Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies nie chce pić wody? Sprawdź, co to oznacza

Woda jest niezbędna do życia, dlatego fakt, że pies nie pije wody lub pije jej niewiele często jest powodem zmartwień właściciela. Jeszcze gorzej, jeśli pies wymiotuje po wypiciu wody. Przeczytaj, co to może oznaczać i jak sobie poradzić z tym problemem.

Każde nietypowe zachowanie psa powinno wzbudzić we właścicielu podejrzliwość – do szczególnie wrażliwych kwestii należy brak apetytu, osowiałość czy problemy trawienne – ale równie ważnym wskaźnikiem zdrowia i samopoczucia psa może okazać się niechęć do picia wody. Dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być tego przyczyny i w jakich sytuacjach koniecznie należy udać się do weterynarza.

 

Pies pije wodę z butelki.

 

Ile wody powinien wypijać dziennie pies?

Zanim zaczniemy martwić się o zdrowie naszego psa, zastanówmy się, czy nasz pies rzeczywiście mało pije wody. Psy – podobnie jak ludzie – potrzebują większej ilości wody latem oraz po wysiłku. W chłodniejsze miesiące pragnienie jest nieco mniejsze. Dlatego jesienią psy rzeczywiście mogą nieco mniej pić – a nam może się wydawać, że różnica jest znaczna. Zapotrzebowanie na wodę zależy więc od aktywności psa, jego wieku oraz masy – średnio można założyć, że na kilogram masy ciała psa powinno przypadać około 50 ml wody. Czyli średniej wielkości 15 kg pies powinien wypijać około 750 ml wody na dobę. Przy czym jeśli jest karmiony mokrą karmą, to ta ilość jest stosunkowo mniejsza.

 

 

Jaka woda dla psa?

Najlepiej taka, którą sami moglibyśmy wypić. Może być to woda z kranu, woda przegotowana, albo źródlana – nie powinna być to jednak woda mineralna. Pamiętać też należy, aby regularnie dbać o jej świeżość i co kilka godzin wymyć miskę z wodą i nalać świeżej. Niektórym psom robi to wielką różnicę, a i ze względów na zdrowie psa warto dbać o higienę. Jeśli nasz pies za mało pije, warto przetestować kilka rodzajów wód, psy zdecydowanie potrafią wyczuć różnicę. Nie bez przyczyny wiele psów jest koneserami deszczówki i nic im nie smakuje tak, jak woda z kałuży. Radzilibyśmy jednak nie dopuszczać do picia wody z kałuży z uwagi na możliwość zarażenia się przez psa bakteriami, wirusami i pasożytami, które mogą się w takiej wodzie znajdować.

 

Oferta mokrych karm dla psów.

 

Czy chory pies nie chce pić wody?

Jeśli pies niewiele pije, ale nie towarzyszą temu inne objawy, zwykle nie ma się czym martwić. Natomiast w ciepłe czy co gorsze – gorące dni, pies nic nie wypije to jest to powód do obawy. Może oznaczać również złe schorzenia, jak np. ból gardła czy spuchnięcie języka i inne. Jeśli jednak towarzyszą temu inne objawy – brak apetytu, problemy trawienne czy wymioty, to koniecznie należy się udać do weterynarza. Zupełny brak picia wody może być śmiertelnie groźny dla psa, dlatego jeśli przez dzień, dwa pies zupełnie nic nie wypił, należy niezwłocznie udać się do lecznicy. Taki symptom, może być objawem problemów z drogami moczowymi, zapaleniem stawów i wielu innych chorób.

 

 

Zdrowy pies nie chce pić wody

Jeśli pies jest zdrowy, a nagle przestał pić, można poszukać innych przyczyn. Może zmieniliśmy miski lub ich ułożenie i pies się ich boi? Może jest zestresowany obecnością innego zwierzęcia, albo zaabsorbowany - niektóre psy mogą zmienić zachowanie pod wpływem obecności w pobliżu suki z cieczką. Ten problem może też dotyczyć szczeniąt, które po prostu zapominają się napić.

Pamiętać też należy, że psy, które przeszły zabieg pod narkozą w jego trakcie były nawadniane kroplówką – mogą one więc być przez kilkanaście godzin w odpowiednim stopniu nawodnione.

Przeczytaj także: Jak długo trwa cieczka u psa?

Pies pije wodę z miski

 

Jak zachęcić psa do picia wody?

Zwykle psy same regulują potrzebę nawodnienia i wystarczy, że zapewnimy im dostęp do świeżej wody, jaką lubą. Zdarzyć się jednak może, że konieczne będzie zwiększenie ilości płynów, jaką wypijają. Najprostszym rozwiązaniem będzie wówczas zamiana karmy na mokrą lub dolewanie do suchej karmy wody. Można też do samej wody dodać kilka psich chrupek lub ulubionych owoców. Dobrym pomysłem może się też okazać fontanna – zwykle cieszy się ona zainteresowaniem właścicieli kotów, ale i wśród psów nie brakuje amatorów wody z fontanny.

 

 

Czy pies może pić za dużo?

Tak jak odwodnienie jest groźne dla zdrowia i życia psa, tak i zbyt duża ilość wypijanej wody, może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Zwłaszcza jeśli po wypiciu dużej ilości wody, pies zaczyna wymiotować. Jeśli pies pije dużo wody i wymiotuje, może to oznaczać problem z wątrobą, nadczynność lub niewydolność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy, a nawet ropomacicze u suk.

Przeczytaj też: Anemia u psa - jak rozpoznać i leczyć?


Dlaczego należy interweniować, gdy pies dużo pije? Jeśli pies pije za dużo wody, może rozrzedzić poziom elektrolitów we krwi, dochodzi wówczas do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. U psa mogą występować skurcze mięśni, pies może stać się osowiały i apatyczny, w skrajnych przypadkach może zapaść w śpiączkę lub umrzeć.

 

 

Woda dla psa ważna – ale z umiarem!

Picie wody przez psa jest istotne, ale jako właściciel powinniśmy pamiętać, że lepsze jest wrogiem dobrego. Dlatego nie zmuszajmy na siłę psa do picia, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy nasz pies jest odpowiednio nawodniony – skonsultujmy to z weterynarzem.


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość