Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek podhalański (Podhalan) – Encyklopedia psów

Podhalański pies polski, który żyje w głównie w Tatrach oraz na całym Podhalu i właśnie temu zawdzięcza swoją nazwę. Mowa oczywiście o owczarku podhalańskim. Niektórzy mogą kojarzyć go, jako owczarka górskiego bądź „podhalana” – jedno jest pewne, swoim pięknym umaszczeniem i wesołym usposobieniem zachwyca wszystkich miłośników czworonożnych przyjaciół.

 

Rasa ta, jako jedna z pięciu polskich została uznana przez FCI - Międzynarodową Federacją Kynologiczną, a to wielki zaszczyt dla Polski i właścicieli pięknych czworonogów. Co warto wiedzieć o podhalańskim psie pasterskim? Przedstawiamy kilka niezbędnych informacji, które warto poznać przed zdecydowaniem się na wybór psa tej rasy, jako swojego wiernego przyjaciela!

 

Biały owczarek podhalański.

 

Owczarek podhalański – wzrost  i waga

Dorosły przedstawiciel rasy owczarków podhalańskich to pies całkiem dużych rozmiarów, którego często trudno utrzymać na smyczy! Waga psów uzależniona jest od płci. Samice, które osiągają wysokość od 60 do 65 centymetrów najczęściej ważą minimum 45 kilogramów, natomiast waga samców o wysokości 65-70 centymetrów to minimum 50 kilogramów. Wartości te wynikają z ogólnie przyjętej klasyfikacji rasy.

 

 

Jaki charakter ma pies owczarek podhalański?

Owczarki podhalańskie znane są ze swojej spokojnej i wyważonej natury. Psy hodowano głównie w celu obrony stada w górskich zagrodach, a taka umiejętność wymagała wiele sprytu i opanowania, co przekłada się na dzisiejszy charakter znanej w Polsce rasy. Poza tymi cechami, owczarek podhalańskich to urodzony przywódca, jednak jest oddany swojemu właścicielowi i mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Swojego pana darzy wielkim zaufaniem i zdarza się, że niechętnie reaguje na nieznajomych.

 

Owczarek podhalański dorosły.

 

Owczarki podhalańskie - pielęgnacja

Polski owczarek podhalański wymaga poświęcenia mu dużej uwagi i cierpliwości, a do wychowania tej rasy trzeba się solidnie przyłożyć, dlatego na jego właścicieli sprawdzą się osoby, które miały już doświadczenie w szkoleniu i tresurze. Najlepiej, jeśli dobre zachowanie będzie wynagradzane, co z pewnością zaowocuje szybkim przyzwyczajeniem się do nowych reguł. Sprawdzą się tu różne przysmaki dla psa i smakołyki! Ponadto poza wychowaniem, warto zadbać o prawidłowe odżywienie. Karma dla owczarka podhalańskiego powinna być dobrze zbilansowana i posiadać odpowiedni stosunek białka, tłuszczu i węglowodanów oraz uzupełniać niezbędne składniki mineralne i witaminy, które potrzebne są do zachowania dobrego stanu uzębienia, sierści i pełnego zdrowia. Najlepiej wybierać karmę dla psa najwyżej jakości, choć takie rozwiązanie często zabiera dużo pieniędzy z portfela, lecz aspekt ten jest kluczowy w trosce o odpowiedni rozwój ukochanego psiaka.

Owczarek podhalański biały posiada sierść, której należy poświęcić wiele uwagi, a przyzwyczajanie do procesów pielęgnacyjnych od szczeniaka z pewnością przyniesie efekty. Warto przy kąpieli używać specjalnych szamponów dedykowanych białej sierści i regularnie wyczesywać psa. Warto wspomnieć, że owczarek podhalański czarny nie występuje, więc decydując się na psiaka, będzie trzeba zmierzyć się z dużą ilością jasnej sierści!

 

 

Owczarek podhalański czy jest groźny?

Czy psy tej rasy są groźne? Wszystko jest kwestią wychowania choć wiadomo, że niekiedy zwierzęcy instynkt może przejąć górę. Jak jest w tym przypadku, czy jest się czego bać, decydując się na zakup Podhalana? Suka owczarka podhalańskiego jest zdecydowanie bardziej łagodna w obyciu niż samiec tej samej rasy, ale psy nie stanowią zagrożenia, zwłaszcza dla członków rodziny. Jak już wspominaliśmy – może zdarzyć się tak, że agresywnie zareagują nie obcych, ale nikomu nie powinny wyrządzić krzywdy, więc bez obaw o należności pieniężne z tytułu wypłacania odszkodowań. Przy spacerze jednak, warto mieć według zaleceń dobrze dobraną obrożę lub szelki dla owczarka podhalańskiego, dzięki czemu można kontrolować ruchy psa i dbać o bezpieczeństwo w miejscach publicznych i spokój wśród przechodniów.

 

 

Owczarek podhalański - długość życia

Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie "ile żyje owczarek podhalański?" to znamy odpowiedź! Średnia długość życia tych psów wynosi około 12 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na aktywnych przedstawicieli czworonogów o takiej masie! Warto pamiętać o tym, decydując się na zakup szczeniaka, ponieważ 12 lat opieki nad zwierzęciem wymaga wiele odpowiedzialności, poświęcenia i oddania.

 

Owczarek podhalański szczeniak.

 

Owczarek podhalański szczenięta

Mały owczarek podhalański tak, jak wszystkie szczeniaki jest dość aktywny, a spokój i opanowanie przychodzi z wiekiem. Psy te już od pierwszych miesięcy są niezwykle samodzielne, lecz mało chętne do nauki – lubią poznawać świat na własnych łapach. Już w tym okresie warto wdrożyć pierwsze techniki treningu i przyzwyczajać młodziutkie owczarki do pielęgnacji, by uniknąć problemów z nią związanych w przyszłości.

 

 

Owczarek podhalański cena

Ile kosztuje szczeniak podhalański? Pies rasy owczarek podhalański z rodowodem to koszt od 4 do 5 tysięcy złotych, ale cena uwarunkowana jest od pochodzenia i osiągnięć wystawowych rodziców. Im większe, tym wyższa cena za szczeniaka.

Szczeniaki owczarka podhalańskiego przeznaczone do dalszej hodowli są znacznie droższe - cena za jednego psa może wtedy wynieść nawet 10 000 zł.

Zawsze jednak należy wybierać młode ze sprawdzonych hodowli, które posiadają zarejestrowaną działalność i podlegają Związkowi Kynologicznemu (FCI lub ZKwP). Unikaj pseudohodowli! Oferują one znacznie niższe ceny za szczeniaki, ale są one obarczone wieloma wadami genetycznymi, często niezgodne ze wzorcem, a co najważniejsze - ich charakter nie jest zrównoważony. Odubudowa psychiki psa z pseudohowoli może trwać miesiącami, jak nie latami!

W Polsce z łatwością można odnaleźć wiele ofert możliwości legalnego kupna owczarków podhalańskich, szczególnie w okolicach gór, gdzie rasa jest najbardziej popularna.

 

 

Przeczytaj także: Podobne rasy do owczarka podhalańskiego

 
Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Naturalne cygara z mięsem jelenia 3 szt.

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 9.99 zł

8.99  (89.90 zł / kg)
9.99 
SIMPLY FROM NATURE Przysmaki treningowe z mięsem kaczki i bananami 300 g

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 12.99 zł

11.69  (38.97 zł / kg)
12.99