Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek francuski Beauceron – Encyklopedia psów

Owczarek francuski Beauceron to pies oddany i przywiązany do swojego właściciela, więc jeśli szukasz towarzysza swojego boku, to zdecydowanie warto rozważyć wybór właśnie tej rasy. Psy te cechuje mocny charakter, pracowitość i upór w dążeniu do obrony swoich właścicieli za wszelką cenę! To pies pasterski, który wywodzi się z Francji, a jego przodkowie pomagali w zaganianiu trzody i owiec. Niejednokrotnie mówiono o nim, że jest ulubieńcem wszystkich pasterzy, a miłe usposobienie zmieniało się w razie potrzeby i czyniło z psa walecznego obrońcę stada i właścicieli.

Dziś rasa ta sprawdza się dla osób o silnym charakterze, które zdołają poskromić uparty charakter owczarka francuskiego Beauceron. Ci, którym się to uda, mogą mieć pewność, że zyskają lojalnego przyjaciela stróżującego przy ich nodze do końca swych dni!

 

Owczarek francuski Beauceron lśni w słońcu.

 

Owczarek francuski Beauceron opis rasy

Beauceron owczarek francuski znany również jako owczarek z Beauce to wytrzymały pies dużych rozmiarów. Cechuje się mocnym charakterem i dużą wytrzymałością, a we współczesnych czasach rasa ta często wykorzystywana jest w pracy policji oraz wojska. Pracownicze usposobienie psa nie daje o sobie zapomnieć i warto posiadać dla niego jakieś zajęcie, dzięki któremu będzie można zapewnić mu codzienną dawkę ruchu. Świetnie sprawdzi się do domostwa na wsi i zacisznego domu z dużym podwórkiem, w którym będzie mógł stróżować posiadłości. Początkowo beauceron uznawany był za krótkowłosą odmianę owczarka francuskiego briard.

Beauceron został wpisany do grupy I FCI Owczarków.

 

Pies Beauceron - wygląd

Ten pasterski pies osiąga spory rozmiar i posiada smukłą lecz umięśnioną sylwetkę. Ciało owczarka pokrywa twarda i krótka sierść o ciemnym umaszczeniu. Występują dwie odmiany tej rasy – owczarek francuski Beauceron arlekin oraz owczarek francuski Beauceron podpalany. Jaka jest różnica? Psy maści arlekin mogą posiadać oczy koloru niebieskiego oraz dopuszczalna jest nieduża jasna plama szaty na podgardlu. Ponadto zabarwienie szaty owczarków arlekin pokrywają rozłożyste czarno-szare plamy, z większą przewagą sierści w kolorze czarnym. Owczarek Beauceron podpalany ma wiele plamek w rdzawym kolorze, które znajdują się w różnych częściach ciała – na łapach, torsie i pod ogonem.

 

Beauceron leży w sianie.

 

Beauceron - charakter

Jak już wspominaliśmy owczarek francuski Beaceron jest silnym psem, a do jego wychowania należy solidnie się przyłożyć. Efekty są opłacalne, ponieważ konsekwentność i upór w dążeniu do zapanowania nad mocnym charakterem sprawi, że pies się przywiązuje i na krok nie będzie chciał opuścić ukochanego właściciela. Co jeszcze można powiedzieć o Beauceronie? To pies o dużych pokładach energii, lubiący aktywność na świeżym powietrzu. Cechuje go wielka żywiołowość, dzięki której nie ma opcji na nudę i przesiadywanie z pupilem w domu! Należy poświęcić wiele czasu na zapewnienie mu dziennej dawki aktywności – dobrą opcją będą długie spacery, wybieg podwórkowy lub kładka do zabawy. Niekiedy zdarza się, że psy te są agresywne w stosunku do innych psich osobników, ale wszystko jest sprawą wychowania. Jeśli poświęci się odpowiednią ilość czasu na szkolenie upartego Beaucerona, odpłaci się on ułożonych zachowaniem. Zaletą charakteru pasterskiego pomocnika jest spryt i zawziętość. Można mieć również pewność o zaakceptowanie dzieci i stworzenie udanej, przyjacielskiej więzi.

 

 

Beauceron z kopiowanymi uszami.

 

Owczarki francuskie Beauceron - hodowla

Owczarki francuskie Beauceron rozpoczęto hodować na terenie Polski pod koniec XX wieku, jednak od tego czasu do dziś powstało niewiele prawdziwych hodowli, a rasa uznawana jest za stosunkowo rzadką. Małą popularnością odznacza się również podczas organizowania psich wystaw, na których pojawiają się przedstawiciele psów z całego świata. Mimo niedużego rozgłosu grono tych psów posiada swoich wielbicieli, którzy chętnie oglądają je na wybiegach i podziwiają grację pasterskich przodowników. Jeśli myślisz o założeniu hodowli, musisz wiedzieć, że średnia długość życia tych psów wynosi 10-13 lat, choć nieraz zdarzają się osobniki, które potrafią przeżyć więcej i dłużej umilać życie swoich właścicieli.

 

Owczarek beauceron stoi bokiem.

 

Beauceron – zdrowie i pielęgancja

Z reguły Beaucerony są odporne na choroby i cechują się dobrym zdrowiem. Należy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu wszystkich zalecanych szczepień i odrobaczaniu. Jeśli chodzi o żywienie – dieta powinna być zbilansowana. Najlepiej jeśli będzie to karma sucha dla psa bądź mokra przeznaczona dla psów aktywnych. Dobrze, jeśli pożywienie będzie podawane 2-3 razy dziennie.
Młode owczarka francuskiego Beauceron – szczeniaki są bardzo przebojowe i skłonne do zabawy. Ciężko, by choć przez chwile usiedziały w miejscu. Odznaczają się dużym temperamentem co, można zauważyć również na dalszym etapie rozwoju. Niepilnowane mogą pokazać swój nieposłuszny charakter, dlatego warto od małego wdrażać naukę i rozpocząć szkolenia nad ich trudnym charakterem.

 

Zobacz akcesoria do treningu psa

 

Owczarek francuski Beauceron cena

Cena owczarka francuskiego Beauceron będzie zależeć od jego pochodzenia, osiągnięć rodziców na wystawach oraz stopnia wyszkolenia. Szczeniak tej rasy to średni wydatek 2500-3000 złotych a nawet więcej w przypadku topowych hodowli. Niższa cena może świadczyć o pochodzeniu psa z pseudohodowli. Jeśli zależy Ci, by Twój pies pasterski posiadał wszystkie cechy wzorca rasowego, wybieraj wiarygodne źródła i ludzi, którzy zajmują się hodowlą z pasji.

 Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość