Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Zespół Cushinga u psa (nadczynność kory nadnerczy u psa) - leczenie i rokowania

Cushing u psa

Choroba Cushinga dotyka głownie psy starsze i psy w średnim wieku. Najczęściej właściciele zgłaszają się do lekarza o pomoc, w chwili gdy zauważą u swojego pupila nadmierne pragnienie przy jednoczesnym nietrzymaniu moczu. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czym jest choroba Cushinga u psa, jak ją rozpoznać oraz jak ją leczyć. Zapraszamy do lektury.

 

Pies z chorobą Cushinga.

 

Zespół Cushinga objawy u psów

Choroba Cushinga, inaczej zwana nadczynnością nadnerczy, to zaburzenie o charakterze endokrynologicznym, które ma charakter przewlekły. W organizmie pacjenta następuje nadprodukcja kortyzolu, co zakłóca funkcjonowanie całego układu, przynosi duży dyskomfort zwierzakowi i wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej. Na chorobę nadnerczy zapadają głównie starsze psy oraz psy w średnim wieku. Sygnały, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do diagnostyki psa to:

• wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu
• większy apetyt, który związany jest z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu
• dyszenie – sapanie, nawet w spoczynku
• apatia, osłabienie
• powiększona wątroba
• zmiany w wyglądzie psa: u psów, które cierpią na chorobę Cushinga zauważmy miejscowe, nienaturalne otłuszczenie okolicy tułowia. Ponadto brzuch chorych piesków staje się obwisły i większy (na co ma wpływ powiększona wątroba), dodatkowo zanikają mięsnie kończyn, które stają się wyraźnie słabsze
• sztywność tylnych kończyn – problemy z poruszaniem się (objaw neurologiczny)
• paraliż części pyska (objaw neurologiczny)
• opóźnienie cieczki
• zanik jąder


Psy z chorobą Cushinga mają często problemy ze skórą: łysieją, na ich ciele widoczne są plamy, których wcześniej nie było (czarne guzki w okolicy brzucha, sutków, odbytu),
skóra staje się wiotka, traci elastyczność.

 

 

Nadczynność kory nadnerczy u psów - przyczyny

Przyczyny choroby Cushinga u psa nie są do końca znane. Duży wpływ na powstanie zaburzeń ma nadmiar toksyn w organizmie. Równocześnie bardzo często chorobę Cushinga powoduje łagodny (zazwyczaj) nowotwór, który występuje w przysadce lub nadnerczu. Komórki nowotworu wydzielają hormon ACTH, który, z kolei, przyczynia się do nadprodukcji kortyzolu. Nadmiar kortyzolu zaburza równowagę w organizmie i powoduje objawy, o których pisaliśmy powyżej.

 

Pies z zespołem Cushinga.

 

Choroba Cushinga u psa - leczenie

To schorzenie wcale nie jest takie rzadkie. Objawy występują w różnym nasileniu: w zależności od psa choroba daje o sobie znać w odmienny sposób. Kiedy zauważymy któryś z niepokojących symptomów, niezwłocznie musimy udać się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę. Pierwszym badaniem jest badanie krwi psa, ale ono nie wystarczy. Tym badaniem przecieramy jedynie szlak i określamy ogólny stan zdrowia psa. Po badaniu krwi weterynarz wykonuje test hamowania niskimi dawkami deksametazonu oraz test stymulacji ACTH.

Po potwierdzeniu choroby rozpoczynamy leczenie lekiem, który zawiera trilostan. Pierwsze skutki terapii zobaczymy już po 10-14. dniach: unormuje się apetyt psa, nasz zwierzak będzie mniej pił. Po dłuższym okresie leczenia będą ustępować pozostałe objawy: nastąpi powolna odbudowa mięśni, ustąpi też problem łysienia (jeżeli się wcześniej pojawił). Organizm psa zacznie wracać do równowagi.

Po 10 dniach stosowania leku, wracamy na wizytę kontrolną do kliniki. W przypadku zespołu Cushinga leczenie i uważne monitorowanie stanu zdrowa psa są przeprowadzane do końca życia naszego pupila. Po pierwszej wizycie kontrolnej, badania wykonujemy co 28 dni, a następnie co 3 miesiące. Może być tak, że pies źle zareaguje na dawkę leku, wtedy często występują wymioty, apatia czy biegunka. Wtedy natychmiast udajemy się do lekarza, który modyfikuje terapię.

 

 

Zespół Cushinga u psa – rokowania. Ile żyje pies z Cushingiem?

Szybkie zdiagnozowanie Cushinga u psa, daje lepsze rokowania. Skuteczne leczenie i dobra opieka mogą zdziałać cuda i sprawić, że pies wróci do normalnego życia. Równocześnie musimy mieć świadomość, że leczenie tej choroby wymaga od nas dyscypliny i uważności. Oprócz badań, podawania leków o stałej porze, radzimy prowadzić dzienniczek, w którym będziemy zapisywać i planować terminy wizyt, wagę, częstotliwość oddawania moczu, ilość wypijanej wody etc. Dzięki dzienniczkowi prościej nam będzie monitorować leczenie i zobaczyć jego efekty lub brak. Z łatwością dostrzeżemy tez ewentualne pogorszenie stanu zdrowia psa, co pozwoli nam na szybką reakcję. Musimy mieć świadomość, że tabletki nie wyleczą naszego pupila, jedynie unormują wydzielanie kortyzolu. Ważne: kobiety ciąży nie mogą mieć kontaktu z lekiem.

 

 

Zespół Cushinga u psa a dieta

Na pewno znasz powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak jak pisaliśmy powyżej, jedną z przyczyn Cushinga jest nagromadzenie toksyn w organizmie, dlatego bardzo ważną sprawą w profilaktyce jest stosowanie dobrej diety. Do posiłków warto też dodawać naszemu pupilowi probiotyki, które zadbają o mikroflorę bakteryjną i odbudują ją po antybiotykoterapii. Ponadto probiotyki wzmocnią układ odpornościowy naszego psa.

Niektórzy polecają stosowanie soku z jęczmienia, który wspomaga pracę wątroby i nerek, jednak jego użycie koniecznie należy skonsultować z weterynarzem prowadzącym psa. W utrzymaniu dobrego zdrowa twojego psa kluczowe znaczenie ma ruch (uważaj na psy krótkoczaszkowe (brachycefaliczne), w ich przypadku nadmierna ilość ruchu i ekscytacja mogą być bardzo niebezpieczne). Wspaniale sprawdzi się dogtrekking. Na spacerach nie może też zabraknąć piłek i zabawek do rzucania. Ponadto nasz pies, tak jak i każda żywa istota, potrzebuje naszej miłości i uwagi, one są równie ważne jak dobra dieta, ruch i badania kontrolne.

 

 


Szymon Wiszcz

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+