dobermany nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Łatwo utrzymać je w czystości. Praktycznie nie linieją. Co jakiś czas trzeba przeczesać je gumowymi szczotkami lub rękawicami z wypustkami. Dla przykładu można użyć produkty marki Furminator. Bez wyraźnej potrzeby nie należy ich kąpać. Jeżeli chodzi o karmę, najlepiej podawać tę przeznaczoną dla dużych psów, dostosowaną do wieku, aktywności stanu zdrowia. Zobacz, jaka karma będzie odpowiednie dla twojego dobermana.

 

 

Doberman - cena

Ile kosztuje szczeniak dobermana? Wszystko zależy od renomy hodowli, z jakiej zdecydujemy się na kupno psa. Cena będzie się wahała od 2,5 - 3 tysięcy złotych (za psa "na kolana", czyli nie przeznaczonego do dalszej hodowli) oraz od 5 do nawet 7 tysięcy złotych (za psa przeznaczonego do celów hodowlanych).

 

Może Cię zainteresować: Jakie imię dla psa wybrać?

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość