Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie są rasy psów policyjnych? Na czym polega ich szkolenie i praca?

Psy policyjne to zwierzęta przygotowane specjalnie do wykonywania zadań takich jak tropienie, służba patrolowa, poszukiwanie śladów narkotyków, materiałów wybuchowych czy ludzi w miejscu katastrof. Niektóre zwierzęta pomagają służbom kryminalnym w poszukiwaniu zwłok.

 

Wśród psów policyjnych każdy ma swoją specjalność i nie jest wykorzystywany do innych celów. Choć z pracą w służbach mundurowych najczęściej kojarzony jest owczarek niemiecki, do wsparcia ich działań wykorzystuje się też wiele innych ras.

 

Pies policyjny jest od szczeniaka trenowany w określonych czynnościach. Niektóre rasy, jak np. owczarek niemiecki mają predyspozycje do pracy w służbach.

 

Jakie zadania wykonuje pies policyjny?

Wśród psów policyjnych nie ma takich, które byłyby wykorzystywane jednocześnie do np. poszukiwania ludzi pod lawinami i do wykrywania narkotyków. Zwierzęta szkolone są do konkretnych zadań. Jedną z najczęściej spotykanych specjalizacji jest służba patrolowa. Zaangażowane do niej psy towarzyszą pieszym patrolom, policjantom zabezpieczającym demonstracje, imprezy masowe, a także zajmującym się ochroną obiektów. Rolą policyjnych czworonogów jest reagowanie na zachowania agresywne i obecność intruzów na zabezpieczanym terenie. W uzasadnionych przypadkach na komendę przewodnika mogą ruszyć w pogoń za wskazaną osobą i obezwładnić ją.

 

Wiele psów policyjnych wykorzystuje w swojej pracy swój doskonały węch. W tej grupie są psy :

  • tropiące – odnajdujące ślad ludzi w terenie i podążające za nim,
  • wykrywające narkotyki,
  • rozpoznające materiały wybuchowe,
  • przypisujące pozostawione na miejscu przestępstwa ślady zapachowe (osmologiczne) do konkretnych osób,
  • ratownicze (wyszukujące ludzi np. pod lawinami czy w ruinach budynków – tzw. specjalizacja gruzowiskowa),
  • poszukujące zwłok ludzkich.

 

W polskiej policji służy obecnie ok. 900 psów, a w innych służbach – wojsku, Straży Granicznej, Straży Pożarnej czy służbach celnych – ponad 600 zwierząt.

 

 

Rasy psów policyjnych

Owczarek niemiecki to najczęściej wykorzystywana rasa psów policyjnych. Służą one przeważnie w oddziałach patrolowych oraz jako psy tropiące. Do zadań związanych z wyszukiwaniem ludzi, bomb lub narkotyków przygotowuje się również labradory, spaniele, foksteriery i beagle. W innych krajach często spotyka się policyjne owczarki holenderskie i belgijskie (malinois).

 

Psy policyjne czy ratownicze pracują tylko określony czas. Po służbie zazwyczaj zostają ze swoimi opiekunami.

 

Szkolenie psów policyjnych

Tresura psów policyjnych to długi i kosztowny proces. Jego celem jest przede wszystkim wypracowanie u zwierzęcia umiejętności związanych z poszukiwaniem określonych materiałów lub osób i adekwatnym reagowaniem na odkryty trop. Ponadto zwierzę musi nauczyć się bezwzględnego posłuszeństwa wobec opiekuna, pracy w obecności nieprzyjemnych bodźców (np. strzałów, obecności tłumu, innych zwierząt, hałasu, dymu). Zwykle przez cały okres swojej służby pracuje z tym samym przewodnikiem. Dzięki stałemu kontaktowi i przyjacielskiej więzi taki zespół może osiągać podczas służby doskonałe efekty.

 

W Polsce szkoleniem psów policyjnych zajmuje się Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Wybierając odpowiednie zwierzęta, określa się ich predyspozycje i kieruje na kilkumiesięczne przysposobienie do pracy o określonej specjalności. Do służby przyjmowane są też psy od prywatnych hodowców, które spełniają określone wymagania. Ponieważ zapotrzebowanie na wyszkolone zwierzęta jest w służbach mundurowych bardzo duże, cena psa policyjnego może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 

Psy policyjne na emeryturze

Pies policyjny pracuje tylko przez określony czas – przeważnie do 8–10 roku życia. Kiedy jego efektywność i wydolność się zmniejszają, zwierzę przechodzi na „emeryturę”. Najczęściej pod opiekę bierze go dotychczasowy przewodnik. Psy, które odbyły służbę w policji, stają się zwykle wdzięcznymi, przyjacielskimi i dobrze wychowanymi towarzyszami życia.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość