Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najczęstsze odgłosy świnek morskich - mowa kawii domowej

Świnki morskie tak jak i każde inne zwierze musi w jakiś sposób komunikować z otoczeniem. Psy szczekają, koty mruczą, a kawie domowe wydają cichsze odgłosy przypominające kwiczenie, piski i ćwierkanie. Poszczególne dźwięki są oznaką innych dolegliwości czy potrzeb naszego pupila. Dlatego też tak ważne jest zapoznanie się z odgłosami, jakie może wywołać świnka morska, by w razie choroby szybko zareagować i jej pomóc.

 

Dwie świnki morskie w koszyczku.

 

Czy świnka morska wydaje jakieś dźwięki?

Mowa świnek morskich, jak i innych mniejszych ssaków bywa trudna do odczytania, czy nawet usłyszenia. Warto takie zwierzątka domowe trzymać we własnym pokoju, aby móc obserwować wszelkie zmiany w zachowaniu świnki. Każdy ssaki wydaje odgłosy, aby komunikować się z innymi, ostrzegać przed niebezpieczeństwem czy informować o swoim złym samopoczuciu. Dlatego też podstawą jest odpowiednia obserwacja pupila i odróżnianie co każde z dźwięków oznacza.

Świnki morskiej muszą się w jakiś sposób komunikować z innymi przedstawicielami tego gatunku. Jeśli mamy parkę kawii domowych możemy usłyszeć ich rozmowy, które odbywają się poprzez pomrukiwanie, kwiczenie czy ćwierkanie.

 

 

Ćwierkanie świnki morskiej

Odgłosów przypominających ćwierkanie nie usłyszymy zbyt często. To jedne z najbardziej tajemniczych dźwięków wydawanych przez tego rodzaju osobniki, najczęściej samiczki. Ćwierkanie przypomina trel ptaka, czy odgłos nienaoliwionego kołowrotka dla małych ssaków i pojawia się szczególnie w nocy. Powstało wiele wyjaśnień i teorii opisujących pochodzenie tego typu dźwięków, ale żadne z nich nie jest potwierdzone naukowo. Niektórzy twierdzą, że samiczki ćwierkają w okresie godowym, inni, że to przejaw samotności. Weterynarze zalecają pozostawić świnkę samą. Najczęściej siadają one na brzegu klatki i rozmyślają. Ćwierkanie nie powinno się pojawić często, raczej zauważa się tego typu odgłosy raz na miesiąc, a nawet i rzadziej. Jeśli ćwierkanie świnki morskiej nie ustępuje i powtarza się co noc, warto przedyskutować tę sprawę z lekarzem weterynarii.

 

Trzy świnki morskie jedzą świeżą trawę.


Popularne odgłosy świnki morskiej

Dźwięk świnek morskich może oznaczać różne potrzeby naszych pupili. Najczęstszymi odgłosami, na które powinniśmy zwracać uwagę, jest:
  • Gruchanie, czyli znak, iż nasza świnka czuje się dobrze i jest zadowolona. Pojawia się ono podczas głaskania, karmienia czy kopulacji.
  • Kwiczenie to oznaka jakiś potrzeb zwierzęcia, o które prosi, może to być głód, komunikacja z innymi świnkami czy po prostu potrzeba większej uwagi. Kwiczenie nie świadczy o niczym złym, to oznaka, że trzeba przeznaczyć więcej czasu dla naszych pupili.
  • Szczekanie zębami, pojawia się stosunkowo rzadko i jest przejawem agresji, podenerwowania. Tego typu dźwięk świnka kieruje najczęściej do innej świnki, rzadko do człowieka.
  • Pomrukiwanie, dźwięk przypominający odgłos kota, jest równoznaczne z zadowoleniem aktualną sytuacją, kiedy głaszczemy świnkę czy spędzamy z nią czas.


Jak widzimy, dźwięk świnki morskiej, może oznaczać jej różne potrzeby, bo właśnie w taki sposób zwierzątko sygnalizuje, że powinniśmy się nią zainteresować. Warto uważnie obserwować nasze kawie domowe i dbać o ich potrzeby.

 

 

Terkotanie, czyli ustalanie hierarchii przez świnkę morską

Ciekawym odgłosem wydawanym przez świnki morskiej jest terkotanie, które oznacza ustalenie hierarchii w stadzie. Podczas tego typu sytuacji świnka zaczyna kręcić kuprem i wydaje charakterystyczne brzmienie terkotania. Często takie zachowanie można zaobserwować, kiedy w jednej klatce mieszka więcej niż jedna kawia domowa. Wtedy zawsze jeden z osobników przejawia większą chęć dominacji i dowodzenia.

 

Przeczytaj także: Co oznaczają odgłosy szynszyli?

 

Świnka morska ziewa ukazując uzębienie.

 

Kiedy kawia domowa powinna udać się do weterynarza?

Odgłosy świnek morskich mogą sygnalizować problemy zdrowotne. Jeśli przykładowo zwierzę kwiczy i piszczy cały czas, dodatkowo nie jest tak ruchliwe, jak zawsze, warto umówić się na wizytę kontrolną do weterynarza. Pamiętajmy o odpowiednim transporterze dla małych ssaków, dzięki któremu bez problemu przewieziemy świnkę morską do lekarza. Zwłaszcza zimą uważajmy na zmiany temperatury, kiedy wychodzimy z domu, warto okryć kawię materiałem, by się nie przeziębiła. Transporter będzie pomocny w podróży autem, jeśli włożymy ulubione przekąski świnki morskiej do środka, to pupil powinien zająć się sobą. Smakersy są to niewielkie gryzaki, które idealnie sprawdzą się podczas krótkich wyjazdów.

Najważniejsza jest szybka reakcja i odpowiednia obserwacja naszej świnki morskiej, jeśli ich odgłosy są inne niż na co dzień i niepokoją nas, warto od razu skierować się do specjalisty, który stwierdzi, w czym leży problem. Czasem to może być zła dieta i niedobór składników odżywczych, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie witaminy dla małych ssaków. Suplementacja w połączeniu z dietą pozytywnie wpłyną na stan zdrowia naszych pupili.

 Świnka morska jest jednym z cichszych stworzeń, ale to nie znaczy, że nie wydaje z siebie żadnych dźwięków. W przypadku kawi domowej musimy być bardziej uważni i bacznie obserwować jej zachowanie. Odgłosy, jakie będzie wydawać, są również zdecydowanie cichsze i spokojniejsze. Częściej pojawiają się one nocą lub kiedy świnka czuje się po prostu głodna. Mimo to nie warto lekceważyć żadnych niepokojących zachowań czy dźwięków wydawanych przez naszych pupili.Lida Pieczulis

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Mam pytanie odnośnie tej chwili jak wydają dźwięki gdy są chore????
Witam co oznacza taki dźwięk bo ostatnio dosyć często nam taki towarzyszy często też w nocy jak śpi ????
Jaki dźwięk wydaje świnka morska gdy jest chora?