Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Owczarek podhalański (Podhalan) – Encyklopedia psów

Podhalański pies polski, który żyje w głównie w Tatrach oraz na całym Podhalu i właśnie temu zawdzięcza swoją nazwę. Mowa oczywiście o owczarku podhalańskim. Niektórzy mogą kojarzyć go, jako owczarka górskiego bądź „podhalana” – jedno jest pewne, swoim pięknym umaszczeniem i wesołym usposobieniem zachwyca wszystkich miłośników czworonożnych przyjaciół. Rasa ta, jako jedna z pięciu polskich została uznana przez FCI - Międzynarodową Federacją Kynologiczną, a to wielki zaszczyt dla Polski i właścicieli pięknych czworonogów. Co warto wiedzieć o podhalańskim psie pasterskim? Przedstawiamy kilka niezbędnych informacji, które warto poznać przed zdecydowaniem się na wybór psa tej rasy, jako swojego wiernego przyjaciela!

 

 

Owczarki podhalańskie – wygląd i waga

Dorosły przedstawiciel rasy owczarków podhalańskich to pies całkiem dużych rozmiarów, którego często trudno utrzymać na smyczy! Waga psów uzależniona jest od płci. Samice, które osiągają wysokość od 60 do 65 centymetrów najczęściej ważą minimum 45 kilogramów, natomiast waga samców o wysokości 65-70 centymetrów to minimum 50 kilogramów. Wartości te wynikają z ogólnie przyjętej klasyfikacji rasy.

 

 

Owczarek podhalański - charakter

Owczarki podhalańskie znane są ze swojej spokojnej i wyważonej natury. Psy hodowano głównie w celu obrony stada w górskich zagrodach, a taka umiejętność wymagała wiele sprytu i opanowania, co przekłada się na dzisiejszy charakter znanej w Polsce rasy. Poza tymi cechami, owczarek podhalańskich to urodzony przywódca, jednak jest oddany swojemu właścicielowi i mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Swojego pana darzy wielkim zaufaniem i zdarza się, że niechętnie reaguje na nieznajomych.

 

 

Owczarek podhalański - pielęgnacja

Polski owczarek podhalański wymaga poświęcenia mu dużej uwagi i cierpliwości, a do wychowania tej rasy trzeba się solidnie przyłożyć, dlatego na jego właścicieli sprawdzą się osoby, które miały już doświadczenie w szkoleniu i tresurze. Najlepiej, jeśli dobre zachowanie będzie wynagradzane, co z pewnością zaowocuje szybkim przyzwyczajeniem się do nowych reguł. Sprawdzą się tu różne przysmaki dla psa i smakołyki! Ponadto poza wychowaniem, warto zadbać o prawidłowe odżywienie. Karma dla owczarka podhalańskiego powinna być dobrze zbilansowana i posiadać odpowiedni stosunek białka, tłuszczu i węglowodanów oraz uzupełniać niezbędne składniki mineralne i witaminy, które potrzebne są do zachowania dobrego stanu uzębienia, sierści i pełnego zdrowia. Najlepiej wybierać karmę dla psa najwyżej jakości, choć takie rozwiązanie często zabiera dużo pieniędzy z portfela, lecz aspekt ten jest kluczowy w trosce o odpowiedni rozwój ukochanego psiaka. Owczarek podhalański biały posiada sierść, której należy poświęcić wiele uwagi, a przyzwyczajanie do procesów pielęgnacyjnych od szczeniaka z pewnością przyniesie efekty. Warto przy kąpieli używać specjalnych szamponów dedykowanych białej sierści i regularnie wyczesywać psa. Warto wspomnieć, że owczarek podhalański czarny nie występuje, więc decydując się na psiaka, będzie trzeba zmierzyć się z dużą ilością jasnej sierści!

 

 

Owczarek podhalański czy jest groźny?

Czy psy tej rasy są groźne? Wszystko jest kwestią wychowania choć wiadomo, że niekiedy zwierzęcy instynkt może przejąć górę. Jak jest w tym przypadku, czy jest się czego bać, decydując się na zakup Podhalana? Suka owczarka podhalańskiego jest zdecydowanie bardziej łagodna w obyciu niż samiec tej samej rasy, ale psy nie stanowią zagrożenia, zwłaszcza dla członków rodziny. Jak już wspominaliśmy – może zdarzyć się tak, że agresywnie zareagują nie obcych, ale nikomu nie powinny wyrządzić krzywdy, więc bez obaw o należności pieniężne z tytułu wypłacania odszkodowań. Przy spacerze jednak, warto mieć według zaleceń dobrze dobraną obrożę lub szelki dla owczarka podhalańskiego, dzięki czemu można kontrolować ruchy psa i dbać o bezpieczeństwo w miejscach publicznych i spokój wśród przechodniów.

 

 

Pies podhalański - długość życia

Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie „owczarek podhalański – ile żyje?” to znamy odpowiedź! Średnia długość życia tych psów wynosi około 12 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na aktywnych przedstawicieli czworonogów o takiej masie! Warto pamiętać o tym, decydując się na zakup szczeniaka, ponieważ 12 lat opieki nad zwierzęciem wymaga wiele odpowiedzialności, poświęcenia i oddania.

 

 

Owczarek podhalański szczenięta

Mały owczarek podhalański tak, jak wszystkie szczeniaki jest dość aktywny, a spokój i opanowanie przychodzi z wiekiem. Psy te już od pierwszych miesięcy są niezwykle samodzielne, lecz mało chętne do nauki – lubią poznawać świat na własnych łapach. Już w tym okresie warto wdrożyć pierwsze techniki treningu i przyzwyczajać młodziutkie owczarki do pielęgnacji, by uniknąć problemów z nią związanych w przyszłości.

 

 

Owczarek podhalański cena

Ile należy zapłacić za szczeniaka? Pies rasy owczarek podhalański z rodowodem to koszt od 2 do 4 tysięcy złotych, a cena uwarunkowana jest od pochodzenia i osiągnięć wystawowych rodziców. Warto wybierać młode ze sprawdzonych hodowli, które posiadają zarejestrowaną działalność. W Polsce z łatwością można odnaleźć wiele ofert możliwości kupna piesków, szczególnie w okolicach gór.
Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
Produkt chwilowo niedostępny  

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
wysyłamy w 48 godziny

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+