Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Świnka morska a kot i pies - czy takie połączenie może się udać?

Świnka morska a inne zwierzęta domowe, to stosunkowo częsty temat wśród opiekunów kawii domowej. Jako że apetyt wraz z każdym kolejnym pupilem rośnie, ludzie po zakupie świnki morskiej myślą o kocie lub psie. Warto zaznaczyć, że te gatunki zwierząt znacząco się od siebie różnią i w niektórych przypadkach socjalizacja świnki z kotem czy psem jest niemożliwa. Od czego to zależy i jak przygotować pupila do przyjęcia nowych zwierząt domowych?

 

Świnka morska a kot.

 

Socjalizacja świnki z innymi zwierzętami

Planując kolejnego pupila w domu, pamiętajmy o regule, która u zwierząt sprawdza się w większości przypadków. Czyli pierwszy pupil jest niczym dowódca stada czy starszy brat. Warto mieć to na uwadze i przykładowo mniejsze gabarytowo osobniki wybierać jako pierwsze. Dlatego też świnka morska jako pierwszy pupil w domu jest dobrym rozwiązaniem, gdyż przy dużym psie czy kocie może czuć się bardzo przytłoczona i wycofana. A jako pierwsze zwierzę w domu jest tak zwanym dowódcą.

Oczywiście nie można zapomnieć również o bardzo istotnym etapie socjalizacji zarówno dla kawi domowej, jak i dla nowego pupila. Najważniejszym elementem jest obserwacja zachowania obu osobników, warto dać czas na oswojenie się z nową rzeczywistością i zaaklimatyzowaniem się domowników.

Przeczytaj również: Jak długo trwa oswajanie świnki morskiej?

 

Pies i świnka morska

Łączenie kawii i psa w niektórych przypadkach może się zakończyć traumatyczne dla którejś ze stron. Ważne jest odpowiednie przygotowanie pupili do spotkania. Świnki morskie to malutkie zwierzątka, które widząc dużego psa, mogą się wystraszyć. Dlatego też, jeśli panujemy zakup psa, posiadając kawię domową w domu, może warto jednak zdecydować się na mniejsze rasy, a także te z mniejszym instynktem łowieckim. Oczywiście w tej kwestii wychowanie pupila jest równie znaczące, każdy z osobników musi mieć swoją osobistą przestrzeń. Nie zaleca się trzymać klatki świnki morskiej w tym samym pokoju co legowisko psa. Jeśli widzimy, że kawia domowa nie czuje się swobodnie w obecności psa, nie zmuszamy jej do spotkań. Kawia a pies mają zupełnie inne style życia, warto mieć to na uwadze i jeśli chcemy sprawdzić, jak się będą zachowywały obok siebie, pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać ich bez opieki. Świnka morska może być przez przypadek zgnieciona przez psa.

Podczas pierwszego spotkania świnki morskiej i psa możemy założyć czworonogowi smycz, dzięki czemu będziemy w stanie kontrolować sytuację. Jeśli jedna lub druga strona wykaże niechęć i strach, będziemy w stanie szybko zareagować. Niektóre rasy psów lepiej się dostosowują do życia kawii domowej innej gorzej. Szczególnie temperamentne osobniki mogą się nie sprawdzić, żyjąc w domu ze świnką morską. Dobrym rozwiązaniem są nieduże psy o łagodnym usposobieniu, takie jak np. mopsy. Warto przyzwyczajać kawię domową do odgłosów psa, czyli szczekania, które może drażnić pupila. Są przypadki, że oba pupile od początku świetnie dogadują się ze sobą. Wszystko jest kwestią indywidualną i warto obserwować zachowanie każdego z nich i jeśli jednak mimo starań zwierzęta się nie lubią, ograniczajmy ich kontakt do minimum.

 

Świnka morska i pies.

 

Kot i świnka morska

Kawia a kot to kolejny przykład dość nietypowego połączenia zwierząt domowych żyjących w tym samym mieszkaniu. Sytuacja wygląda troszkę trudniej niż w przypadku psów. Koty są bardziej energiczne niż psy i mają większy instynkt łowiecki, dodatkowo bez problemów wskakują na półki i co gorsza – klatkę kawii.

Dla świnki morskiej pierwsze spotkanie może być szczególnie traumatyczne. Dodatkowo pamiętajmy, że koty są niezwykle zwinne i bez problemu mogą wejść na klatkę świnki morskiej, czy próbować otworzyć ją. Klatka świnki morskiej powinna być ustawiona jak najbardziej z dala od zasięgu kota. Zaleca się nie trzymać kota i kawii domowej w jednym pokoju bez naszego nadzoru. Warto wydzielić oddzielne przestrzenie dla pupili, ich własną przestrzeń, a ich wspólne zabawy muszą przebiegać pod okiem właściciela.
Warto poruszyć jeszcze temat wybiegu dla kawii, którego nie zaleca się mieć w tym samym pomieszczeniu co kot, który może stresować swoją obecnością świnkę morską. Wybieg powinien znajdować się w zamkniętej przestrzeni, aby kot nie miał do niej dostępu. Niektórzy właśnie wypuszczając kawę na wybieg, przynoszą kota, by pupile się ze sobą poznały. W pewnych sytuacjach to się dość dobrze sprawdza, w innych zwierzęta domowe po prostu czują się jeszcze bardziej skrępowane.

 

Kawia domowa i kot.

 

Świnka morska a kot i pies co jest lepszym rozwiązaniem?

Które z pupili będzie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla osoby, która trzyma w domu świnkę morską? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż zarówno kot, jak i pies może się okazać zbyt ciężkim kompanem dla kawii domowej. To nie znaczy, że trzymanie kota lub psa ze świnką morską jest niemożliwe, zdarza się wiele przypadków, że jednak zwierzęta się ze sobą dogadują i czują się dobrze. Warto przed decyzją dowiadywać się jak najwięcej na temat konkretnej rasy psa lub kota, żeby wiedzieć, jak może się zachowywać w domu i czy przykładowo temperament tego gatunku nie będzie zbyt uciążliwy dla kawii domowej. Jeśli odpowiednio dobrze podejdziemy do sprawy oraz będziemy wyrozumiali dla zwierząt, powinniśmy nie mieć z wyborem oraz późniejsza socjalizacja pupili problemów.

 

Może Cię zainteresować: Co oznaczają odgłosy świnki morskiej?

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość