Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Lhasa apso – najważniejsze informacje o rasie

Lhasa apso przez długi czas uznawane były za niezwykły skarb Tybetu. Do Europy przybyły w latach 30. ubiegłego wieku. To psy niewielkich rozmiarów, o pięknej, długiej sierści. Charakteryzują się dużą wrażliwością. Mają łagodny charakter. Są spokojne i zrównoważone. Przepadają za pieszczotami i zabawą.

Lhasa apso z łatwością przystosowuje się do otoczenia i trybu życia każdego właściciela, dlatego będzie dobrym towarzyszem życia zarówno osoby starszej, jak i rodziny z dziećmi. Jego bujna sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Trzeba przeznaczyć na nią sporo czasu. Psy tej rasy dożywają nawet 18 lat, nie są wybredne pod względem jedzenia czy miejsca życia.

 

Dorosły lhasa apso z kokardką na sierści

 

Lhasa apso – krótka historia rasy

Psy rasy lhasa apso przez wiele lat w Tybecie otaczano szacunkiem i czcią. Upatrywano w nich symbolu szczęścia i wierzono, że są kolejnym wcieleniem zmarłych mnichów, dlatego też czworonogi te spotkać można było tylko w posiadłościach arystokracji i w buddyjskich świątyniach. Nie można było nimi handlować. Lhasa apso mogły stanowić wyłącznie podarunek, jaki przekazywany był w dowód wdzięczności. Do Europy przybyły dzięki angielskiemu pułkownikowi Baileyowi. W 1928 roku otrzymał on psy od mnichów z jednej z Tybetańskich świątyń. Pięć lat później w Wielkiej Brytanii założono klub rasy i rozpoczęła się ich hodowla. Pierwszy pies rasy lhasa apso trafił do Polski w latach 70. XX wieku. Jak na razie rasa jest w naszym kraju mało znana. W Międzynarodowej Federacji Kynologicznej lhasa apso sklasyfikowana została do grupy IX – Psy ozdobne i do towarzystwa oraz do sekcji 5 – Rasy tybetańskie. Nadano im numer wzorca 227.

 

 

Jak wygląda pies rasy lhasa apso?

Lhasa apso to małe pieski. Dorosłe osobniki osiągają:
● suka 18–28 cm wysokości i 4–6 kg wagi,
● pies 20–30 cm wysokości i 5–7 kg wagi.

Pies rasy lhasa apso ma dość wydłużoną sylwetkę, krótkie, proste i mocne kończyny. Mimo masywnego i niskiego tułowia jest dosyć zwinny. Charakteryzuje się stosunkowo dużą głową, która pokryta jest obfitym owłosieniem; ma opadające na oczy włosy i gęste wąsy. Przedstawiciele tej rasy cechują się obfitą sierścią. Włos okrywowy jest długi, prosty, twardy, a podszerstek bardzo gęsty. Spotykane są osobniki o każdej barwie włosa – od białej po czarną. Najbardziej cenna jest szata rudo-złota w kolorze lwa. Lhasa apso mają ciemne, średniej wielkości, dość wyłupiaste oczy i wiszące uszy. Ogon, bogato owłosiony, noszą nad grzbietem.

 

Lhasa apso leży z piłeczką na trawie.

 

Lhasa apso – zachowanie i charakter

Pies rasy lhasa apso ma duże zdolności przystosowawcze. Doskonale odnajdzie się u boku każdego właściciela. Z uwagi na zrównoważony i spokojny charakter może być towarzyszem osób starszych. Sprawdzi się też w rodzinie z dziećmi, bo lubi zabawę i pieszczoty, jest serdeczny i wesoły. Mocno przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny. To inteligentne zwierzę, które szybko się uczy. Szkolenie wymaga jednak konsekwencji i systematyczności, ponieważ bywa uparte i pewne siebie. W domu pies jest małoszczekliwy, lecz kiedy wyczuje zagrożenie, to szczeka donośnie na alarm. W Tybecie spotkać się można z określeniem Apso Seng Kye, które oznacza „psa wartowniczego, ryczącego jak lew”. Przedstawiciel lhasa apso bywa nieufny wobec obcych. Potrafi odróżnić mile widzianego gościa od nieproszonego intruza. Nie ma większych trudności w dogadaniu się z innymi zwierzętami. Cechuje się słabo rozwiniętym instynktem drapieżcy.

 

 

Lhasa apso – zdrowie i pielęgnacja

Średnia długość życia lhasa apso wynosi 14–18 lat. Do częściej występujących u niego dolegliwości należą: wrodzone wodogłowie, postępująca atrofia siatkówki, niedrożności przewodów nosowo-łzowych, podwinięcie powieki. Pies wykazuje dużą odporność zarówno na niskie, jak i na wysokie temperatury. Lhasa apso nie potrzebuje dużej aktywności fizycznej. Z powodzeniem wystarczą mu codzienne spacery, choć chętnie weźmie udział w zajęciach, które zapewnią mu wiele bodźców i będą stymulujące, jak dog-dancing czy szukanie smakołyków. Lhasa apso nie jest trudnym psem pod względem żywienia czy warunków zamieszkania. Ważne, aby jego dieta była zrównoważona i dostosowana do wieku. Dobrze czuje się zarówno w mieście, jak i na wsi. Obfita sierść wymaga dokładnej pielęgnacji. Zalecane są regularne kąpiele, średnio raz w miesiącu, codzienne szczotkowanie i cotygodniowe rozczesywanie. Wzmożonej pielęgnacji potrzebują wiszące uszy. Trzeba je regularnie czyścić i usuwać z nich włoski.

 Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

30707
98.99   

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+