Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Lhasa apso – najważniejsze informacje o rasie

Lhasa Apsos od dawna uważana jest za niezwykły skarb Tybetu. Do Europy przybyli w latach trzydziestych XX wieku. Są to małe psy o pięknej, długiej sierści. Charakteryzują się dużą wrażliwością. Mają łagodny charakter. Są spokojni i zrównoważeni. Uwielbiają się przytulać i bawić.

Lhasa Apso łatwo dopasowuje się do otoczenia i stylu życia każdego właściciela, dlatego będzie dobrym towarzyszem zarówno dla osoby starszej, jak i rodziny z dziećmi. Jego bujna sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Trzeba na to poświęcić dużo czasu. Psy tej rasy dożywają nawet 18 lat i nie są wybredne w kwestii jedzenia i miejsca zamieszkania.

 

Długowłosy dorosły Lhasa Apso z kokardą na futrze

 

Lhasa Apso – krótka historia rasy

Psy Lhasa Apso cieszą się w Tybecie szacunkiem i szacunkiem od wielu lat. Postrzegano je jako symbol szczęścia i wierzono, że są kolejnym wcieleniem zmarłych mnichów, dlatego te czworonogi można było spotkać jedynie w posiadłościach arystokracji i świątyniach buddyjskich. Nie można było ich wymienić. Lhasa apsos mogła być jedynie darem ofiarowanym w ramach wdzięczności. Do Europy przybyli dzięki angielskiemu pułkownikowi Baileyowi. W 1928 roku otrzymał psy od mnichów z jednej ze świątyń tybetańskich. Pięć lat później w Wielkiej Brytanii powstał klub hodowców i rozpoczęła się hodowla. Pierwszy pies rasy Lhasa Apso przybył do Polski w latach 70. XX wieku. Póki co rasa jest mało znana w naszym kraju. W Międzynarodowej Federacji Kynologicznej Lhasa Apso zaliczana jest do  grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa oraz do sekcji 5 – rasy tybetańskie. Przypisano im numer modelu 227.

 

 

Jak wygląda pies Lhasa Apso?

Lhasa apsos to małe psy. Dorosłe osobniki osiągają:
● samice o wzroście 18–28 cm i masie ciała 4–6 kg,
samce o wzroście 20–30 cm i wadze 5–7 kg.

Pies Lhasa Apso ma dość wydłużone ciało, krótkie, proste i mocne kończyny. Pomimo krępego i krótkiego ciała jest dość zwinny. Charakteryzuje się stosunkowo dużą głową, pokrytą obfitą sierścią; ma włosy opadające na oczy i gęste wąsy. Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się obfitym futrem. Włos zewnętrzny jest długi, prosty, szorstki, a podszerstek bardzo gęsty. Są osoby o każdym kolorze włosów, od białego do czarnego. Najcenniejsza jest czerwono-złota szata w kolorze lwa. Lhasa apsos ma ciemne, średniej wielkości, raczej odstające oczy i obwisłe uszy. Bogato owłosiony ogon noszony jest na grzbiecie.

 

Lhasa apso leży z piłką na trawie.

 

Lhasa apso – zachowanie i charakter

Pies rasy Lhasa Apso ma duże zdolności adaptacyjne. Będzie idealnie pasować do każdego właściciela. Dzięki zrównoważonemu i spokojnemu charakterowi może być towarzyszem dla osób starszych. Dobrze odnajdzie się także w rodzinach z dziećmi, gdyż lubi się bawić i być przytulany, jest czuły i wesoły. Jest bardzo przywiązany do swojej ludzkiej rodziny. To inteligentne zwierzę, które szybko się uczy. Trening wymaga jednak konsekwencji i systematyczności, gdyż potrafi być uparty i pewny siebie. W domu pies nie szczeka dużo, ale gdy wyczuje niebezpieczeństwo, szczeka głośno, podnosząc alarm. W Tybecie spotykamy termin Apso Seng Kye, co oznacza „pies stróżujący, który ryczy jak lew”. Lhasa Apso czasami jest nieufny wobec obcych. Potrafi odróżnić mile widzianego gościa od nieproszonego intruza. Nie ma większych trudności w dogadywaniu się z innymi zwierzętami. Charakteryzuje się słabo rozwiniętym instynktem drapieżnym.

Przeczytaj także:  Jakie są idealne psy dla dzieci?

 

Lhasa apso – zdrowie i opieka

Do najczęstszych schorzeń należą: wodogłowie wrodzone, postępujący zanik siatkówki, niedrożność przewodu nosowo-łzowego i opadanie powiek. Pies jest wysoce odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Lhasa Apso nie potrzebuje dużej aktywności fizycznej. Wystarczą mu codzienne spacery, chociaż chętnie weźmie udział w zajęciach, które dostarczają mu wiele pobudzenia i stymulują, jak np. taniec psa czy szukanie smakołyków. Lhasa Apso nie jest psem trudnym pod względem żywienia i warunków życia. Ważne jest, aby jego dieta była zbilansowana i dostosowana do wieku. Świetnie sprawdzi się zarówno w mieście jak i na wsi. Obfite futro wymaga starannej pielęgnacji. Zaleca się regularne kąpiele, średnio raz w miesiącu, codzienne szczotkowanie i cotygodniowe czesanie. Wiszące uszy wymagają większej pielęgnacji. Należy je regularnie czyścić i usuwać sierść.

Jak długo żyje Lhasa Apso?

Średnia długość życia Lhasa Apso wynosi 14-18 lat.

 

Przeczytaj także:  Jaki psi sport będzie idealny dla Twojego psa?

 

 

Lhasa apso-cena

Szczeniak Lhasa Apso kosztuje około 3500 zł. Psy tej rasy cieszą się w Polsce stosunkowo dużą popularnością, a w kraju prężnie działa wiele hodowli. Jednak popularność Lhasa Apso doprowadziła również do rozwoju pseudohodowli. Bądź bardzo ostrożny przy wyborze miejsca zakupu psa. Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź historię hodowli, odwiedź lokalizację i poproś hodowcę o zbadanie miotów. Pamiętaj, że masz prawo zapytać hodowcę i rozwiać wszelkie wątpliwości. 

 

Średni miesięczny koszt utrzymania psa Lhasa Apso to około 200 zł.

 



Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość