Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Szczury - wszystko co musisz wiedzieć o tych gryzoniach

Szczur to gryzoń, który budzi skrajne emocje. Jedni ubóstwiają szczury, drudzy nigdy nie zaprosiliby pod swój dach tego mądrego zwierzaka. W czym tkwi fenomen szczurów, jakie mają zwyczaje i co jest dla nich ważne – zapraszamy do świata piekielnie inteligentnej istoty – zapraszamy do świata szczura.

Pierwotnym domem szczurów były lasy, krzewiaste lub podmokłe tereny, dlatego też szczury świetnie pływają. Wraz z ekspansją człowieka i podporządkowaniem natury, a także wraz z rozwojem rolnictwa szczury także zaczęły zmieniać swoje zwyczaje i wraz z ludźmi, na statkach „kolonizowały” świat. Zatem nasza ekspansja przyczyniła się do ekspansji tych gryzoni. W tej podróży szliśmy ze szczurami łeb w łeb.

 

Trzy szczurki w klatce.

 

Szczur - symbolika

Szczury symbolizują kłopoty, chorobę, problemy, głód a nawet śmierć. Ale symbolika szczura nie jest jednoznaczna. To zwierzę kojarzone jest też z mądrością, muzykalnością, szczęściem i dobrobytem. Starożytni Rzymianie widzieli w szczurze dobrą wróżbę i oznakę przyszłej pomyślności (biały szczur), ale, na przykład, pogryzienie tarczy przez szczury przepowiadało klęskę na polu walki.

W folklorze szczury były kojarzone z duchami zmarłych, zwiastowały choroby, ale też ostrzegały przed niebezpieczeństwem. Według dawnych zwyczajów pisano listy do szczurów z prośbą o oczyszczenie domostwa. Szczur był też, niestety, kojarzony z cieniem, grzechem, nieczystością. Ludzie przypisywali temu zwierzęciu nieakceptowane przez siebie i w sobie cechy oraz skłonności. Szczur reprezentował tak zwany archetyp cienia.

Ten gryzoń był też bohaterem literatury w tym bajek. Pojawiał się w przysłowiach. Szczur w Dżumie Camousa i szczur w bajkach mógł umacniać brak zaufania do tych mądrych gryzoni.

 

Szczur - charakter

Szczury to prawdziwi podróżnicy, którzy wraz z ludźmi zawędrowali w najdalsze zakątki świata. W dawnych czasach ich głównym transportem były statki. W Polsce najbardziej popularny jest szczur wędrowny oraz szczur śniady.

Musimy odróżnić szczury dziko żyjące od szczurów hodowlanych. Szczury hodowlane (szczury domowe) uznawane są za bardziej inteligentne (czemu nie dajemy wiary) oraz bardziej przyjazne człowiekowi – to, akurat, jest prawdą. Szczur hodowlany miał szansę oswoić się z człowiekiem, ponadto wywodzi się on od szczurów laboratoryjnych, które były poddawane licznym badaniom, krzyżówkom i to też przyczyniło się do nawiązania bliższego kontaktu z ludźmi. Szczur domowy nie jest nosicielem chorób. Ile żyje szczur? Szczur domowy ma większą odporność i żyje dłużej od dzikiego gryzonia: może spędzić ze swoim właścicielem nawet trzy lata. Natomiast jego dziki kuzyn żyje ok. 1,5 roku.

Szczury to nocne marki. Ich aktywność wzrasta po zachodzie słońca. Wtedy zaczynają polować. Dzikie szczury przebywają w zakamarkach budynków, piwnicach, kanałach, norach. Na wsi, chroniąc się przed człowiekiem, chowają się pod ściółką, kopią swoje norki pod zwierzęcymi odchodami, buszują na strychu. Dziki szczur ucieka przed człowiekiem, atakuje tylko w ostateczności, gdy zostanie schwytany lub grozi mu niebezpieczeństwo. Wtedy może boleśnie ugryźć. Ale czy można się mu dziwić?

 

Szczury śpią razem w klatce.

 

Społeczne życie szczurów

Szczury są szalenie inteligentne. Mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł obserwacji: wywęszą pożywienie, ale też grożące niebezpieczeństwo. Są zwinne, szybkie i, tak jak wszystkie zwierzęta, lubią zabawę. Tworzą zgrane grupy o charakterze patriarchalnym. W stadzie rządzi duży samiec, ale szczury nie przetrwałyby gdyby budowały swoje społeczności jedynie w oparciu o mono władzę.

Szczury znakomicie się ze sobą komunikują i wspierają w ramach jednej grupy czy rodziny. Przetrwały dzięki swojej mądrości i wykorzystywaniu wcześniejszych doświadczeń, które przekazują z pokolenia na pokolenie. Komunikują się ze sobą mową ciała i dźwiękiem: wydają z siebie charakterystyczne piski, gwizdy, syki, stukają i poocierają zębami. Każdy sygnał niesie ze sobą ważną treść. Słyszą i wydają ultradźwięki. Mają znakomity węch, a także dobrze rozwinięty zmysł słuchu i dotyku.

 

Żywienie szczurów

Nie mają dużych wymagań, co do rodzaju pożywienia, są wszystkożerne. Żywią się mięsem, roślinami, warzywami, orzechami. W miastach sięgają po odpadki, które wrzucamy do kosza.

Domowy szczur je zboża, warzywa, owoce, mięso oraz karmę dla gryzoni. Karma dla szczura powinna odpowiadać jego potrzebom, być bogata w warzywa, zboża i nasiona. Wskazane jest też to, żeby w diecie gryzonia znalazło się białko zwierzęce np. larwy mącznika, które wchodzą w skład dobrej karmy.

Przeczytaj więcej o żywieniu szczurów.

 

Klatki dla szczurów

 

Jak opiekować się szczurem?

Jeżeli marzysz o domowym szczurze, musisz się przygotować do przyjęcia nowego domownika. Przede wszystkim zadbaj o pożywienie dla małego gryzonia, dodatkowo będziesz potrzebował:

Klatka dla szczura

Druga sprawa to klatka dla szczura i jej wyposażenie. Szczury to urodzeni wspinacze, dlatego warto zakupić im klatkę dwupoziomową z drabinkami i paśnikiem. Przy zakupie klatki zwróć uwagę na otwory – ważne jest to, żeby domek szczurka był zaprojektowany w taki sposób, abyś z łatwością mógł wyciągnąć z niego swojego przyjaciela. Istotna jest higiena. Niektóre klatki mają nóżki, które ułatwią ich transport i utrzymanie czystości.

 

Ściółka dla szczura

Czeka cię też zakup podkładu i ściółki do klatki. Wybór odpowiedniej podściółki jest bardzo istotny, bo to właśnie w niej twój przyjaciel będzie spędzał sporo czasu. Najbardziej popularne są trociny i siano. Równocześnie przy wyborze trocin, zwróć uwagę na to, czy nie ma w nich domieszek z drzew iglastych.

Trociny sosny nie są wskazane dla szczurów, bo mogą powodować alergie i swędzenie, a także problemy z wątrobą oraz układem oddechowym (astma). Minusem trocin i siana jest też to, że nie wiążą wilgoci i nie pochłaniają przykrych zapachów. W takim domku trudniej utrzymać higienę, oczywiście, jest to możliwe, ale sprawia więcej zachodu.

Bardzo praktyczną opcją są ściółki zbrylające, które pochłaniają wilgoć, tworząc łatwe do usunięcia i zlokalizowania bryłki. Polecamy Ci też ściółkę z kolby kukurydzy. Ta ściółka nie wywołuje alergii i problemów z drogami oddechowymi, ma dużą higroskopijność i nie przyczepia się do łapek.


Ok: masz już karmę, wygodną i przestronną klatkę oraz ściółkę. Potrzebujesz jeszcze misek i poidełka.

Przed wyruszeniem do sklepu po szczurka, zadbaj też o transporter, w którym bezpiecznie przewieziesz nowego przyjaciela do domu. Musisz wiedzieć, że szczury są zwierzętami stadnymi, to znaczy, że najlepiej czują się w towarzystwie innych szczurów. Dlatego, kiedy rozważasz zakup tego gryzonia, radzimy ci od razu zdecydować się na dwa osobniki. Razem będzie im zdecydowanie raźniej.

 

Może Cię zainteresować: Choroby szczurów


Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
Cześć. Bardzo fajny opis. Czuje się od początku że piszę to osoba przyjazna tym zawodnikom. Nie mam perspektywy i dlatego nie mam pod opieką żadnego źwierza. Ale może szczurki ? Myślę o tym kolejńy raz. Pozdrawiam w ciemno