Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Shih tzu - najważniejsze informacje o rasie

Shih tzu to pies ozdobny i typowy kanapowiec. W sposób szczególny sprawdzi się jako towarzysz osoby niezbyt aktywnej fizycznie, w starszym wieku oraz rodzin z dziećmi. Jest bardzo towarzyski i przyjacielski. Ze względu na atrakcyjny wygląd jest częstym uczestnikiem wystaw.

 

Shih tzu alternatywnie nazywany jest Chrysanthemum Dog. Rasa ta należy do psów pierwotnych. Krajem pochodzenia shih tzu jest Tybet, zaś patronackim – Wielka Brytania. Czworonogi te są niewielkie. Mają długi i gęsty włos, przez co wymagają specjalnej pielęgnacji. Spotykane są w różnym umaszczeniu, a jednym z bardziej popularnych jest czarno-białe.

 

Shih tzu mają przyjazne usposobienie. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie ludzi. Lubią kontakt z dziećmi. Są pozytywnie nastawione do innych zwierząt.

 

Shih tzu – historia rasy

Niegdyś uważano, że shih tzu powstał w wyniku skrzyżowania lhasa apso z pekińczykiem. Analizy DNA temu zaprzeczają, natomiast dowodzą, że pies shih tzu stanowi starszą rasę. Skąd wywodzi się jego nazwa? Etymologii należy szukać w języku chińskim. Pochodzi od słów pinyin shīzi gǒu, co dosłownie tłumaczy się jako „lwi pies”. Z Tybetu, który jest jego krajem ojczystym, do Europy, w tym początkowo do Wielkiej Brytanii, przybył w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Psy shih tzu są do psami wystawowymi i do towarzystwa.

 

Sylwetka Shih tzu

Pieski shih tzu są niewielkich rozmiarów. Wielkość dorosłego osobnika płci żeńskiej to 20–25 cm, a męskiej 22–27 cm. Zwierzaki te mogą ważyć od 4 do 8 kg. Shih tzu może mieć rozmaite umaszczenie. W przypadku psów łaciatych pożądana jest końcówka ogona i strzałka na czole w kolorze białym. Mają dużo podszerstka i długą, gęstą, okazałą sierść, która może być prosta lub lekko falista. Nie wskazana jest kędzierzawa. Ze względu na to często spotyka się shih tzu z ciekawymi fryzurami, które jeszcze bardziej podnoszą jego atrakcyjność. Charakterystyczny i dozwolony dla rasy jest delikatny przodozgryz. Cechuje ją również ciemny kolor oczu.

 

Zachowanie i charakter Shih tzu

Shih tzu mają przyjazne usposobienie. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie ludzi. Lubią kontakt z dziećmi. Są pozytywnie nastawione do innych zwierząt. Uwielbiają pieszczoty. Mimo iż uważa się je za wierne i oddane, ich charakter uznać można za dość niezależny. Są czujne. Szybko oswajają się z nowymi miejscami i ludźmi.

 

Shih tzu lubi zabawę, ale też sporo odpoczywa (drzemie), dlatego należy mu zapewnić wygodne legowisko. Musi być komfortowe, aby psiak chciał do niego wracać i odpoczywać. Zobacz, jakie legowiska dla swojego pupila możesz wybrać. Ryzyko zniszczeń, kiedy pozostawi się go samego, jest znikome, o ile pies zostanie odpowiednio przygotowany do tego.

 

Shih tzu, mimo że są psami o dużej inteligencji, wykazują umiarkowaną podatność na szkolenia. Bywają uparte i odporne na komendy. Wyłącznie umiejętnie prowadzone, wcześnie rozpoczęte szkolenie oraz odpowiednia motywacja pozwolą na naukę dobrego zachowania. W tresurze najlepsze efekty daje pozytywne wzmocnienie, zatem warto wyposażyć się w smaczki oraz specjalne torby do ich trzymania.

 

Shih tzu należą do psów ras małych o długiej i gęstej sierści. Ze względu na budowę czaszki mają duże tendencje do odkładania się kamienia nazębnego, problemów z kanalikami łzowymi oraz trudności z oddychaniem.

 

Rasa shih tzu nie wykazuje tendencji do ucieczek, ale jej przedstawiciele nie zawsze są posłuszni na spacerach. Warto na wszelki wypadek wyposażyć je w adresówkę. Podczas wyprowadzania najlepiej nadadzą się szelki dla psa. Są miękkie, bezuciskowe i z możliwością regulacji. Alternatywą są lekko zaokrąglone obroże. Pamiętać trzeba o ich szybkim ściągnięciu po powrocie do domu ze względu na długą sierść.

 

Shih tzu – potrzeby żywieniowe

Shih tzu wykazują tendencję do tycia. Wymagają racjonalnego żywienia. Najlepiej wybierać karmę dedykowaną tej rasie

 

Pielęgnacja i zdrowie psów rasy Shih tzu

Jak dbać o shih tzu? Shih tzu wymagają codziennego czesania. Więcej środków tego typu dla pupila znajdziesz w naszym sklepie, w tym m.in. szampony, nożyczki, maszynki do strzyżenia. Nie wolno zapomnieć o starannej pielęgnacji oczu i uszu.

 

Choroby, na które jest podatna rasa shih tzu, to: autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, niedoczynność nadnerczy, choroby serca (zwłaszcza niedorozwój zastawki trójdzielnej), niewydolność nerek, udar cieplny, zwężenie nozdrzy. Shih tzu zmaga się też nierzadko z chorobami oczu, w tym entropium (podwinięcie brzegu powiek) i niedrożnością kanalika łzowego.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Najukochańsza rasa na świecie.