Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Shih tzu - najważniejsze informacje o rasie

Shih tzu to pies ozdobny i typowy kanapowiec. W sposób szczególny sprawdzi się jako towarzysz osoby niezbyt aktywnej fizycznie, w starszym wieku oraz rodzin z dziećmi. Jest bardzo towarzyski i przyjacielski. Ze względu na atrakcyjny wygląd jest częstym uczestnikiem wystaw.

 

Shih tzu alternatywnie nazywany jest Chrysanthemum Dog. Rasa ta należy do psów pierwotnych. Krajem pochodzenia shih tzu jest Tybet, zaś patronackim – Wielka Brytania. Czworonogi te są niewielkie. Mają długi i gęsty włos, przez co wymagają specjalnej pielęgnacji. Spotykane są w różnym umaszczeniu, a jednym z bardziej popularnych jest czarno-białe.

 

Shih tzu brązowo - biały.

 

Shih tzu – historia rasy

Niegdyś uważano, że shih tzu powstał w wyniku skrzyżowania lhasa apso z pekińczykiem. Analizy DNA temu zaprzeczają, natomiast dowodzą, że pies shih tzu stanowi starszą rasę. Skąd wywodzi się jego nazwa? Etymologii należy szukać w języku chińskim. Pochodzi od słów pinyin shīzi gǒu, co dosłownie tłumaczy się jako „lwi pies”. Z Tybetu, który jest jego krajem ojczystym, do Europy, w tym początkowo do Wielkiej Brytanii, przybył w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Psy shih tzu są do psami wystawowymi i do towarzystwa.

Rasa shih tzu została zaliczona do grupy IX FCI - psy ozdobne i do towarzystwa.

 

Sylwetka Shih tzu

Pieski shih tzu są niewielkich rozmiarów. Wielkość dorosłego Shih tzu płci żeńskiej to 20–25 cm, a męskiej 22–27 cm. Psy te mogą ważyć od 4 do 8 kg.

Charakterystyczny i dozwolony dla rasy jest delikatny przodozgryz. Cechuje ją również ciemny kolor oczu.

 

Shih tzu - umaszczenie

Shih tzu może mieć rozmaite umaszczenie. W przypadku psów łaciatych pożądana jest końcówka ogona i strzałka na czole w kolorze białym. Mają dużo podszerstka i długą, gęstą, okazałą sierść, która może być prosta lub lekko falista. Nie wskazana jest kędzierzawa. Ze względu na to często spotyka się shih tzu z ciekawymi fryzurami, które jeszcze bardziej podnoszą jego atrakcyjność. 

 

Shih tzu - charakter i zachowanie 

Shih tzu mają przyjazne usposobienie. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie ludzi. Lubią kontakt z dziećmi. Są pozytywnie nastawione do innych zwierząt. Uwielbiają pieszczoty. Mimo iż uważa się je za wierne i oddane, ich charakter uznać można za dość niezależny. Są czujne. Szybko oswajają się z nowymi miejscami i ludźmi.

 

Shih tzu lubi zabawę, ale też sporo odpoczywa (drzemie), dlatego należy mu zapewnić wygodne legowisko. Musi być komfortowe, aby psiak chciał do niego wracać i odpoczywać. Zobacz, jakie legowiska dla swojego pupila możesz wybrać. Ryzyko zniszczeń, kiedy pozostawi się go samego, jest znikome, o ile pies zostanie odpowiednio przygotowany do tego.

 

Shih tzu, mimo że są psami o dużej inteligencji, wykazują umiarkowaną podatność na szkolenia. Bywają uparte i odporne na komendy. Wyłącznie umiejętnie prowadzone, wcześnie rozpoczęte szkolenie oraz odpowiednia motywacja pozwolą na naukę dobrego zachowania. W tresurze najlepsze efekty daje pozytywne wzmocnienie, zatem warto wyposażyć się w naturalne smaczki dla psa oraz specjalne torby do trzymania psów.

 

Shih tzu czarno - biały.

 

Rasa shih tzu nie wykazuje tendencji do ucieczek, ale jej przedstawiciele nie zawsze są posłuszni na spacerach. Warto na wszelki wypadek wyposażyć je w adresówkę. Podczas wyprowadzania najlepiej nadadzą się szelki dla psa. Są miękkie, bezuciskowe i z możliwością regulacji. Alternatywą są lekko zaokrąglone obroże. Pamiętać trzeba o ich szybkim ściągnięciu po powrocie do domu ze względu na długą sierść.

 

Potrzeby żywieniowe Shih tzu

Shih tzu wykazują tendencję do tycia. Wymagają racjonalnego żywienia. Najlepiej wybierać dedykowaną karmę dla shih tzu

 

Pielęgnacja i zdrowie psów rasy Shih tzu

Jak dbać o shih tzu? Shih tzu wymagają codziennego czesania. Więcej środków tego typu dla pupila znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym, w tym m.in. szampony, nożyczki, maszynki do strzyżenia. Nie wolno zapomnieć o starannej pielęgnacji oczu i uszu.

 

Choroby, na które jest podatna rasa shih tzu, to: autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, niedoczynność nadnerczy, choroby serca (zwłaszcza niedorozwój zastawki trójdzielnej), niewydolność nerek, udar cieplny, zwężenie nozdrzy. Shih tzu zmaga się też nierzadko z chorobami oczu, w tym entropium (podwinięcie brzegu powiek) i niedrożnością kanalika łzowego.

 

Ile żyją shih tzu?

Psy shih tzu są psami stosunkowo długo żyjącymi. Średnia długość życia shih tzu to 13 - 16 lat.

 

Shih tzu - cena

Shih tzu są psami bardzo popularnymi w Polsce. Uwielbiają je miastowi, ale nie tylko. Duża ich popularność sprawiła, że hodowli shih tzu jest stosunkowo dużo, a cena za szczeniaka niska. Shih tzu z legalanej hodowli kosztuje 2500 - 3500 zł. Psy przeznaczone do dalszej hodowli osiągają wyższe ceny.

Miesięczne utrzymanie shih tzu wynosi ok. 250 zł.

Jeżeli nie chcesz kupować psa za taką kwotę, to możesz rozejrzeć się za shih tzu do adopcji ze schroniska lub z fundacji.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec


Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Najukochańsza rasa na świecie.